Jaki rodzaj gleby mam?

Gleby gliniaste

Gleby gliniaste są również znane jako gleby ciężkie. Glina ma małe cząstki, gdy jest mokra, gleba jest bardzo lepka i pęka po wyschnięciu.

Gleby gliniaste zawierają dużą ilość wody, która powoli odpływa, w wyniku czego są zimne i powoli nagrzewają się wiosną. Gleba może być bardzo żyzna, ponieważ dobrze zatrzymuje składniki odżywcze. Gdy gleba jest bardzo wilgotna, najlepiej unikać chodzenia po niej i prowadzenia jakichkolwiek upraw, ponieważ łatwo się zagęszcza.

W miesiącach jesiennych i wczesnozimowych należy wykopać teren, pozostawiając duże bryły ziemi, aby odsłonić jak największą powierzchnię, która zostanie zniszczona przez mróz. Materiały organiczne, takie jak dobrze zgniły obornik lub kompost ogrodowy i pleśń liści, mogą być włączone w celu poprawy gleby.

Wiosną uprawę należy odłożyć do czasu, aż gleba powierzchniowa zacznie wysychać, kiedy to powinna się łatwiej rozłożyć. Unikaj siewu i sadzenia zbyt wcześnie, chyba że glebę można ogrzać, przykrywając ją kloszami lub płachtą polietylenową.

Gleby piaszczyste

Gleby piaszczyste zawierają dużą ilość piasku i mało gliny lub materii organicznej i są również znane jako gleby lekkie. Gleby piaszczyste są często kwaśne, bardzo dobrze przepuszczają wodę, szybko wysychają i są ubogie w składniki odżywcze, ponieważ są one szybko wypłukiwane z gleby przez deszcz. Wiosną szybciej się nagrzewają i wcześniej niż na glebach gliniastych siew lub sadzenie.

Aby poprawić wilgotność i retencję składników odżywczych, kopać dużo dobrze zgniłego obornika lub kompostu ogrodowego.

Gleby mułowe

Gleby mułowe mają średni rozmiar cząstek między gliną a piaskiem. Zatrzymują więcej wilgoci niż gleby piaszczyste, dość dobrze osuszone i żyzne. Gleba łatwo się zagęszcza, a jeśli jest mało roślinności, powierzchnia może zostać przykryta przez deszcz, co utrudnia kiełkowanie nasion. Glebę można poprawić, dodając obornik lub kompost.

Czytaj  Dni Sałatkowe z Suttons

Wykres gleby

Iły

Uważa się, że gliny mają najlepszą teksturę dla wzrostu roślin, są żyzne, przepuszczalne i łatwe w obróbce. Mogą to być gliny piaszczyste lub iły gliniaste w zależności od ich składu.

Gleby kredowe

Gleby kredowe są zasadowe i rośliny wymagające kwaśnej gleby nie mogą być uprawiane. Wiele gleb kredowych jest płytkich, dobrze przepuszczalnych i charakteryzuje się niską żyznością. Tam, gdzie w glebie występuje glina, lepiej zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze. Aby poprawić glebę, wkop dużo dobrze zgniłego obornika lub kompostu ogrodowego, aby poprawić zatrzymywanie wilgoci.

Rośliny na glebę bez wapna:

  • Azalia
  • Meconopsis betonicifolia
  • Kamelia
  • Pieris
  • Lilia
  • Rhododendron
  • Lupinus

Poniżej więcej artykułów na temat różnych rodzajów gleby, które możesz mieć w swoim ogrodzie lub na działce.

Rośliny do półcienia

Rośliny do ogrodów przybrzeżnych

Rośliny wykazujące odporność na suszę