Kupowanie szklarni

Szklarnie można prześledzić już w 35 rne, kiedy cesarz rzymski Tyberiusz zbudował szklarnię specjalnie do uprawy rzekomo leczniczych ogórków. Przez wieki te szklane budowle rozwijały się i do XVI wieku ogromne oranżerie i sosny chroniły zimą drzewa pomarańczowe i ananasowe, jednocześnie reklamując i potwierdzając bogactwo i status ich właścicieli.

W czasach wiktoriańskich szkło stało się tańsze i łatwiej dostępne. Spowodowało to, że szklarnie stały się popularne jako sposób na przechowywanie egzotycznych, niezwykłych roślin, takich jak storczyki i palmy. Najlepszym przykładem może być wspaniała Palmiarnia w Kew Gardens. Z 16 000 tafli szkła i ogromną centralną kopułą Palmiarnia w Kew jest uważana za najlepszy na świecie przykład wiktoriańskiej konstrukcji z żelaza i szkła.

Nowoczesne Szklarnie

W połowie XX wieku pojawiły się pierwsze masowo produkowane szklarnie wykonane nie tylko z tradycyjnego drewna, ale także z galwanizowanego metalu i aluminium. Obecnie szklarnie są stosunkowo powszechnym miejscem i występują w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów, materiałów i kolorów.

Kupowanie szklarni

Suttons oferuje szereg wysokiej jakości szklarni w różnych rozmiarach iz różnych materiałów. Przed wyborem nowej szklarni sugerujemy rozważenie następujących kwestii:

Strona

Twoja szklarnia powinna znajdować się w otwartym, nasłonecznionym miejscu, ale osłoniętym od silnych wiatrów i najlepiej nie w pobliżu drzew. Jeśli chcesz mieć możliwość ogrzania szklarni, upewnij się, że znajduje się ona blisko zasilania elektrycznego.

Rozmiar i kształt

Rozmiar zostanie określony na podstawie dostępnej przestrzeni i budżetu, ale zdecyduj się na największy, jaki możesz, ponieważ zawsze będziesz w stanie go wypełnić! Szklarnie są teraz dostępne w różnych kształtach, w tym kopuły, chociaż nadal najbardziej popularny jest tradycyjny prostokąt, a jego wysoki dach zapewnia dobrą przepuszczalność światła.

Konstrukcja

Wybór materiału ramy zależy zarówno od osobistego gustu, jak i budżetu. Drewno jest tradycyjnym wyborem i prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnym, ale jest drogie i wymaga regularnej konserwacji. Ramy aluminiowe są tańsze, nie wymagają konserwacji i mogą być lakierowane.

Czytaj  Które pomidory są bogate w likopen?

W przypadku przeszkleń zdecydowanie najlepszą opcją jest szkło hartowane na drzwiach jako minimum. Inne materiały do ​​szklenia mogą być tańsze, ale nie przepuszczają tak dużo światła jak szkło i z czasem ulegają degradacji.

Nawet mała szklarnia potrzebuje wentylacji, a otwory wentylacyjne w dachu są najprostsze i najskuteczniejsze.

Przejrzyj asortyment szklarni Suttons

Konserwacja istniejącej szklarni

Przynajmniej raz w roku poświęć trochę czasu na dokładne wyczyszczenie szklarni, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zapewni to maksymalną wydajność i zapobiegnie gromadzeniu się szkodników i chorób. Wybierz łagodny dzień wczesną wiosną lub jesienią, kiedy szklarnia jest prawdopodobnie najmniej zapełniona.

Wewnątrz:

  • Usuń wszystko, co nie jest używane, w tym puste doniczki, tace na nasiona, laski podporowe itp.
  • Pozbądź się martwych lub umierających roślin
  • Wypiekaj wszelkie granice gleby
  • Usuń martwe, uszkodzone lub chore liście z roślin, które przeżyły
  • Czyszczenie i dezynfekcja stopni, ścieżek i wszelkich murów
  • Wyczyść wnętrze szyby
  • Sprawdź, czy wszystkie automatyczne odpowietrzniki działają prawidłowo

Na zewnątrz:

  • Za pomocą miękkiej szczotki i węża dobrze wyczyść szybę, usuwając glony i zanieczyszczenia
  • Sprawdź, czy nie ma pękniętych szyb i wymień w razie potrzeby
  • Nałóż środek konserwujący na drewniane ramy

Przejrzyj ofertę akcesoriów do szklarni Suttons.

Zdjęcie: Diliff (praca własna) [CC BY-SA 3.0 lub GFDL], za pośrednictwem Wikimedia Commons