Lofos Plants Growing Guide

Łacińska nazwa Lofos to Lophospermum erubescens, ale w niektórych książkach ogrodniczych można go znaleźć jako Asarina erubescens lub Maurandya erubescens. Pochodzi z górskich obszarów Meksyku, gdzie rośnie na wysokości około 2000 metrów. Lophospermum to delikatna roślina wieloletnia odpowiednia do uprawy w wiszących koszach lub przy ścianie lub kratce, gdzie osiąga wysokość do 3 m (10′) .

Pielęgnacja roślin

Początkowo rośliny Lofosa należy sadzić w doniczkach o średnicy 7,5-9 cm (3-3½”), używając dobrej jakości, swobodnie drenującego kompostu doniczkowego. Jeśli rośliny mają być sadzone na granicy, użyj doniczki o średnicy 10 cm. Uprawiaj w szklarni, oranżerii lub w pomieszczeniu w minimalnej temperaturze 15ºC (60ºF). We wczesnych stadiach trzymaj rośliny po suchej stronie i wentyluj szklarnię, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, ponieważ młode rośliny mogą być podatne na chorobę grzybową Botrytis.

Ściśnij rosnącą końcówkę, aby uzyskać krzaczasty pokrój, gdy rośliny osiągną wysokość około 10 cm (4″). Przenieś swoje rośliny Lofos do wiszących koszy, gdy zostanie ustanowiony dobry system korzeniowy, trzy rośliny wystarczą na kosz o średnicy 35 cm (14 ″). Gdy rośliny rosną energicznie, utrzymuj wilgotność kompostu i stosuj zbilansowaną płynną paszę w odstępach 10-dniowych.

Rośliny można umieścić na zewnątrz w półcieniu lub pełnym słońcu pod koniec maja lub na początku czerwca, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków. W przypadku uprawy na granicy przy podporze, umieść rośliny w odległości 60 cm (24 cali) od siebie w dobrze osuszonej glebie.
Dojrzałe rośliny można przezimować w szklarni w minimalnej temperaturze 5ºC (41ºF).

W tych niższych temperaturach rośliny Lofos mogą tracić liście. Podlewaj oszczędnie w miesiącach zimowych, aż do wznowienia wzrostu na wiosnę.

Czy Lofos można sadzić w ziemi i pozostać tam przez zimę?

Lofos to półtwarde byliny w Wielkiej Brytanii, więc sadzenie ich w ziemi zależy od tego, gdzie mieszkasz. Najlepiej sadzić w doniczkach i przechowywać w zimnej szklarni przez zimę, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie przyciąć i ściółkować przez zimę na zewnątrz i mogą wrócić wiosną, jeśli nie jest zbyt zimno.

Czytaj  Jak uprawiać czosnek