Jak powstrzymać cebule przed pośpiechami

Gdy cebula zdecyduje się zasiać nasiona, tak naprawdę nic nie można zrobić, aby odwrócić ten proces. Ale podejmując kilka prostych środków ostrożności, możesz przede wszystkim zmniejszyć szanse na to. Oto, jak powstrzymać cebule lub nasiona cebuli przed pośpiechem i co należy zrobić, jeśli zaczną kwitnąć.

Dlaczego cebule pęcznieją?

Zasiej nasiona „Walla Walla”, aby uzyskać dużą, soczystą i łagodną cebulę, którą można jeść na surowo lub po ugotowaniu.Zdjęcie: Nasiona cebuli „Walla Walla” firmy Suttons

Cebula jest rośliną dwuletnią — jej cykl życiowy obejmuje dwa sezony wegetacyjne. W idealnych warunkach rosła w pierwszym sezonie, a kwitła i zawiązywała nasiona w drugim. Pośpiechowatość ma miejsce, gdy roślina czuje się zestresowana. Reaguje, pędząc do rozmnażania się przez kwitnienie i zadawanie nasion, zanim w pełni wyrośnie.

Łatwo rozpoznać cebulkę. Roślina wypuszcza solidną łodygę, a na jej szczycie pojawia się strąk kwiatowy. To wkrótce wytwarza kulisty kwiat, a wkrótce po zapyleniu tworzą się nasiona. Problem hodowców polega na tym, że po wysianiu roślina przestaje rosnąć, a ty zostajesz z niewymiarowymi cebulami, które nie przechowują się zbyt dobrze.

Jak zapobiegać pośpiechu cebuli

„Red Arrow” jest mniej skłonny do pośpiechu niż inne czerwone odmiany

Kiedy mówimy, że cebula jest wrażliwa na stres, mamy na myśli to, że jeśli jest zbyt gorąco i sucho, lub jeśli jest zbyt zimno, cebula zacznie się rozpadać. Roślina czuje się zagrożona suszą lub nadejściem wczesnej zimy, więc skraca swój cykl życiowy, aby zapewnić jej rozmnażanie się przed śmiercią.

Najprostszym sposobem zapobiegania pośpiechowatości jest ochrona cebuli przed nadmiernym stresem. Kiedy jest bardzo zimno, użyj polaru, aby ochronić swoje uprawy przed najgorszym mrozem, a gdy jest gorąco, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Podlewanie nie tylko sprawia, że ​​gleba jest przyjemna i wilgotna, dzięki czemu rośliny cebulowe mają dużo do picia, ale parowanie wody z gleby chłodzi rośliny, zapobiegając ich przegrzaniu.

Czytaj  Przewodnik po uprawie popularnych roślin warzywnych

Cebule wyhodowane z nasion wypuszczają pędy rzadziej niż te wyhodowane z zestawów, chociaż jeśli uprawiasz z zestawów, wybór cebuli poddanych obróbce cieplnej znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że cebula wypuści pędy.

Co zrobić, gdy cebula zakwitnie

„Sturon” otrzymał nagrodę RHS Award of Garden Merit Zdjęcie: Zestawy cebuli „Sturon” firmy Suttons

Jeśli nie chcesz zachować nasion do wykorzystania w następnym sezonie, odetnij kwiaty od cebuli, która się zesztywniała. To nie odwróci procesu skręcania, ale zapobiegnie dzieleniu się żarówki. Śrubowana cebula jest doskonale jadalna i chociaż wytrzyma około miesiąca w ziemi, nie da się jej przechowywać.

Najlepszą rzeczą do zrobienia z cebuli jest wykopanie jej i zjedzenie od razu lub zrobienie z niej chutney.

Najlepsze odmiany cebuli odporne na skręcanie

Nasiona cebuli „Santero” są odporne na pośpiechy i chorobyZdjęcie: Nasiona cebuli „F1 Santero” firmy Suttons

Żadna cebula nie jest całkowicie odporna na pośpiechowatość, ale niektóre odmiany mają mniejszą skłonność do wydawania nasion niż inne. Jeśli masz problemy z pośpiechem cebuli, wypróbuj następujące odmiany:

  • Sturon – pulchna, średniej wielkości okrągła cebula, która dobrze się przechowuje, Sturon jest znany jako wszechstronny smakołyk.
  • Stuttgarter – prawdziwy ulubieniec brytyjskich hodowców, ta cebula ma cudowny smak, któremu brakuje ostrości charakterystycznej dla niektórych cebul.
  • Red Arrow – czerwona cebula ma reputację pośpiechu, ale tak naprawdę zależy to od warunków w twoim własnym ogrodzie, więc nie skreślaj ich. W rzeczywistości, jeśli szukasz odpornej na uderzenia czerwonej cebuli, ta jest dobrym wyborem, a dzięki łagodnemu smakowi jest pysznym dodatkiem do sałatek.
  • F1 Santero – uprawa z nasion? Spróbuj tego. F1 Santero jest odporny na pośpiech i mączniaka rzekomego, daje duże plony i dobrze się przechowuje.

Pękanie cebuli to frustracja, z którą spotykają się od czasu do czasu wszyscy hodowcy warzyw. Przy odrobinie ostrożności można tego uniknąć, ale nawet jeśli tak się stanie, dobrą wiadomością jest to, że nadal możesz jeść smażone cebule – mogą być trochę za małe, ale są tak samo smaczne jak w pełni wyrośnięte warzywa.

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy szparagów

Główny obraz: Zestawy cebuli – Różowa Pantera od Suttons