Kim lub czym była Ailsa Craig?

Oczekując ostatnio na swoją kolej u dentysty, byłam zaskoczona, gdy wywołali nazwisko następnego pacjenta. „Ailsa Craig” nie była jednak moim oczekiwanym błyszczącym czerwonym pomidorem, ale bardzo elegancko ubraną kobietą. Zastanawiam się, ilu innych oczekujących pacjentów myślało tak samo jak ja? A może myśleli o szkockich wyspach i cebuli?

Ailsa Craig to mała granitowa wyspa słynąca z ptaków i dzikich zwierząt. Niektórzy uważają, że położona u ujścia Clyde wyspa jest „zatyczką” dawno wygasłego wulkanu. Źródło granitu dla większości kamieni do curlingu na świecie i dom dla 700 głuptaków w żaden sposób nie przypomina pomidora ani cebuli. Więc jak to możliwe, że ta trójka ma wspólne imię?

Pomidorowa Ailsa Craig

Pochodzenie tej niezawodnej i bardzo lubianej odmiany jest niejasne, jednak wydaje się, że zgoda co do tego, że została wprowadzona w 1908 roku przez Alana Balcha. Pan Balch mieszkał nad Moray Firth, daleko od Clyde. Jednak mniej więcej w tym samym czasie pierwszy jacht motorowy, Ailsa Craig, zyskał duży rozgłos. Jacht wygrał regaty Bermuda Power Boat zarówno w 1907, jak i 1908 roku. Wydaje się więc prawdopodobne, że nazwa Tomato Ailsa Craig nie pochodzi od wyspy, ale od jachtu. Która z kolei bez wątpienia została nazwana na cześć wyspy!

Pochodzenie szkockie Tomato Ailsa Craig jest twarda, niezawodna i wcześnie zbiera plony.

Cebula Ailsa Craig

Teraz to z pewnością zostało nazwane na cześć wyspy! Został opracowany w 1887 roku przez Davida Murraya, głównego ogrodnika w Culzean Castle w Ayrshire. Obecnie hotel, Zamek Cuzean należał kiedyś do potomków Roberta Bruce’a. Imponujący budynek wychodzi na zatokę Firth of Clyde i oferuje piękne widoki, jak zgadliście, Ailsa Craig!

Cebula Ailsa Craig została wprowadzona na rynek w 1885 roku przez firmę John Sutton & Son, założycieli firmy Suttons i jest dużą odmianą o łagodnym smaku.

Czytaj  10 najlepszych roślin róży z odkrytymi korzeniami

Więc następnym razem, gdy usłyszę imię Ailsa Craig, nie będę wiedział, czy spodziewać się cebuli, pomidora, wyspy czy jachtu motorowego. A może po prostu ta sama elegancko ubrana kobieta. Jako najmłodsza z nich wszystkich, zastanawiam się, po którym została nazwana?