Kiedy sadzić wiosenne cebulki

Nic tak nie mówi „nadeszła wiosna”, jak pojawienie się przebiśniegów, krokusów, żonkili i innych klasycznych wiosennych kwiatów. Ale aby zapewnić terminową ekspozycję, musisz umieścić cebulki w ziemi we właściwym czasie. Wrzesień to idealny miesiąc na rozpoczęcie sadzenia większości cebul wiosennych, a listopad na tulipany.

Zainspiruj się naszą bogatą ofertą wiosennych cebulek i już dziś zacznij planować swój wiosenny pokaz.

Jak wybrać najlepszej jakości żarówki sprężynowe

Najlepszej jakości cebule są twarde, wydają się ciężkie jak na swój rozmiar i są wolne od pleśni. Nie powinny kiełkować (chociaż trochę zielone na szyjce jest w porządku) ani wykazywać aktywnego wzrostu korzeni.

Kupowanie żarówek późnym latem daje większy wybór, zwłaszcza jeśli planujesz określoną kolorystykę. Jeśli masz już przechowywane cebule z zeszłego roku, sprawdź je dokładnie i wyrzuć te, które są miękkie, zwiędłe lub uszkodzone.

Najlepszy czas na sadzenie wiosennych cebul kwiatowych

Iris to jedna z kilku cebulek kwitnących wiosną, które można sadzić już w sierpniu. Zdjęcie: Iris „Katharine Hodgkin” z Suttons

Najlepszym czasem na sadzenie większości cebul kwitnących wiosną jest wrzesień, chociaż może się to nieznacznie różnić w zależności od odmiany. Tulipany są głównym wyjątkiem i nie powinny być sadzone do listopada.

Większość ogrodników zaleca umieszczenie cebulek w ziemi na około sześć tygodni, zanim gleba zacznie zamarzać. Następnie potrzebują czasu w zimnej ziemi, zanim zakwitną. Możesz oczywiście sadzić swoje wiosenne cebulki później, ale mogą one kwitnąć krócej pierwszej wiosny.

Jak głęboko sadzić cebulki kwitnące wiosną

Te kolorowe krokusy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o sensacyjny wiosenny pokaz. Zdjęcie: Crocus „Value Mix” z Suttons

Zasadą jest, że cebule należy sadzić na głębokości około dwóch do trzech razy większej niż ich wysokość, ale zawsze należy sprawdzić instrukcje na opakowaniu. Po prostu wykop dziurę, wrzuć żarówkę i przykryj ponownie. Jeśli dużo sadzisz, możesz zainwestować w sadzarkę do cebul. Te poręczne narzędzia działają poprzez usuwanie korka ziemi na odpowiednią głębokość, który można następnie zwolnić na szczycie cebulki za naciśnięciem przycisku.

Czytaj  Styczniowy kwiat urodzinowy – Goździk

Nie przejmuj się zbytnio sadzeniem cebulek w pewnej odległości od siebie. Właściwa głębokość jest ważniejsza, ponieważ płytkie sadzenie może powodować problemy (na przykład żonkile wyrastające „na ślepo” lub bez kwiatów). I odwrotnie, posadź je zbyt głęboko, a mogą nigdy nie przebić się na powierzchni. Ważne jest również, aby cebulki nie stykały się ze sobą (lub bokami pojemnika, jeśli sadzisz w doniczkach), ponieważ może to spowodować ich gnicie.

Jak dbać o cebulki kwitnące wiosną

Tulipany wymagają regularnego podlewania na kilka tygodni przed kwitnieniemZdjęcie: Tulipan „Barcelona” z Suttons

Cebulki kwitnące wiosną dobrze czują się w doniczkach, na rabatach, wiszących koszach, pod drzewami, a nawet na środku trawnika, więc to od Ciebie zależy, gdzie je posadzisz. Na ogół uwielbiają słoneczne miejsce, ale niektóre dobrze radzą sobie w półcieniu. Sprawdź instrukcje pakietu, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Aby uzyskać bardziej naturalny wygląd, posadź je blisko siebie (ale nie dotykając), tak aby kwiaty pojawiały się w gronach. Jeśli uprawiasz je na trawie, po prostu rozrzuć cebulki po powierzchni i posadź je tam, gdzie wylądują. Rozsiewają się samoczynnie i rozmnażają w kolejnych latach, co skutkuje bardziej naturalnym rozmieszczeniem.

Wiosenne cebulki najlepiej rosną na dobrze przepuszczalnych glebach, więc jeśli twoja jest ciężka, możesz dodać trochę piasku lub grysu, a także wkopać trochę kompostu lub dobrze zgniłego obornika, aby pomóc w drenażu. Jeśli rośniesz w doniczkach, kilka potłuczonych kawałków ceramiki na dnie pojemnika pomoże mu spłynąć.

Podmokłe cebule mogą gnić, więc uważaj, aby nie przelać wody. To powiedziawszy, niektóre typy wymagają regularnego podlewania, aby pomyślnie zakwitły. Na przykład tulipany potrzebują stałego dopływu wody na trzy do czterech tygodni przed kwitnieniem. Okres suszy w tym kluczowym momencie może skutkować skarłowaciałymi tulipanami z mniejszymi kwiatami i kikutowatymi łodygami.

Czytaj  Muzyczny quiz ogrodniczy – Odpowiedzi

Co zrobić po zakwitnięciu wiosennych cebulek

Najlepiej pozostawić liście żonkila, aby zwiędły w sposób naturalny, aby energia mogła powrócić do cebulek.

Kiedy twoje cebulki zakończą kwitnienie, usuń je, usuwając główki kwiatowe i strąki z nasionami (chyba że chcesz, aby same się rozsiewały), a następnie pozostaw zielone liście, aby kontynuować przekształcanie światła słonecznego w energię dla cebulki.

Wiosenne cebulki nadal produkują kwiaty przez kilka lat, pod warunkiem, że zgromadzą wystarczającą ilość energii. Aby zapewnić im potrzebną energię, oprzyj się pokusie przycinania liści, aż zmienią kolor na słomkowy. Jeśli uważasz, że zepsułoby to ogólny wygląd Twojego ogrodu, wyhoduj cebulki w pojemnikach, aby móc je przenieść poza zasięg wzroku, czekając, aż liście uschną.

Uprawianie cebulek pod drzewami lub na obrzeżach trawników sprawi, że obumierające liście będą mniej widoczne, ale jeśli naprawdę nie możesz znieść bałaganu w ogrodzie, przytnij opadające liście wcześniej i traktuj cebulki jak rośliny jednoroczne, wymieniając je w następujący sposób rok.

Odporne żarówki mogą pozostać w ziemi przez zimę, ale inne mogą wymagać podnoszenia i przechowywania. Aby to zrobić, ostrożnie je wykop, wymieść luźną ziemię i usuń pozostałe liście oraz łuszczącą się zewnętrzną powłokę cebul. Pozostaw je do wyschnięcia, a następnie przechowuj w papierowej torbie. Cebulki można przechowywać w ten sposób do 12 miesięcy.

Posadzenie wiosennych cebul kwiatowych we właściwym czasie i na odpowiedniej głębokości tej jesieni daje największe szanse na zdrowe, piękne kwiaty następnej wiosny. Więcej porad znajdziesz w naszym przewodniku krok po kroku, jak uprawiać cebulki kwitnące wiosną, wraz z naszymi najlepszymi poradami ekspertów na temat uprawy cebulek kwitnących wiosną.