James Wong 3-godzinna sesja pytań i odpowiedzi

Przejrzyj umysł Jamesa Wonga i jego odpowiedzi na liczne pytania klientów podczas 3-godzinnej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku

P. Cześć James, jak bardzo bandycki jest szpinak nowozelandzki? Mam w ogródku ziele skrzypu polnego i myślałam o posadzeniu szpinaku, żeby go wyprzeć? Dzięki

A. O nie, nie TAKI bandyta. Nic nie jest poza, cóż, skrzypem polnym. Ale nadal jest jednym z najszybciej rosnących warzyw liściastych.

P. Czy łatwo jest uprawiać marakuja?

A. Jeśli chcesz uprawiać jadalne gatunki marakui, które widzisz w sklepach, w Wielkiej Brytanii będziesz potrzebować dużej (najlepiej ogrzewanej) szklarni. Będziesz także potrzebował dwóch lub więcej roślin, aby zapewnić dobre zapylenie. Ze względu na wymaganą przestrzeń powiedziałbym, że nie były to najłatwiejsze rośliny do uprawy (przynajmniej w Wielkiej Brytanii)

P. Mam bardzo ciężką, mokrą glebę gliniastą, dodałem obornik i piasek, żeby ją rozbić, jakie warzywa tolerują te warunki wzrostu, jestem w Leeds! Dzięki

A. Wbrew temu, co wielu ludzi myśli, ciężka gliniasta gleba jest doskonałym podłożem do uprawy warzyw. Jestem na ciężkiej londyńskiej glinie i uważam, że jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i składników odżywczych jest genialna w porównaniu z lekką, zdmuchniętą glebą piaszczystą. Oszczędza mi mnóstwo pracy i daje świetne rezultaty! Zrobiłeś dokładnie właściwą rzecz, wprowadzając dużo materii organicznej, aby otworzyć jej strukturę. Dodałbym dodatkowe 10 cm ściółki kompostu każdej wiosny, aby pomóc uzupełnić to i rozpocząć sadzenie! Jedynymi warzywami, które były dla mnie trudne w takich miejscach, były warzywa korzeniowe, takie jak marchew i pasternak, które mogą być skarłowaciałe i rozwidlone na bogatych, ciężkich glebach. Również kapryśne warzywa korzeniowe, takie jak karczochy chińskie i spódnica, mogą być trudne do umycia, jeśli są uprawiane w ciężkiej glinie, ponieważ małe cząsteczki gleby wypełniają każdą szczelinę. Na szczęście te warzywa są łatwe w uprawie w pojemnikach z kompostem doniczkowym, więc zawsze to robiłem. Mam nadzieję, że to pomoże!

P. Czy próbowałeś czerwonej ściółki na swojej próbnej działce? A jeśli tak, to co o tym sądzisz? Dzięki.

A. Tak, wypróbowałem i przetestowałem wszystkie techniki, które doradzam. Odkryłem, że daje wymiernie większe rośliny i wyższe plony bardziej aromatycznych owoców (co odzwierciedla badania na Uniwersytecie Clemson, który jako pierwszy zaalarmował mnie o jego stosowaniu). Używanie ściółki zmniejsza również moją potrzebę podlewania i chwastów, potencjalnie zmniejszając również populacje ślimaków.

P. Zasiej Samphire po raz pierwszy w tym roku. Na razie wykiełkowały tylko 2. Maleńkie roślinki……………..czego potrzebuję, aby zapewnić lepsze kiełkowanie w przyszłości, a także utrzymać je przy życiu teraz?

A. Nasiona Samphire są notorycznie niekonsekwentne. Trzymaj się tego, ponieważ w trakcie sezonu może pojawić się o wiele więcej. Potrzebują nasłonecznionego stanowiska (to jest bardzo ważne) i podlewania słoną wodą, a właściwie posypywania solą co drugie podlewanie.

P. Pracuję z uprawą na bardzo zacienionym patio. Znajduje się w rogu dwóch budynków, więc jest otwarty na niebo, ale większość z nich nigdy nie ma bezpośredniego światła słonecznego. Jakieś sugestie dotyczące artykułów spożywczych, które mogłyby się sprawdzić w pojemnikach w takiej przestrzeni?

A. Brzmi jak dobre miejsce na miętę, maliny, wiśnie, sałaty liściaste, takie jak sałata. Powodzenia!

P. Kilka lat temu kupiłem krzew jagód goji i posadziłem go w ogrodzie. W pierwszym roku ślimaki i ślimaki dostały się do niego i zjadały liście. Przesadziłem ją do doniczki na zimę i teraz liście zaczęły rosnąć i ma się dobrze. Myślisz, że zaowocuje w tym roku i jak najlepiej o nią dbać?

A. Jagody Goji potrzebują dużo słońca, ostrego drenażu i ubogich gleb. Traktuj ich tak, aby byli chętni. Trzymamy kciuki!

P. Ponieważ od kilku dni pada non stop, czy nadal jest za mokro, żeby wsadzić jakieś ziemniaki lub cebulę?

A. Zostawiłbym to na kilka dni, żeby ziemia była mokra.

P. Cześć, ktoś podarował kilka krzaków agrestu naszemu wspólnemu ogródkowi w Croydon. Nigdy nie hodowałem im żadnych wskazówek, szczególnie, że zostały wykopane wczoraj i będą dopiero w sobotę? Czy powinniśmy spodziewać się owoców w tym roku?

A. Agrest to twarde stare rzeczy. To, czy są wystarczająco duże, aby owocować w tym roku, zależy od ich wielkości, ale i tak dobrym pomysłem może być przycięcie kwiatów w tym roku, aby dać im szansę na regenerację. Im dłużej pozostawisz je do dojrzewania i im więcej będzie słońca, tym będą słodsze.

P. Cześć James, właśnie przeprowadziłem się do nowego domu z bardzo małym ogrodem od strony północnej. Jest jeden mały odcinek, który jest słoneczny po południu. Chciałbym wyhodować jakieś miękkie owoce, na przykład maliny, jeżyny lub coś innego, jeśli to możliwe? Jakieś sugestie? Teren jest tragiczny, czy istnieją odmiany, które mógłbym uprawiać w doniczkach? Dziękuję!

A. Brzmi jak idealne miejsce na maliny i wiśnie, takie jak „Morello”. Pod warunkiem, że doniczki są spore, oba można z powodzeniem uprawiać w ten sposób. Wybierając drzewka wiśni, zawsze szukaj tych szczepionych na karłowatych korzeniach, takich jak Gisela 5 lub Colt.

P. James, jakieś wskazówki dotyczące uprawy Physalis. Jesteśmy w Szkocji, moja córka je uwielbia, więc chciałbym zrobić jej niespodziankę.

A. W Szkocji może warto hodować je w szklarni (jeśli ją posiadasz). Moja ogólna rada to traktować je jak pomidory, ale zignorować przycinanie i nawożenie. Najlepiej sprawdzą się w miejscu osłoniętym, w pełnym słońcu na dobrze przepuszczalnej glebie.

P. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bambusa. Ogród mojej mamy został przez nią przejęty. Będę ją wycinać i chcę ją wykorzystać jako ściółkę na działce po przejściu przez rębak. Słyszałem, że bambus nie nadaje się na ściółkę. Czy ma wysoką zawartość cyjanku i może dlatego nie warto go używać? Nie wiem. Ale bambus jest zdecydowanie najwyższym odpadem ogrodowym z ogrodu matki. Czy to wpłynie negatywnie na moje warzywa, to krótkie pytanie.

A. Nie, bambus to tak naprawdę duża trawa. Ja bym go użył (o ile twój rębak poradzi sobie z nim bezpiecznie, odłamki bambusa mogą być bardzo ostre!)

P. Mam 2-letnie drzewo cytrusowe, które wyhodowałem z nasion (kumkwat lub cytryna, wcześnie straciłem etykietę). W zeszłym roku niektóre dolne liście pożółkły od krawędzi i poczerniały wzdłuż nerwów. Jeden lub dwa odpadły, ale niektóre z tych liści nadal istnieją i nie pogorszyły się. Górne liście były w porządku przez kilka miesięcy, ale teraz niektóre nowe liście żółkną. Posadziłem go w kompoście cytrusowym i podlewałem wodą deszczową. Co może się z tym dziać?

A. Wygląda na to, że może to być niedobór składników odżywczych. Spróbuj podać mu płynną karmę, taką jak specjalistyczna karma dla cytrusów (w dziale rośliny doniczkowe) lub zwykła karma dla wrzosowatych.

P. Kiedyś uprawialiśmy ziemniaki, ale zaczęły chorować. Próbowaliśmy odmian mniej podatnych na zarazę i spróbowaliśmy mieszanki Bordeaux. Brak przyjemności. W tym roku nie wyhodowaliśmy żadnego. Proszę o wskazówki na przyszły rok Próbowaliśmy wszystkiego i aplikowaliśmy mieszankę Bordeaux co dwa tygodnie itd. dziękuję

A. Nie uprawiam ziemniaków właśnie z tego powodu. Co powiesz na wypróbowanie odmiany pomidorów odpornej na zarazę, takiej jak „Crimson Crush”? To jest nowy gatunek, którego próbuję w tym roku, który pierwotnie został wyhodowany dla smaku, z jego supermocami odpornymi na zarazę, zdobytymi przypadkowo w terenie, kiedy naukowcy zauważyli, że jako jedyny przetrwał szczególnie niszczycielski atak.~153 ~

Czytaj  Krótki przewodnik po słonecznikach olbrzymich

P. Cześć James. Kupiłem podwyższone łóżko, ponieważ twoja nowa książka była tak inspirująca. Pomyśl, że mam buga. Czy muszę podnieść trawę przed uzupełnieniem gleby i jaka gleba będzie najlepsza pod maliny i rośliny sałatowe. Jeszcze raz dziękuję.

A. Dzięki Gillian! Technicznie rzecz biorąc, prawdopodobnie powinieneś najpierw podnieść trawę (lub przynajmniej przykryć ją podwójną warstwą tektury) i wypełnić podniesioną ramę łóżka mieszanką wierzchniej warstwy ziemi i kompostu. Jednak jestem notorycznie leniwy iw ostatniej podniesionej grządce, którą zrobiłem (modułowe cynkowe, które sprzedaje Suttons) po prostu wrzuciłem mnóstwo ziemi i kompostu na trawę. Łóżka mają około 40 cm wysokości, więc nawet najbardziej bujne trawy nie były w stanie się przebić. Pracował dla mnie uczta! ~ 153 ~

P. Kupiłem roślinę kiwi koktajlowego, ale teraz zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie mam dla niej dobrego miejsca w ziemi. Posadziłam ją w ogromnej doniczce pod południową ścianą – myślicie, że będzie ok?

A. W ten sposób hoduję wszystkie moje. Wydaje mi się, że to idealna lokalizacja.

P. Ponadto uprawiam rzeżuchę w dużej wannie na żwirze. Nie mogę wyjść z mojego umysłu Przywry wątrobowe. Czy popadam w paranoję? Jakieś wskazówki dotyczące rzeżuchy i uczynienia jej tak gęstą, jak to tylko możliwe? Mieszkam w wegańskim domu i chcę jak najlepiej. Mam już aerator do poruszania wody.

A. Jeśli hodujesz ją w wannie z wodą, która nie jest odwiedzana przez zwierzęta gospodarskie, prawdopodobieństwo przywry wątrobowej jest nieskończenie małe. Jednak możesz spróbować Land Cress (również sprzedawanej przez Suttons), która wygląda i smakuje prawie identycznie, ale rośnie w normalnej glebie ogrodowej. Im więcej słońca i im starsze liście, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą gęstsze w składniki odżywcze (ale także bardziej ogniste i włókniste). Zraszanie gleby solą Epsom może również zwiększyć zawartość fitoskładników w rzeżuchy, tak nawiasem mówiąc James Wong

P. W tym roku staram się uprawiać rośliny, których ślimaki i ślimaki nie jedzą, a przynajmniej wolełyby działkę mojego sąsiada. Nie mogę obnażać śrutu ślimakowego. Uprawiam zwykłe kiełki, fasolę, tykwy. Jakie pożywne rośliny sałatowe, jeśli w ogóle, przyciągają najmniej lub odstraszają okropne mięczaki? Wejście i wyjście z tunelu foliowego. Gleba gliniasta. Dzięki

A. Teraz to jest wysokie zamówienie. Co powiesz na Samphire, który jest w mojej nowej ofercie Suttons? Polecam posadzić to w pojemniku i podlewać słoną wodą. Dla mnie brzmi to dość nieatrakcyjnie dla ślimaków!

P. Cześć James. Fiesta z popcornem, którą zasadziliśmy kilka tygodni temu, wykiełkowała długimi pędami, az dna wyrosły długie korzenie. To wydaje się bardzo szybkie! Czy nie jest za wcześnie na sadzenie teraz (mieszkamy na południu)??

A. Tak, kukurydza rośnie NAPRAWDĘ szybko! Zwykle siałem je od połowy kwietnia do początku maja, mając na celu posadzenie ich w połowie maja. Myślę, że byłoby za wcześnie, aby sadzić je nawet na południu (zwłaszcza bardzo późną wiosną tego roku), ale umieszczenie ich w chłodnym, ale jasnym miejscu może spowolnić ich wzrost na tyle, że zyskasz trochę czasu. Nieogrzewana szklarnia lub chłodna oranżeria mogą działać. Jeśli nie, wciąż masz dużo czasu, aby spróbować ponownie.

P. Posadziłem groszek w rynnie i umieściłem go w mojej szklarni. Wykiełkowały tylko 2 groszki. Masz jakiś pomysł dlaczego? Dzięki

A. Czy mogły zostać zjedzone przez myszy? Czy może być im jeszcze trochę zimno? Wreszcie, jeśli były podmokłe, mogły zgnić?

P. Cześć James, nie zjedzone – może za zimno, a może za dużo je podlałam. Czy zalecasz moczenie grochu przed sadzeniem?

A. Nie zawracam sobie głowy moczeniem nasion grochu, ponieważ większość prób pokazuje, że jest naprawdę bardzo mała różnica

P. Quinoa po prostu nie wykiełkuje Jamesa. Co ja robię źle? Próbowałem każdego podejścia, jakie przychodzi mi do głowy. Każda rada byłaby super! Xxx

A. Na sianie jest jeszcze dość wcześnie. Może po prostu jest jeszcze za zimno? Zwykle sieję komosę bezpośrednio, rozrzucając ją na dobrze przygotowanym podłożu w nasłonecznionym miejscu w połowie kwietnia. Ma tendencję do kiełkowania bardzo szybko, gdy tylko zrobi się cieplej. Mam nadzieję, że to pomoże!

P. Cześć James, właśnie przeniosłem się z małej połówki działki na pełnowymiarową działkę, która jest w całkiem dobrym stanie, poza odrobiną odchwaszczania. Czy można umieszczać chwasty, takie jak mlecze i pokrzywy, na pryzmie kompostu tlenowego przez mniej więcej rok, aby zgniły?

A. Absolutnie! W rzeczywistości oba są dobrymi źródłami minerałów.

P. Cześć James, białe truskawki, o których mówiłeś kiedyś… Oprócz testowania smaku, skąd wiesz, kiedy są wystarczająco dojrzałe, aby je zjeść?

A. Ach, są zielone i twarde, gdy nie są dojrzałe. W miarę dojrzewania będą powoli bladobiałe z czerwonymi nasionami i lekko uginają się przy dotknięciu. Mają też niesamowity zapach!

P. Chciałem zapytać o to samo, co Jimbo Roadshow, mam mnóstwo powoju, a stara gwardia z działki poradziła, żeby położyć bambusową laskę, żeby się po niej wspinała, a potem posmarować liście glifosatem. Powiedzieli, że jeśli dopilnuję, aby zaraziłem się nim tylko powój, a nie inne rośliny, to będzie bezpiecznie… Ale nadal trochę się tym denerwowałem.

A. Jest to z pewnością uznany sposób na zrobienie tego i prawdopodobnie bardzo skuteczny. Będąc hodowcą ekologicznym, wolę po prostu ścinać powój prosto do poziomu gruntu. Tak, będziesz musiał to zrobić kilka razy latem, ale jest to tańsze i prawdopodobnie szybsze niż kupowanie glifosatu

P. Cześć James, jutro przesadzam truskawki z pojemników do ziemi na mojej nowej działce. Porady dotyczące dodawania aspiryny lub nawozu podczas przesadzania?

A. Prawdopodobnie nie dodawałbym aspiryny ani nawozu w czasie przesadzania, ale mógłbym posypać cukrem otwór do sadzenia przed dobrze podlanym. Na przykład w przypadku drzew owocowych z odkrytymi korzeniami istnieją pewne dowody sugerujące, że nawadnianie rozcieńczonym roztworem cukru może pomóc w zwiększeniu wigoru korzeni i zakorzenieniu się drzew. Warto spróbować!

P. Na mojej działce odkryłam dużo pokrzyw i jaskierów. Zacząłem je kopać. Czy kiedykolwiek myślałeś, że środek chwastobójczy jest ok/bezpieczny w użyciu na działce?

A. Uprawiam organicznie iw moim małym ogródku nigdy nie znalazłem powodu, aby kiedykolwiek używać chwastobójcy. Nawet najgorsze chwasty nie są w stanie znieść 4 lub 5 cięć w ciągu jednego lata. To w końcu zaczyna słabnąć i umierać. Jednakże, stosowane zgodnie z instrukcjami producenta, istnieje bardzo niewiele dowodów sugerujących, że dostępne w handlu środki chwastobójcze są niebezpieczne w użyciu na działce. To zależy od twojego osobistego wyboru. Najlepsze, James Wong

P. Moje zielone i czerwone nasiona zebry dotarły dzisiaj, jaki jest najlepszy sposób ich siania. Wypróbowałem granulki torfowe, 3-calowe doniczki i tace na nasiona, wypróbowałem uniwersalny kompost i John Innes nr 1 dzięki

Czytaj  Kupowanie szklarni

A. Uważam, że wszystkie dają dobre wyniki w przypadku pomidorów. Są bardzo łatwe do kiełkowania.

P. Witaj Jamesie Wongu. Czy cukinie będą dobrze rosnąć w doniczkach z wermikompostem?

A. Tak. Cukinie dobrze nadają się do uprawy w pojemnikach. Podobnie jak w przypadku wszystkich upraw, będą one wymagały rzadszego podlewania i nawozów, jeśli zostaną posadzone w ziemi. Jamesa Wonga

P. W tym roku próbuję wyhodować Cucamelons. Wszelkie wskazówki będą mile widziane. Dzięki

A. Zawsze sadziłem cucamelony na zewnątrz, a nie w szklarniach, rozstawiając małe rośliny w odległości około 10 cm od siebie wokół wigwamu z lasek. Najważniejszą rzeczą, którą należy o nich wiedzieć, jest to, kiedy je zbierać. Muszą być jasnozielone i bardzo jędrne, ponieważ tak jak ogórki, przejrzałe stają się gorzkie i miękkie. Łatwo to jednak stwierdzić. Po prostu delikatnie naciśnij jeden między kciukiem a palcem wskazującym, jeśli jest twardy jak ogórek z jasnozielonymi paskami, możesz zacząć. Większe owoce będą miękkie i gąbczaste, z paskami blednącymi do matowego koloru khaki i żółtego, bez przyjemnego jedzenia!

P. Cześć James, 2 pytania – 1: jeśli nie mamy szklarni, co możemy zrobić, aby uzyskać ostrzejsze papryczki chilli? 2: czy używamy czystego hydrolatu jaśminowego, czy jeszcze bardziej go rozcieńczamy, aby spryskać rośliny? Dzięki

A. Cześć Jenni. Istnieje wiele sposobów na poprawienie ostrości papryczek chilli. Pierwszym i szczerze mówiąc zdecydowanie najważniejszym jest wybranie jednej z najostrzejszych odmian (Suttons sprzedaje ich mnóstwo, z dołączonymi rankingami poziomu przypraw). Drugim jest wyhodowanie rośliny chili w najcieplejszym miejscu, jakie masz. Ja też nie mam szklarni, więc moje rosną jako rośliny doniczkowe w dużych doniczkach przy nasłonecznionym, południowym oknie. Po trzecie podlewaj je bardzo mało, pozwalając roślinom przeschnąć do tego stopnia, że ​​dopiero zaczynają więdnąć między podlewaniami. Również stosowanie nawozów o niskiej zawartości azotu prawdopodobnie podsyci ich przyprawę. Mam nawet instrukcje, jak używać rozcieńczonej słonej wody, aby wywoływać stres suszy u roślin papryczek chili, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich ciepło w mojej książce. Hydrolat. Tak, jeśli jest to naturalny, spożywczy hydrolat, nie trzeba go dalej rozcieńczać. Po prostu spryskaj nim rośliny, gdy zaczną się formować małe, zielone owoce.

P. Czy warto sadzić pomidory Millefleur w wiszącym koszu?

A. Poleciłbym hodowlę wszystkich pomidorów w gruncie, a nie w doniczkach, aw szczególności w wiszących koszach, ponieważ będą miały lepszy smak, a także będą wymagały znacznie mniej wody i paszy, jeśli będą uprawiane w ten sposób. Mam nadzieję, że to pomoże.

P. Cześć James, czy mogę dodawać produkty zmieniające pH do alkalicznej gleby na mojej działce, aby moje borówki dobrze się w niej rosły, a jeśli tak, to czego powinienem użyć? Planuje zasadzenie z dużą ilością kompostu z wrzosowatych, ale przypuszczalnie z czasem otaczająca gleba będzie stopniowo podnosić pH.

A. Wyobrażam sobie, że pH twojej gleby powoli wróci do zasadowości, zwłaszcza, że ​​kreda i wapień są rozpuszczalne w wodzie i szybko wypłukują twoje łóżka z otaczającej gleby. Sadzenie borówek w doniczkach lub kompoście wrzosowatym to jednak świetny sposób na hodowlę roślin kwaśnolubnych, nawet jeśli gleba w ogrodzie jest zasadowa. Dokładnie tak robię we własnym ogrodzie i uważam to za bardzo łatwe.

P. Cześć James, posadziłem chilijską guawę na mojej działce, jest z jagodami, czy jest najszczęśliwsza na kwaśnej glebie? Otrzymałem mieszane odpowiedzi!

A. Dobrze zrobiłeś Steph. Chilijskie guawy są południowoamerykańskimi krewnymi borówki i zajmują bardzo podobne siedliska. Chociaż są znacznie bardziej tolerancyjne na gleby obojętne i zasadowe niż borówki, zdecydowanie najszczęśliwsze są na kwasie. Również w przeciwieństwie do jagód, przyjmą nawet spory stopień cienia i nadal będą dawać dobre plony.

P. Jak wykorzystać mniszek lekarski w ogrodzie, czy istnieje sposób na wydobycie jego wartości odżywczych, takich jak herbata z żywokostu. Czy w ten sposób zachowa wartość odżywczą?

A. Mlecze są popularnym warzywem na kontynencie, podstawą niektórych supermarketów we Francji i we Włoszech. Niedawno widziałem nawet pozycję o nazwie „Wild Tarassaco Greens” w fantazyjnym menu i zamówiłem ją, aby okazało się, że to tylko mlecze (Tarassaco to po włosku „mniszek lekarski”). Są zwykle spożywane w sałatkach, podobnie jak ich bliski krewny Radicchio i mają przyjemny gorzki smak, podobnie jak Radicchio. Jamesa Wonga

P. Jak to się dzieje, że mój szafran ma mnóstwo liści, ale nigdy nie ma kwiatów? Są od 2 lat. Czy kompost jest zbyt bogaty? Dzięki

A. Czy mogę zapytać, jak głęboko je posadziłeś, Sean? Dobra wiadomość jest taka, że ​​wygląda na to, że masz piękne, zdrowe rośliny. Suttons sprzedaje również tylko bulwy w wieku owocowania, więc są to pierwsze dwa ważne warunki wstępne. Jedyne dwa pozostałe czynniki, które mogą determinować kwitnienie, to słoneczne miejsce (wygląda na to, że je masz) i głębokość sadzenia. Hodowcy komercyjni sadzą cebulki na głębokość do 20-25 cm, ponieważ ciężar gleby powyżej może wywołać powstawanie kwiatów. Może warto spróbować, gdy liście obumrą w maju. Najlepsze efekty uzyskuje się na stanowiskach najbardziej nasłonecznionych na dobrze przepuszczalnej glebie. Jamesa Wonga

P. Mają około 3 cali głębokości, więc muszę je zakopać głębiej. Można też zmieszać z nimi trochę więcej grysu

A. Świetnie. Dobra dawka płynnej paszy bogatej w potas (np. nawozu do pomidorów) pomogłaby uformować nowe pąki kwiatowe również na później w tym roku.

P. Cześć James! W zeszłym roku przekształciłam nasz miejski ogródek frontowy w mały ogródek przydomowy. Czy jest jakieś zioło, które możesz polecić, które jest nieco inne?

A. Słyszałaś o stokrotkach elektrycznych, Agnes? Są to małe żółte pąki kwiatowe, które po ugryzieniu wywołują uczucie mrowienia, trochę jak lizanie 9-woltowej baterii (lub jak pieprz syczuański). Są ulubieńcami wymyślnych szefów kuchni i twórców koktajli, którzy dodają „zip” do całej gamy potraw, od sushi po margaritę. Też dobrze wyglądają.

P. Wydaje mi się, że ze wszystkich na mojej działce mam największego pecha do kapusty i kalafiora! Jakieś wskazówki, jak wyhodować idealne? Są albo nękane przez szkodniki, albo nie rosną dużo więcej niż rozmiar grejpfruta 😕! Z góry dziękuję…..Sarah.

A. Haha, ty i ja, Sarah! Uważam, że oba te warzywa są niezwykle trudne, do tego stopnia, że ​​teraz koncentruję się na łatwiejszych w uprawie, ale o wiele bardziej wartościowych uprawach, takich jak pomidory, jagody i maliny. W tym roku jestem szczególnie podekscytowany pomidorami „Green Zebra” i „Rosella”, których spróbowałem na próbnym terenie Suttons Seeds w zeszłym roku. Zaufaj mi, jeden ich smak, a będziesz się zastanawiać, dlaczego martwiłeś się kapustą James Wong

P. Cześć James. Moje pytanie jest następujące. Czy chilijska guawa potrzebuje drugiej rośliny do zapylenia krzyżowego, czy też zapylają się samoczynnie? Pozdrawiam

A. Dobre pytanie! Są samozapylane, ale dają znacznie więcej owoców, gdy współpracują z partnerem zapylającym, więc sensowne jest sadzenie 2-3 roślin. Mam nadzieję, że to pomoże!