Język róż

Język róż i innych kwiatów, floriografia, był używany w wielu częściach świata od tysięcy lat, ale tak naprawdę rozwinął się tutaj dopiero w czasach wiktoriańskich. Surowość i formalność wiktoriańskiej Anglii idealnie odpowiadała potrzebie ukrytego przesłania. Język kwiatów umożliwiał przesyłanie wiadomości, których nie można było wyrazić słowami, a nie wszystkie z nich były przyjemne. Niektóre kwiaty, takie jak pomarańczowa lilia, oznaczały nienawiść i pogardę, więc na pewno nie chciałbyś dostać żadnego z nich!

Floriografia jest złożona i obejmuje ogromną liczbę różnych odmian kwiatów, jednak w Walentynki wydaje się słuszne skoncentrowanie się na języku róży. Róża jest z pewnością dominującym kwiatem. William Shakespeare wspomina o różach ponad 50 razy w swoich pismach, a książkę można z łatwością wypełnić cytatami i opartymi na różach wierszami innych pisarzy.

Więc jakie jest ukryte znaczenie różnych kolorów róży?

Czerwona róża
To proste – czerwona róża symbolizuje miłość. Namiętna, seksowna i bezwarunkowa miłość. Czy wiedziałeś, że istnieje również kod określający liczbę czerwonych róż wręczanych ukochanej osobie?
1 róża = „Kocham cię”. Idealny na całkiem nowy związek.
6 róż = „Jestem w tobie zauroczony i namiętny”
12 róż = „Bądź mój”
15 róż = „Kocham cię i przepraszam”
20 róż = „Moje uczucia są bardzo szczere”
24 róże = Głośno wykrzyczane „Jestem twój!”
50 róż = „Moja miłość nie zna granic” i najwyraźniej mam mnóstwo pieniędzy!

Różowa róża
Różowa róża symbolizuje wdzięk i elegancję. Potwierdza wdzięczność i platoniczną miłość, podobnie jak idealna róża „dziękuję”, „myślę o tobie” lub „szybko wracaj do zdrowia”.

Róża w pastelowych kolorach
Miękkie pastelowe różowe, brzoskwiniowe kolory wskazują na przyjaźń.

Żółta róża
Przez wiele lat żółta róża symbolizowała zazdrość i niewierność. W ostatnich czasach nadano mu bardziej pozytywne znaczenie, jako przyjaźń i troskę.

Biała Róża
Tradycyjnie kojarzona ze ślubami i nowymi początkami, biała róża mówi o niewinności i czystości.

Czytaj  Dlaczego własna uprawa może dać ci wymiernie bardziej pożywne jedzenie