Jak zrobić bomby z nasionami

(Na początek w marcu – kwietniu)

Robienie bomb z nasionami to świetny sposób na spędzenie deszczowego poranka. Dzieci poznają różne rodzaje nasion i kwiatów, sposób, w jaki nasiona są rozsiewane i jak kiełkują. A kiedy przestanie padać, dzieci mogą się bawić rzucając, rzucając lub po prostu rozrzucając swoje bomby – oczywiście w umówionym wcześniej miejscu!

Bomby z nasionami to nie tylko świetna zabawa dla dzieci do robienia i rozrzucania, ale także idealny sposób na tchnięcie życia w trudno dostępne lub jałowe obszary. Może róg szkolnego boiska lub tył boiska? A może dzieci chciałyby zabrać bomby z nasionami do swoich ogródków?

Kiedy kwiaty urosną, można się nimi cieszyć na miejscu lub zebrać i zrobić z nich bukiety, które dzieci zabiorą do domu.

Doskonałą zabawę można przypisać do odpowiedniego kwiatka!

Cała lekcja może być zorganizowana wokół różnych owadów i ptaków przyciąganych przez różne kwiaty.

Nasze zestawy bomb nasiennych, opisane poniżej, zawierają wystarczającą ilość nasion, aby zrobić około 35 bomb nasiennych na zestaw.

Jak działają bomby nasienne

Bomba nasienna to kula zrobiona z kompostu zmieszanego z mąką i wodą, w której zatopiono nasiona. Gdy bomba zostanie rzucona, a nasiona zaczną kiełkować, bomba powoli się rozpadnie. Gleba będzie wtedy stanowić bazę dla nasion, które zaczną rosnąć.

Od kwietnia do czerwca to czas robienia bomb nasiennych!

Po wybraniu i zamówieniu mieszanki nasion poniżej wystarczy zaopatrzyć się w mąkę i kompost. No i może trochę plastikowych fartuchów – może być bałagan!

 • Butterflies & Bees Mix – stwórz przyjęcie w ogrodzie dla owadów zapylających. Ta unikalna mieszanka wieloletnich odmian nasion kwiatów pomoże zachować różnorodność biologiczną.
 • Patio Mix – oszałamiająca mieszanka żywych kwiatów polnych (30-40 cm wysokości) w przyjaznych kolorach.
 • Perennial Mix – kwiaty, które rok po roku zachwycają.
 • Shade Mix – aby rozjaśnić nawet najciemniejsze zakamarki
 • Annual Mix – bajeczne kwiaty w zaledwie 40 do 50 dni
 • Pachnąca Mieszanka – rzucanie bomb w pobliżu miejsca do siedzenia lub pozwalanie dzieciom zabrać je do domu jako prezenty jest idealne dla bomb z tej aromatycznej mieszanki.
Czytaj  Przewodnik po uprawie żurawiny, jałowca, tarniny, goji i czarnej aronii

Przepis na bombę z nasionami

Będziesz potrzebować:

 1. 1 tuba wybranej odmiany nasion kwiatów
 2. Kompost ogólnego przeznaczenia
 3. Tania mąka
 4. Woda
 5. Plastikowe fartuchy
 6. Pozwolenie właściciela ziemskiego na rzucenie bomb!

Metoda:

 1. Opróżnij pojemnik na nasiona do wiadra
 2. Napełnij pustą miskę na nasiona kompostem i dodaj do wiadra. Zrób to 3 razy. Mieszaj, aby wszystko razem wymieszać
 3. Napełnij pustą miskę na nasiona mąką i opróżnij ją do innego pojemnika. Dodać wodę i wymieszać. Powtarzaj, aż uzyskasz lepką mieszankę, czyli klej!
 4. Dodaj mieszaninę mąki i wody do kompostu i nasion i wymieszaj wszystko razem
 5. Teraz można formować bomby – może każde dziecko chciałoby zrobić swoją własną? Mieszankę wystarczy delikatnie rozwałkować w dłoni, aby uformować kulę wielkości piłki golfowej
 6. Umieść kulki na tacy lub pudełku i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny
 7. Wszyscy na zewnątrz niech teraz rzucają, rzucają, rzucają lub po prostu rozrzucają swoje bomby – chyba że zabierają je do domu!

Wskazówki dotyczące sukcesu!

 1. Idealnie bomby z nasionami powinny być wykonane dzień przed przewidywanym deszczem, a następnie rzucone 24 godziny później – miejmy nadzieję, że zanim zacznie padać! Jeśli nie będzie padać, to nieważne, nasiona będą dobre przez kilka dni
 2. Zamiast robienia okrągłych bomb przez dzieci, może mogliby wykazać się kreatywnością i tworzyć różne kształty?
 3. Jeśli obawiasz się, że ptaki zjedzą nasiona, dodaj trochę papryki do mieszanki. Nie zaszkodzi im to, ale oni tego nie lubią!
 4. Zimą, kiedy potrzebują pomocy, ptaki docenią bomby z nasionami zawierające nasiona ptaków