Krótki przewodnik po ogrodnictwie w pojemnikach

Powiedz „ogrodnictwo w pojemnikach”, a wielu z nas pomyśli o kwiatach w doniczkach, ale w rzeczywistości można uprawiać prawie wszystko, od warzyw po drzewa owocowe w pojemniku pod warunkiem, że jest wystarczająco duży! Wybór jest nieograniczony: kosze, skrzynki balkonowe, wanny i koryta, torby do uprawy i elastyczne donice na warzywa. Ale niezależnie od tego, jakiego pojemnika zdecydujesz się użyć, zawsze jest kilka rzeczy do zapamiętania.

  • Spróbuj użyć największego pojemnika, jaki możesz. Zapobiegnie to wysychaniu doniczki i da roślinom dużo miejsca na ukorzenienie.
  • W przypadku pojemników na kwiaty należy sadzić raczej za dużo niż za mało. Zapakowany pojemnik zapewni bujny, pełny efekt. Tylko upewnij się, że dokładnie nawozisz i podlewasz, aby zrekompensować dodatkowe rośliny.
  • Jakkolwiek ciepło jest w ciągu dnia, doniczek i wiszących koszy z roślinami jednorocznymi nie wolno zostawiać na zewnątrz, dopóki nie minie niebezpieczeństwo mrozu.
  • Doniczki w odsłoniętym miejscu będą tracić więcej wody niż te w osłoniętym miejscu, a gliniane garnki są porowate i będą tracić więcej wilgoci niż te wykonane z innego materiału.
  • Deadhead regularnie przedłuża kwitnienie, dzięki temu pojemniki będą wyglądać schludnie i zapobiegną chorobom grzybiczym. Ponieważ rośliny są blisko siebie, szansa na choroby jest większa niż na normalnej działce ogrodowej. • Karmienie i podlewanie to klucz do udanego ogrodnictwa w pojemnikach. Nigdy nie pozwól kompostowi całkowicie wyschnąć i nakarm go co tydzień podczas sezonu wegetacyjnego.
  • Podlewaj wcześnie rano lub wieczorem, aby rośliny mogły wchłonąć wilgoć, zanim znajdą się w bezpośrednim świetle słonecznym. Ale jeśli opadają około południa, sprawdź, jak mokry jest kompost o około ½ cala w dół. Jeśli wydaje się, że jest wilgotno, rośliny podniosą się po zachodzie słońca. Jeśli interesuje Cię uprawa warzyw na tarasie, zajrzyj do naszego poradnika dotyczącego uprawy owoców i warzyw na tarasie, który zawiera sugestie dotyczące tego, co uprawiać, jak sadzić i jaki rodzaj pojemnika wybrać.
Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy groszku cukrowego