List do naszych klientów 1 stycznia 1915 r.

Sto lat temu podjęto ogromne wysiłki, aby wyprodukować bardzo potrzebną żywność z własnej uprawy i wykorzystać całą dostępną ziemię jako „ mądrze” jak to tylko możliwe. Suttons był bardzo na czele tych wysiłków, nie tylko dostarczając niezbędne nasiona, ale także oferując pomoc i wskazówki tym, którzy nigdy wcześniej nie musieli produkować własnej żywności. Poniższy list został umieszczony na samym początku katalogu Suttons Seed 2015.

Niesłychany konflikt, w który zaangażowana jest prawie cała Europa, i ciągłe perypetie wojny przyćmiły wiele cech codziennego życia, które w normalnych warunkach wymagałyby uwagi. Chociaż nie ma wątpliwości co do ostatecznej kwestii, naród od samego początku pojmował fakt, że dla dobra wszystkich zainteresowanych interesy muszą być prowadzone w sposób tak kompletny, na jaki pozwalają okoliczności, i w żadnej sekcji handlu jest to bardziej prawdziwe niż w przypadku wielkiego przemysłu, z którym nasz Dom jest tak wyraźnie utożsamiany od ponad wieku.

Od samego początku zdaliśmy sobie sprawę z ogromnego znaczenia produkcji w domu wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych na jak największą skalę iw sierpniu zeszłego roku dostarczaliśmy duże ilości nasion warzyw klientom w całym królestwie. ~153 ~

Chcemy jednak zaznaczyć, że jak cenny był produkt z zasianych wówczas nasion (o czym świadczy unikatowa kolekcja warzyw wyhodowanych z nasion zasianych od czasu wypowiedzenia wojny, którą wystawialiśmy w Królewskiej Ogrodniczej Society’s Show w dniu 17 listopada), to tylko kropla w morzu w porównaniu z wymaganiami w najbliższej przyszłości, a ci, którzy mają dostępną ziemię, postąpią rozsądnie, wysiewając ponownie co najmniej połowę tego, co zwykle, nie tylko w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb, ale aby zabezpieczyć się przed wszelkimi sytuacjami kryzysowymi w kraju.

Plantatorzy rynkowi prawdopodobnie odniosą wielką korzyść, znacznie powiększając obszar, który zazwyczaj uprawiają, mając na uwadze pewność bardzo ograniczonych przesyłek z kontynentu.

Czytaj  Jak zapewnić swoim roślinom przytulność przez zimę

Ciągłe dostawy warzyw przez cały rok można łatwo zapewnić przez rozważny dobór odpowiednich odmian i częste wysiewy wiosną, latem i wczesną jesienią.

Dla tych, którzy wolą pozostawić wybór nam, możemy w oferowanych zbiorach nie tylko zapewnić regularne następstwo najlepszych warzyw, ale także włączyć te odmiany, które są najbardziej produktywne i których mamy specjalne przepisy, możemy zapewnić kupującemu bardzo dużą oszczędność. Tam, gdzie Klienci chcą dokonać własnego wyboru, wiele oszczędności można osiągnąć, ograniczając liczbę odmian i zamawiając większe ilości poszczególnych gatunków. W takich przypadkach jesteśmy w stanie naliczyć znacznie obniżone stawki, jeśli ilości mieszczą się w granicach podanych na początku strony 4 naszego katalogu.

Nie można zaniedbać Ogrodu Kwiatowego bez poważnych strat dla społeczności. Lato bez kwiatów jest niemożliwością w tym kraju, który został porównany do jednego ogromnego ogrodu, a nauka i praktyka ogrodnicza powinna być prowadzona we wszystkich jego gałęziach, zarówno dla własnej wewnętrznej zasługi, jak i dla dobra ogromnej liczby których utrzymanie zależy od jego trwania.

Chociaż więc możemy spodziewać się, że brytyjskie ogrody będą przynajmniej w pełni zaopatrzone, jak zwykle, zarówno w warzywa, jak i kwiaty, potrzeba oszczędności będzie oczywista dla większości, jeśli nie dla wszystkich, klas społecznych.

Gospodarka z wydajnością była podstawą, na której zbudowano nasz rozległy biznes, a przy opracowywaniu naszego katalogu na rok 1915 staraliśmy się utrzymać koszty nasion na tak niskim poziomie, jak to jest zgodne z wydajnością, która jest absolutnie niezbędna. Być może nie trzeba przypominać naszym klientom, że „tanie nasiona” są ostatecznie najdroższe.

„Będzie satysfakcją dla tych, którzy od tylu lat wspierają nasz Dom, wiedzieć, że byliśmy w stanie utrzymać naszą liczną kadrę na pełny etat i na pełnych wynagrodzeniach, mimo że przez kilka miesięcy w roku popyt dla nasion nigdy nie jest w żaden sposób współmierna do wysokich tygodniowych płac.

Czytaj  Róże przez wieki

Co najmniej 75 naszych pracowników odpowiedziało na wezwanie swojego Króla i Kraju. Ich miejsca były otwarte i udzielano pomocy osobom pozostającym na utrzymaniu żonatych mężczyzn.

Strategiczne położenie Reading, jego względna bliskość do Southampton i Portsmouth oraz bezpośrednia komunikacja ze wszystkimi częściami królestwa, w naturalny sposób spowodowały, że przez miasto przechodziły znaczne ilości żołnierzy. Dostosowując niektóre części naszych dużych pomieszczeń i udostępniając pokoje rekreacyjne, mamy satysfakcję, wiedząc, że wiele zrobiono i nadal robi się, aby utrzymać ten zdrowy i moralny ton, tak niezbędny dla dobra i szkolenia żołnierzy Jego Królewskiej Mości. Obraz… wydaje się wskazywać, że mężczyźni nie są powolni w docenianiu możliwości, jakie im dają.”

Do stycznia 1918 ponad 200 pracowników Suttons walczyło na froncie, co potwierdza poniższy fragment innego listu.

„List do naszych klientów”
„Szybka realizacja zleceń
Ponad dwustu naszych wyszkolonych pracowników-ekspertów odpowiedziało na wezwanie Imperium, ich miejsca musiały zostać obsadzone przez innych, mniej doświadczonych, aw zeszłym roku nie udało się uniknąć pewnych opóźnień w wysyłce zamówień. Jesteśmy teraz w stanie, rozszerzając naszą siedzibę i wciąż powiększając nasz personel, poczynić przygotowania, które, jesteśmy przekonani, doprowadzą do szybszego wykonania zamówień, za które nasz Dom został tak słusznie doceniony.