Magia Szarotki Szarotki

Wyszukaj w Google słowo „Edelweiss”, a otrzymasz ofertę linii lotniczej, ośrodka wypoczynkowego, funduszu inwestycyjnego, sklepu z biżuterią i samogrającego pianina. No i oczywiście dobrze znana piosenka Rodgersa i Hammersmitha z Sound of Music. Jaka magia kryje się za tą małą alpejską rośliną?

Tłumaczenie „Edelweiss” z niemieckiego na angielski to „szlachetny i biały”. Od dawna postrzegany jako symbol poświęcenia, młodzi mężczyźni szukali kwiatów wysoko w Alpach, aby podarować je swoim bliskim. Doprowadziło to do kilku zgonów w wyniku upadków i narażenia, a mała roślinka stała się symbolem odwagi i nadziei.

Niestety, udało się zebrać tak wiele kwiatów, że rośliny stały się zagrożone iw 1878 roku stały się gatunkiem chronionym na dużej części Alp.

Oprócz tego, że szarotka była symbolem miłości, była używana jako ziołowy lek w lekach zwalczających czerwonkę, błonicę i inne okropności, w tym gruźlicę. Niedawno zdolność rośliny do pochłaniania światła UV zaowocowała jej zastosowaniem w kosmetykach i pielęgnacji skóry.

Kwiat Śniegu

Więc podoba ci się pomysł uprawy własnej szarotki, ale nie mieszkasz w Alpach? Nie ma problemu, w Suttons oferujemy w pełni wytrzymałą, łatwą w utrzymaniu odmianę, idealną do ogrodu w Wielkiej Brytanii.

Leontopodium alpinum (Edelweiss) Blossom of Snow to nowa i większa forma niż dzika odmiana. Kwiaty są bardziej efektowne, a ich długie proste łodygi są idealne do cięcia. Te kwiaty pojawią się wczesnym latem i zakwitną ponownie wczesną jesienią.

Posadź w nasłonecznionym miejscu na lekkiej glebie z dobrym drenażem a ta piękna i niezwykła roślina będzie Cię zachwycać przez długie lata.

Słowa z musicalu Rodgers & Hammerstein z 1957 roku „The Sound of Music”  

szarotka, szarotka,

każdego ranka witasz mnie,

Mały i biały, czysty i jasny, wyglądasz na szczęśliwego, że mnie poznałeś.

Śnieżny Kwiecie obyś kwitł i rósł, Kwitnął i rósł wiecznie,

Edelweiss, Edelweiss,

Czytaj  Zbieranie i przechowywanie warzyw

błogosław moją ojczyznę na zawsze.