Jak wymusić żarówki wewnętrzne

Oto nasz ostateczny przewodnik na temat wymuszania używania żarówek wewnętrznych poza sezonem! Jeśli chcesz cieszyć się domem pełnym kwiatów przez całą zimę lub stworzyć wspaniałą dekorację w samą porę na Boże Narodzenie, oto nasze najważniejsze wskazówki.

Od klasycznych hiacyntów i imponujących amarylisów po silnie pachnące żonkile i potargane podwójne tulipany — jest tak wiele cebulek do wyboru. Oto jak.

Jak wymusić żarówki wewnętrzne?

Żonkile można zmusić do cieszenia się nimi przez całą zimę Zdjęcie: Żonkil „Tete a Tete” z Suttons

Możesz zmusić cebulki kwitnące wiosną do kwitnienia znacznie wcześniej w sezonie, kontrolując poziom światła i temperaturę, na jaką są wystawione. Aby cieszyć się kwiatami na Boże Narodzenie, pamiętaj, aby rozpocząć cebulki wewnętrzne nie później niż we wrześniu. Jeśli rozłożysz sadzenie na kilka tygodni, będziesz mógł cieszyć się pokazami przez całą zimę.

Przygotuj wiosenne cebulki kwiatowe, umieszczając je w lodówce. Będą musiały schłodzić się w temperaturze około 4 stopni przez około 10 do 15 tygodni. Cebulki kwitnące wiosną potrzebują okresu chłodu, aby prawidłowo zakwitnąć, a przechowywanie ich w chłodzie symuluje okres „zimy”. Ważne jest również, aby upewnić się, że cebulki wiosenne są przechowywane w ciemności, więc użyj do ich przechowywania nieprzezroczystej torby.

Możesz sadzić cebulki kwitnące latem w ten sam sposób, ale nie schładzaj ich przed zasadzeniem. Nie potrzebują zimnego okresu, aby wywołać kwitnienie lub wzrost.

Gdzie mam sadzić moje żarówki wewnętrzne?

Gdy tylko zaczną pojawiać się pędy, przenieś pojemniki na parapet. Zdjęcie: Shutterstock

Posadź rośliny cebulowe z przymusu w ozdobnych doniczkach z ciężkimi podstawami, używając kompostu do cebul bez torfu. Gęsta mieszanka doniczkowa z dużą ilością żwiru pomoże zakotwiczyć cebulki i wesprzeć je, gdy staną się ciężkie od kwiatów. Poprawi to również drenaż, ponieważ cebulki nie lubią siedzieć w podmokłej glebie. Głębokość sadzenia ma mniejsze znaczenie w przypadku cebulek do wnętrz, więc nie martw się o pozostawienie cebulki lekko odsłoniętej lub użycie płytszego pojemnika niż zwykle na zewnątrz.

Kiedy posadzisz cebulki, podlej je i przenieś pojemniki do chłodnego, ciemnego, osłoniętego miejsca. Przykryj powierzchnię gazetą, aby upewnić się, że żadne światło nie dociera do powierzchni gleby.

Gdy tylko zaczną pojawiać się pędy, przenieś pojemniki do jasnego, nasłonecznionego miejsca w pomieszczeniu. Upewnij się, że twoje cebulki mają dużo zdrowych korzeni widocznych również u podstawy doniczki, zanim przeniesiesz je z ciemnego, chłodnego miejsca. Jeśli korzenie są słabo rozwinięte, gdy cebula doniczkowa zostanie przeniesiona do cieplejszych temperatur, wierzchołek będzie zahamowany, a kwiaty będą niewymiarowe.

Czytaj  Suttons at Chelsea

Wybierając miejsce do wystawienia żarówek, unikaj miejsc w pobliżu źródeł suchego ciepła, takich jak grzejniki. I pamiętaj, aby pilnować poziomu wilgotności gleby, aby upewnić się, że kompost nie wysycha.

Co powinienem zrobić, gdy moje cebulki wewnętrzne przestaną kwitnąć?

Amarylis można zmusić po raz drugi Zdjęcie: Amarylis „Dancing Queen” z Suttons

Kiedy twoje cebulki zakończą kwitnienie, możesz albo przenieść je do ogrodu, aby uschły i zakwitły w przyszłym roku, albo po prostu je wyrzucić, jeśli masz ograniczoną przestrzeń na zewnątrz. Nie możesz po raz drugi wsadzić cebulek do środka, oprócz amarylisów.

Jeśli chcesz, aby twoje cebulki kwitły ponownie na zewnątrz, usuń kwiaty, zanim energia zostanie włożona w produkcję nasion i pozwól liściom całkowicie naturalnie obumrzeć. Gdy liście się zarumienią, usuń cebulki i przenieś je do suchego, chłodnego miejsca. Posadź gotowe cebulki w ogrodzie i ciesz się wystawą następnej wiosny lub lata. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po uprawie cebul kwitnących wiosną.

Które żarówki są najlepsze do zastosowania w pomieszczeniach na zimowy pokaz?

Przy odrobinie wysiłku możesz zmusić cebulki tulipanów do wspaniałych zimowych ekspozycji Zdjęcie: Tulip Murillo Mixed Bulbs

Możesz wymusić większość zwykłych żarówek zewnętrznych, zarówno wiosennych, jak i letnich. Oto 5 najlepszych cebulek kwitnących wiosną, które trzeba zmusić do kwitnienia zimą:

  • Hiacynt

Hiacynt to klasyczne cebulki do wnętrz, wytwarzające atrakcyjne listkowate liście i mocno pachnące, gęste kwiatostany. Posadź te cebulki tak, aby połowa wierzchołków była odsłonięta, używając mchu lub żwiru do ułożenia wierzchołków cebul. Jeśli używasz nieprzygotowanych cebul, przechowuj je w lodówce w torbie przez 4 do 6 tygodni przed sadzeniem. Posadź wiele ozdobnych pojemników z hiacyntami w kolorze białym, „Delft Blue” i różowym, aby uzyskać doskonały efekt kwitnienia i wspaniały zapach w całym domu.

  • Żonkil

Żonkile występują we wszystkich kształtach i rozmiarach i są idealnymi żarówkami do wnętrz. Wybierz kompaktową odmianę karła, taką jak popularna „Tete a Tete”, aby uzyskać schludny i kompaktowy wyświetlacz. Przygotowane przez rośliny cebulki Narcyza Papyraceus zapewniają tradycyjny wygląd i upojny zapach w okresie świątecznym — te „Paperwhites” potrzebują o połowę krótszego czasu między sadzeniem a kwitnieniem w porównaniu z innymi narcyzami. Schłodź zwykłe cebulki żonkila przez 9 tygodni przed zasadzeniem w doniczce, aby zapewnić sobie przyzwoity wygląd kwitnienia.

  • Krokus
Czytaj  Pokazy dla uprawy – Dobro i zło

Cebulki krokusów wytwarzają znacznie krótsze liście i kwiaty, dlatego są dobrym wyborem do mniejszych pomieszczeń. Dzięki dużej ilości kolorów, które rekompensują niski wzrost, żarówki te są doskonałym wyborem do rozjaśniania domu zimą. Posadź swoje cebulki w szerokim i płytkim ozdobnym pojemniku blisko siebie, aby uzyskać gęste kwitnienie. Schłodź nieprzygotowane cebule przez 8 do 10 tygodni przed sadzeniem w ich ostatecznych pojemnikach.

  • Amarylis (hippeastrum)

Amarylis daje naprawdę imponujący efekt, z dobrej jakości cebulami wytwarzającymi od 2 do 3 łodyg z 4 lub 5 kwiatostanami każda. Amarylisy są również łatwe do sforsowania w pomieszczeniach, ponieważ nie wymagają okresu chłodzenia. Posadź swoje cebulki w połowie września, aby uzyskać świąteczną wystawę. Wybierz klasyczną, aksamitną czerwień na świąteczny pokaz kwitnienia lub wypróbuj różnorodny typ, taki jak „Appleblossom” z nagrodą RHS za zasługi w ogrodzie. Posadź amarylis w wygodnym pojemniku, aby kompost był zwarty wokół korzeni. W przeciwieństwie do innych roślin cebulowych, amarylis można „zmuszać” rok po roku do powtarzania bożonarodzeniowej ekspozycji.

  • Tulipany

Tulipany wymagają długiego okresu chłodu, zanim będą mogły zostać wepchnięte do pomieszczenia, więc musisz schłodzić swoje cebulki przez 14 do 20 tygodni, aby zachęcić do dobrego kwitnienia. Warto na nie czekać, mają pachnące kwiaty, duże podwójne kwiatostany i ekscytujące kombinacje kolorów. Wypróbuj karłowatą odmianę tulipana, aby uzyskać kompaktowy wyświetlacz, lub wymieszaj cebule tulipanów, aby uzyskać ciekawe kombinacje kolorów.

Inne cebulki do wypróbowania to karłowaty iris reticulata i chionodoxa, a może wypróbujesz też swoje ulubione cebulki kwitnące latem!

Mamy nadzieję, że masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby wymusić własne kwitnące cebulki w pomieszczeniu! Podziel się z nami swoimi kolorowymi wystawami kwitnącymi poza sezonem za pośrednictwem naszej strony na Facebooku. Sprawdź wszystkie nasze poradniki dotyczące uprawy, aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących uprawy kwiatów i warzyw.

Główny obraz: Hiacynt w cynkowej misce od Suttons