Maj 1906 Porady ogrodnicze

Czytaj dalej, aby zobaczyć, jakie rady były udzielane ogrodnikom w maju 1906 roku. Wiele nadal jest aktualnych.

Dopilnuj, aby rośliny w oknie były zadbane, oczyszczone i przesadzone do większych doniczek, ustawione i przycięte. Że czystość jest matką zdrowia i nie można jej zbyt często powtarzać, a poza tym dodaje ona nowego uroku najwspanialszemu pięknu najpiękniejszych i najsłodszych roślin.

Wyobraź sobie kogoś, kto chce powąchać słodką werbenę w oknie i znaleźć liście pokryte brudem i obciążone, jakby były przysypane suchym brudem. Fajny! Zapiera nam dech w piersiach i powoduje kichanie, kaszel, niesmak, a nie przyjemność. Gąbka i podlewanie polane różą to najlepszy sposób na utrzymanie roślin w czystości. Będą również potrzebować dużo wody w słonecznych oknach, ponieważ o tej porze roku wzrost jest szybki i silny, a słońce jest mocne.

Gdy uprawiasz róże, wiciokrzewy, jaśminy, wisterie itp. nad ścianami chaty, zwróć uwagę na wieniec lub gałązkę zagiętą wokół ramy okiennej, aby w lecie osadzić ją w zielonych liściach lub słodkich kwiatach. Gałąź winorośli często może być ukształtowana w coś w rodzaju łuku triumfalnego wokół okien chaty. Takie drobne sprawy wskazują na gust, umiłowanie piękna i zdobnictwa, które nic nie kosztuje, a sprawia wiele przyjemności.

Kwiatowe rabaty będą piękne w maju z poliantusami, pierwiosnkami, fiołkami itp. Nigdzie nie znajdziemy takich stokrotek, tak grubych i pięknych, jak w ogródkach chałupniczych. Wirginijskie bulwy i inne kwiaty również zaczną kwitnąć, a gdzieś dziesięciotygodniowe sadzoneki, astry, nagietki i cynie, dopełnią opowieści o pięknie wiejskiego ogrodu w dalszej części sezonu. Granice i grządki są również wolne od chwastów, plam i ściółki.

Drzewa owocowe na ścianach chaty i przybudówki dały dobry plon. Pod koniec miesiąca zajmij się usuwaniem pędów i przerzedzaniem owoców, pamiętając, że jeden duży owoc kosztuje więcej i jest bardziej opłacalny do użytku domowego niż trzy małe. Trzymaj ptaki z dala od agrestu, często nagle usuwają owoce, jeśli nie są obserwowane i przestraszone.

Czytaj  Jak uprawiać zioła

Posadź ogórki redlinowe pod koniec miesiąca. Uziemić wczesne ziemniaki, groszek i fasolę.
Zrób kolejny siew wytrzymałych roślin jednorocznych, będą bardzo przydatne pod koniec sezonu. Rozcieńczyć i przesadzić rośliny jednoroczne zasiane w zeszłym miesiącu.

Opublikowane w One & All Gardening, maj 1906.