Jak zapewnić swoim roślinom przytulność przez zimę

Półtwarde i delikatne rośliny muszą być chronione przed mrozem, jeśli mają przetrwać zimę. Od wykopywania delikatnych korzeni i bulw po ochronę roślin włókniną ogrodniczą — oto kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo Twoim ulubionym roślinom, gdy na zewnątrz jest zimno i mokro.

Dla tych, których zimą nie można wnosić do domu, zapoznaj się z naszą kolekcją środków ochrony roślin i siatek, które zapewnią im przytulność, gdy temperatura spadnie.

Dlaczego należy przygotować ogród na zimę

Ten kuchenny klosz ogrodowy jest wyposażony w uchwyt do przenoszenia, dzięki czemu można go łatwo podnieść do pielenia i podlewania Zdjęcie: Kuchenny klosz ogrodowy firmy Suttons

Wytrzymałe byliny są dobrze przygotowane do przetrwania zimy, ale inne rośliny potrzebują pomocy. Delikatne rośliny łatwo ulegają mrozowi, a deszczowa pogoda może podmoczyć korzenie, powodując ich gnicie i śmierć rośliny. Nawet niektóre z twoich twardszych roślin mogą ulec poparzeniom mrozem, a jeśli jest szczególnie wietrznie, wyższe rośliny mogą mieć trudności z utrzymaniem pozycji pionowej.

To, gdzie mieszkasz w Wielkiej Brytanii, określa, jak bardzo musisz dbać o mniej odporne rośliny. Południowo-zachodnia Anglia ma ciepłe, mokre zimy, podczas gdy północno-wschodnia Anglia i Szkocja mogą być bardziej niż trochę energiczne.

Powinieneś również wziąć pod uwagę szczególne warunki w swoim ogrodzie, szczególnie w odniesieniu do miejsca, w którym znajdują się wrażliwe rośliny. Jeśli twój ogród ma bardzo niewielką ochronę przed chłodnymi wschodnimi wiatrami po jednej stronie domu, może się okazać, że druga strona zapewnia znacznie lepsze schronienie. Wysokie mury i płoty ogrodowe zapewniają również roślinom ochronę przed najgorszą zimową pogodą i, w zależności od ich orientacji, mogą uwięzić każde zimowe słońce.

Jak przygotować ogród do zimy

Ten wytrzymały, biały tunel z polaru polipropylenowego chroni przed mrozem do -5°CZdjęcie: Łatwy tunel z polaru firmy Suttons

Czytaj  Przedstawiamy nowe napary botaniczne Jamesa Wonga

Delikatne bulwy, takie jak begonie, mogą przetrwać zimę w cieplejszych częściach Wielkiej Brytanii, ale gdzie indziej trzeba je wykopać i przechowywać. Poczekaj, aż liście zaczną żółknąć jesienią, a następnie ogranicz podlewanie i przytnij je do cala nad ziemią. Wykop bulwy i umieść je w kartonowym pudełku w glebie lub piasku, który jest tylko wilgotny i umieść w chłodnym i suchym miejscu – na przykład w swojej szopie.

Duże rośliny najlepiej chronić, sadząc je w doniczkach, które można przenieść do środka na zimę. Jeśli to się nie powiedzie, możesz wykopać nieodporne rośliny i przenieść je do oranżerii lub ogrzewanej szklarni.

Jeśli nie możesz przenieść swoich roślin, następnym najlepszym rozwiązaniem jest odizolowanie ich od ekstremalnego zimna. Użyj runa ogrodniczego lub specjalnie zaprojektowanych okryć roślinnych lub koszyczków, upewniając się, że liście (i sam pojemnik) są dobrze owinięte, aby chronić korzenie.

Chroń delikatne korzenie, podnosząc doniczki i pojemniki z ziemi, aby zapobiec zaleganiu wody, która może również zamarznąć, powodując dalsze szkody. Można to zrobić na wiele sposobów — od drewnianych listew po tace wypełnione kamykami — wystarczy wszystko, co utrzymuje podstawę pojemnika z dala od podłogi.

Jak chronić swój plaster warzywny

Izolacyjna włóknina ogrodowa chroni uprawy przed mrozem, wiatrem i zimnem, a także przed szkodnikami i ptakami. Zdjęcie: Frost Protection Fleece firmy Suttons

Zastosowanie grubej ściółki dobrze przegniłego kompostu lub obornika to doskonały sposób na ochronę mniej odpornych roślin owocowych i warzywnych przed najgorszym zimnem. Nie tylko zapewni to izolację, ściółkowanie odżywi glebę i, o ile jest dobrze zgniłe, nie będzie gościnnym środowiskiem dla ślimaków i ślimaków do osiedlania się. 

Jeśli nie masz kompostu, runo ogrodnicze wykona tę samą pracę, z dodatkową korzyścią, że możesz je usunąć w cieplejsze dni, aby rośliny mogły korzystać z każdego słońca i suchej pogody.

Czytaj  5 sposobów, aby pozostać na szczycie grządki z warzywami

Jeśli nie masz szklarni, zimne ramy, różnej wielkości klosze i domy do uprawy również chronią twoje rośliny przed mrozem, jednocześnie maksymalizując efekt światła słonecznego i ogrzewając glebę. Są one szczególnie przydatne do uprawy liści sałaty zimowej, a także do wczesnej uprawy, którą można sadzić, gdy tylko minie ryzyko przymrozków następnej wiosny.

Ochrona roślin przed zimową pogodą pomoże Twojemu ogrodowi powrócić do życia, gdy tylko temperatura ponownie wzrośnie. Oprócz ochrony delikatnych roślin nie zapominaj, że jesień to także świetny czas na sadzenie wielu ulubionych wiosennych cebulek.

Główny obraz: G.Grow Wooden Cold Frame od Suttons