Luty’s Birth Flower – Fiolet

Wbrew powszechnemu przekonaniu fiołek to kwiat narodzin lutego, a nie czerwona róża Walentynek. Fiolet, symbolizujący wiarę, pokorę i czystość, jest jednak równie odpowiedni. Wiktoriański język kwiatów zdefiniował dar fiołków jako oznaczający „Zawsze będę wierny”.

Związek fiołka z miłością sięga wielu lat wstecz. W Śnie nocy letniej Szekspira Puck używa kwiatów do sporządzenia eliksiru miłosnego. W medalionie noszonym przez Napoleona znaleziono fiołki, zebrane z tych rosnących na grobie Józefiny. A kwiaty są wspominane w wielu mitach i legendach, wszystkie na temat miłości.

Botaniczna nazwa fiołka to altówka. Nazwy pospolite są jednak o wiele bardziej ekscytujące – „spokojne serce”, „Johnny-skacz” i „miłość w bezczynności”.

Fiołki uprawiano nie tylko ze względu na kwiaty, ale także ze względu na ich zapach. Pod koniec XX wieku zidentyfikowano skład chemiczny ich zapachu, więc handel podupadł. Fiołki pozostały jednak popularne wśród kwiaciarni.

Devon’s Dawlish było głównym ośrodkiem uprawy w Wielkiej Brytanii, a pociąg kursował codziennie do Covent Garden, wioząc kwiaty na targ. Kiedy nadeszła wojna, pola były wykorzystywane do uprawy żywności, a pociągi zostały zatrzymane.

Fiołki i bratki

Nisko rosnąca roślina wieloletnia fiołki są najszczęśliwsze, gdy rosną w półcieniu. Są absolutną rozkoszą, gdy zostaną zauważone na leśnym spacerze. Jednak ich kuzyni, większe i bardziej żywe altówki i bratki, zajęły ich miejsce w większości ogrodów.

Łatwe do wyhodowania z nasion lub roślin czopowych altówki i bratki to rośliny chłodnej pory roku. Główna różnica między nimi polega na tym, że bratek wytworzy niewiele, ale większych kwiatów, podczas gdy altówka wytworzy małe kwiaty, ale dużo ich!

Afrykański fiołek

Fiołki afrykańskie są popularne w domu lub szklarni. Dzięki ciekawym liściom i atrakcyjnym kwiatom zaczną kwitnąć już w styczniu.

Więc niezależnie od tego, czy hodujesz fiołki, czy ich bliskich kuzynów, luty jest miesiącem.

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy rabarbaru