Jak wyhodować pomidory z nasion

Pomidory są łatwe w uprawie i smakują o wiele lepiej niż wszystko, co można kupić w supermarkecie. Wysiewanie nasion pomidorów to opłacalny sposób na cieszenie się owocami o różnej wielkości, kształcie i kolorze przez całe lato, ale możesz też kupić sadzonki pomidorów, jeśli szukasz przewagi na początek. Oto jak siać i uprawiać pomidory z nasion.

Jak wybrać najlepsze pomidory do uprawy z nasion

Uzyskaj lepsze plony, wybierając odpowiednią odmianę pomidora do warunków uprawy Zdjęcie: Kolekcja Tomato „Tutti Frutti” firmy Suttons

Jedną z głównych zalet uprawy własnych pomidorów z nasion jest szeroki wybór dostępnych odmian. Nasz podręczny przewodnik po wyborze pomidorów pomoże Ci znaleźć najlepsze opcje dla Twojej uprawy. Niektóre odmiany preferują ciepłą szklarnię, podczas gdy inne doskonale nadają się do warunków zewnętrznych. Inne, takie jak pomidor „Crimson Crush”, zostały specjalnie wyhodowane pod kątem odporności na zarazę.

Do wyboru są dwa główne rodzaje pomidorów: kordon i krzak. Odmiany Cordon muszą być szkolone i przywiązywane do podpory trzciny podczas wzrostu, podczas gdy odmiany krzewów pozostają znacznie bardziej zwarte. Do każdego ogrodu znajdzie się pomidor, w tym odmiany pomidorowe, które idealnie nadają się do skrzynek balkonowych lub wiszących koszy.

Na koniec musisz pomyśleć o tym, jaki rodzaj pomidora najbardziej lubisz jeść. Befsztyki doskonale nadają się do burgerów i kanapek, pomidory śliwkowe są idealne do gotowania, pomidory sałatkowe to wszechstronna przekąska, a pomidorki koktajlowe stanowią doskonałą zdrową przekąskę. Jeśli masz miejsce, wyhoduj trochę każdego z nich.

Gdzie mam siać nasiona pomidorów?

Sadzonki pomidorów potrzebują słonecznego miejsca Zdjęcie: DZMITRY BYCHKOU/Shutterstock

Wysiej nasiona w ogrzewanym propagatorze lub na ciepłym parapecie okiennym w lutym. Ewentualnie wysiewaj nasiona na zewnątrz w nieogrzewanej szklarni, gdy temperatura wzrośnie w marcu. Nasiona pomidorów najlepiej kiełkują, gdy gleba jest wilgotna i panuje stabilna temperatura od 18ºC do 21ºC. Przenieś je w słoneczne miejsce, gdy sadzonki zaczną przebijać się przez powierzchnię gleby.

Jak siać nasiona pomidorów?

Zasiej kilka nasion pomidora na moduł. Zdjęcie: Evgenia Tuzinska/Shutterstock

Oto przewodnik krok po kroku dotyczący siewu nasion pomidora: 

  Napełnij modułowe tace na nasiona dobrej jakości kompostem na nasiona.

  Upewnij się, że dobrze podlewasz tace, aby całkowicie zwilżyć glebę.

  Wciśnij nasiona w powierzchnię gleby, wysiewając co najmniej dwa na moduł.

  Lekko przykryj nasiona kompostem i delikatnie je podlej. 

  Pamiętaj o oznaczeniu tacek, zwłaszcza jeśli masz kilka odmian w ruchu, bo inaczej czeka Cię niespodzianka w czasie zbiorów.

  Spodziewaj się kiełkowania 7 do 10 dni po wysianiu.

Nie martw się, jeśli zabraknie Ci czasu lub miejsca na sianie nasion. Po prostu zamów kilka sadzonek pomidorów i ruszaj w drogę.

Jak dbać o sadzonki pomidorów

Posadź swoje sadzonki w doniczkach, aby zapewnić im dużo miejsca do wzrostu. Zdjęcie: Tibor Duris/Shutterstock

Gdy twoje sadzonki się pojawią, utrzymuj je wilgotne, ale nie nasiąknięte wodą. Jeśli uprawiasz na parapecie, regularnie obracaj tace, aby sadzonki rosły prosto. Zbyt mało światła lub wystawienie na długotrwałe działanie wysokich temperatur spowoduje, że sadzonki staną się długie i wrzecionowate, więc uważnie je obserwuj. Kiedy zobaczysz przynajmniej jeden prawdziwy liść, uszczypnij słabszą sadzonkę w każdym module, aby ją usunąć.

Kiedy każda z najsilniejszych roślin ma po kilka prawdziwych liści, nadszedł czas, aby przesadzić je do większych, pojedynczych doniczek i przenieść do szklarni lub zimnej ramy, w których będą rosnąć. Pamiętaj, aby zahartować je na co najmniej 10 dni przed przeniesieniem ich na stałe na zewnątrz, ale poczekaj, aż minie ryzyko mrozu.

Uprawa pomidorów: często zadawane pytania

Pomidory befsztykowe są ogromne i idealne do krojeniaZdjęcie: Pomidor „Burlesque F1” z Suttons

Aby pomóc Ci uprawiać zdrowe pomidory i rozwiązywać problemy, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

  Dlaczego kwiaty na moich pomidorach opadają bez zawiązywania owoców?

Może to być spowodowane zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą. Może to być również brak wilgoci w glebie lub powietrzu wokół kwiatów. Spróbuj lekko zwilżyć rośliny wodą, gdy kwitną, aby wspomóc zapylanie i zawiązywanie owoców. Upewnij się, że regularnie wietrzysz i podlewasz rośliny, gdy rosną.

  Dlaczego plamy na owocach pomidora nie dojrzewają?

Nieregularne dojrzewanie sugeruje, że twoje rośliny mogą mieć niedobór potasu lub może to oznaczać, że temperatura w szklarni jest zbyt wysoka przy zbyt dużym nasłonecznieniu. Rozwiąż ten problem, zapewniając cień, wentylację i regularne karmienie roślin szklarniowych zrównoważonym nawozem.

  Dlaczego moje pomidory obumarły po pojawieniu się ciemnych plam na liściach?

Ciemnobrązowe lub czarne plamy na twoich liściach to pewny znak choroby grzybowej zarazy pomidora. Wyrywać martwe lub zainfekowane rośliny i usuwać materiał przez spalenie. Nie dodawaj chorych roślin do kompostu, bo rozprzestrzenią się one po całym ogrodzie. W przyszłości uprawiaj odporne odmiany, takie jak pomidor „Crimson Crush” lub „Lizzano” — rośliny te mogą wykazywać objawy, ale odrosną po infekcji i przyniosą wspaniałe plony.

  Dlaczego skórka moich pomidorów jest twarda?

Zbyt wysoka temperatura lub światło słoneczne mogą powodować twardość skóry, podobnie jak niskie temperatury. Upewnij się, że dobrze wentylujesz szklarnię i zapewniasz cień w bardzo gorących warunkach. Regularnie podlewaj rośliny.

  Dlaczego na moich pomidorach pojawił się brązowy obszar u podstawy owocu?

Jest to oznaka zgnilizny wierzchołków kwiatów, która jest objawem niedoboru wapnia. Użyj bogatej w wapń paszy dla pomidorów i upewnij się, że woda przenika do najgłębszych korzeni podczas podlewania. W bardzo złych przypadkach spróbuj spryskać rośliny rozcieńczonym sprayem azotanu wapnia.

  Dlaczego skórka na moich pomidorach pęka?

Pękająca skórka pomidora jest objawem niedostatecznej ilości wody. W przypadku roślin uprawianych na wolnym powietrzu, szybki początek deszczu po przedłużającej się suszy spowoduje również pękanie skórki. Dodaj materię organiczną do gleby, aby poprawić retencję wody i regularnie podlewaj wszystkie rośliny.

Mamy nadzieję, że pomoże to w jak najlepszym uruchomieniu nasion pomidorów. Aby uzyskać więcej porad i wskazówek dotyczących uprawy pomidorów, zapoznaj się z naszym artykułem: Najlepsze porady ekspertów dotyczące uprawy pomidorów. Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od ciebie, więc podziel się swoją podróżą w uprawie pomidorów za pośrednictwem naszych kanałów społecznościowych lub napisz do nas e-mail.

Główny obraz: Tomato „Artisan Bumble Bee Mix” od Suttons

Czytaj  In Memory