Jaki owoc jest bardziej pożywny niż jagody?

Istnieje łatwy w uprawie owoc, który jest bardziej produktywny i ma znacznie więcej antocyjanów niż „superżywność” jagód… więc dlaczego więcej z nas go nie uprawia?

W przeciwieństwie do wielu innych składników odżywczych pochodzenia roślinnego, antocyjany są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, a badania na zwierzętach wykazały, że gromadzą się one w obszarach mózgu związanych z inteligencją. Annals of Neurology donosi, że dieta bogata w jagody opóźnia starzenie się funkcji poznawczych u pacjentów w podeszłym wieku o 2,5 roku, przy czym większe spożycie owoców wydaje się spowalniać tempo osłabienia umysłowego.

Jagody są słusznie identyfikowane jako posiadające wysoki poziom antocyjanów na bazie owoców, a próba spożycia soku z jagód na małą skalę w grupie z upośledzeniem funkcji poznawczych wykazała poprawę w uczeniu się i pamięci, jak również złagodzenie objawów depresji. Jednak według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych istnieje owoc, który jest bardzo produktywny i łatwy w uprawie w Wielkiej Brytanii, który dobrze i naprawdę bije jagody pod względem fitoskładników.

Proszę, stań w świetle jupiterów… skromna brytyjska czarna porzeczka!

Czym są antocyjany?

Antocyjany nadają kwiatom i owocom czerwone, fioletowe i niebieskie kolory, ale można je również znaleźć w liściach (szczególnie widoczne jesienią, kiedy traci się zielone pigmenty chlorofilu).

Rośliny produkują antocyjany z wielu powodów, w tym przyciągania owadów zapylających i rozsiewających nasiona, ale badania coraz częściej sugerują, że mogą one pomóc w ochronie przed szeregiem ludzkich dolegliwości, w tym chorobami serca i rakiem.

153~

Czarne porzeczki to łatwa w uprawie brytyjska roślina, która zachwyci Cię owocami już od połowy lata. Idealne do jedzenia na świeżo z rośliny lub do robienia dżemów i przetworów.

Czarna porzeczka Cassissima® Blackbells®
Największe, najsłodsze czarne porzeczki! Długie sznurki najsłodszych porzeczek, o wspaniałym zapachu cassis.

 

 

 

Dowiedz się więcej o tym, jak uzyskać najlepsze odżywianie z owoców i warzyw w domu

Czytaj  Pokazy dla uprawy – Dobro i zło