Jaki rodzaj gleby mam?

Gleby gliniaste

Gleby gliniaste są również znane jako gleby ciężkie. Glina ma małe cząstki, gdy jest mokra, gleba jest bardzo lepka i pęka po wyschnięciu.

Gleby gliniaste zawierają dużą ilość wody, która powoli odpływa, w wyniku czego są zimne i powoli nagrzewają się wiosną. Gleba może być bardzo żyzna, ponieważ dobrze zatrzymuje składniki odżywcze. Gdy gleba jest bardzo wilgotna, najlepiej unikać chodzenia po niej i prowadzenia jakichkolwiek upraw, ponieważ łatwo się zagęszcza.

W miesiącach jesiennych i wczesnozimowych należy wykopać teren, pozostawiając duże bryły ziemi, aby odsłonić jak największą powierzchnię, która zostanie zniszczona przez mróz. Materiały organiczne, takie jak dobrze zgniły obornik lub kompost ogrodowy i pleśń liści, mogą być włączone w celu poprawy gleby.

Wiosną uprawę należy odłożyć do czasu, aż gleba powierzchniowa zacznie wysychać, kiedy to powinna się łatwiej rozłożyć. Unikaj siewu i sadzenia zbyt wcześnie, chyba że glebę można ogrzać, przykrywając ją kloszami lub płachtą polietylenową.

Gleby piaszczyste

Gleby piaszczyste zawierają dużą ilość piasku i mało gliny lub materii organicznej i są również znane jako gleby lekkie. Gleby piaszczyste są często kwaśne, bardzo dobrze przepuszczają wodę, szybko wysychają i są ubogie w składniki odżywcze, ponieważ są one szybko wypłukiwane z gleby przez deszcz. Wiosną szybciej się nagrzewają i wcześniej niż na glebach gliniastych siew lub sadzenie.

Aby poprawić wilgotność i retencję składników odżywczych, kopać dużo dobrze zgniłego obornika lub kompostu ogrodowego.

Gleby mułowe

Gleby mułowe mają średni rozmiar cząstek między gliną a piaskiem. Zatrzymują więcej wilgoci niż gleby piaszczyste, dość dobrze osuszone i żyzne. Gleba łatwo się zagęszcza, a jeśli jest mało roślinności, powierzchnia może zostać przykryta przez deszcz, co utrudnia kiełkowanie nasion. Glebę można poprawić, dodając obornik lub kompost.

Czytaj  Jak uprawiać wiśnie

Wykres gleby

Iły

Uważa się, że gliny mają najlepszą teksturę dla wzrostu roślin, są żyzne, przepuszczalne i łatwe w obróbce. Mogą to być gliny piaszczyste lub iły gliniaste w zależności od ich składu.

Gleby kredowe

Gleby kredowe są zasadowe i rośliny wymagające kwaśnej gleby nie mogą być uprawiane. Wiele gleb kredowych jest płytkich, dobrze przepuszczalnych i charakteryzuje się niską żyznością. Tam, gdzie w glebie występuje glina, lepiej zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze. Aby poprawić glebę, wkop dużo dobrze zgniłego obornika lub kompostu ogrodowego, aby poprawić zatrzymywanie wilgoci.

Rośliny na glebę bez wapna:

  • Azalia
  • Meconopsis betonicifolia
  • Kamelia
  • Pieris
  • Lilia
  • Rhododendron
  • Lupinus

Poniżej więcej artykułów na temat różnych rodzajów gleby, które możesz mieć w swoim ogrodzie lub na działce.

Rośliny do półcienia

Rośliny do ogrodów przybrzeżnych

Rośliny wykazujące odporność na suszę