Które pomidory są bogate w likopen?

Uważa się, że likopen jest jednym z kluczowych czynników stojących za zdrową dietą śródziemnomorską. Które odmiany pomidorów mają najwyższą zawartość likopenu? Suttons i University of Exeter pracują razem, aby znaleźć odpowiedź.

Co to jest likopen?

Likopen to jasnoczerwony związek występujący naturalnie w wielu owocach i warzywach, ale szczególnie w pomidorach. Jest silnym przeciwutleniaczem, który ma zdolność „wycierania” szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Uważa się również, że ma to związek ze zmniejszoną liczbą chorób sercowo-naczyniowych.

Proces

Wyhodowaliśmy ponad 80 odmian pomidorów. Następnie zredukowaliśmy je do 24, które dobrze rosły, mocno przycinały i świetnie smakowały. Oprócz znalezienia najzdrowszych odmian chcieliśmy również znaleźć najlepsze do uprawy i jedzenia w domu!

Nasze próby wykazały, że nie wszystkie pomidory rodzą się takie same, jeśli chodzi o likopen. Najlepsze odmiany wykazały aż 8 razy więcej likopenu niż najniższe. Przetestowaliśmy również niektóre standardowe pomidory z supermarketów i zajęły 23. miejsce na 24 testowane. Tak więc domowe pomidory są naprawdę lepsze niż te kupione w sklepie.

Czwórka najlepszych

Wyniki testu potwierdziły, że poniższe cztery odmiany są nie tylko najlepsze pod względem likopenu, ale także dobrze plonują i świetnie smakują.

Norma – Lycostandard 3221
Być może najbardziej wszechstronna z tych czterech, ta odmiana może być pokrojona w plasterki w sałatkach i kanapkach, ale może być również smażona i gotowana w wielu różnych potrawach.

Wiśnia – Lycocherry 1247
Najsłodszy i najbardziej skoncentrowany likopen pomidor o najbardziej intensywnym smaku.

Śliwka – Lycoplum 2194
Dzięki zwartej strukturze i niewielkiej liczbie nasion pomidory te najlepiej nadają się do gotowania w sosach i zupach. Idealny również do suszenia.

Befsztyk – Lycobefsztyk 0191
Idealny do krojenia i jedzenia na surowo, ale także do grillowania, gotowania oraz w sokach i koktajlach.

Te cztery odmiany pomidorów można kupić osobno lub jako kolekcję. Odwiedź naszą stronę internetową, aby poznać szczegóły.

Czytaj  Dlaczego fioletowe warzywa są takie zdrowe?