Jak wyhodować kapustne z roślin wtykowych

Pierwotnie opracowane do uprawy warzyw na dużą skalę, kapustne są odpornymi roślinami, które mogą wytrzymać różnorodne warunki. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kapustę, jarmuż, kalafior, brokuły czy warzywa liściaste, oto, co zrobić z roślinami warzywnymi, aby zapewnić sobie obfite zbiory. Wyhodowane z nasion? Postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami, kiedy przyjdziesz sadzić swoje sadzonki.

Co zrobić z roślinami kapustnymi, kiedy już się pojawią

Gdy tylko rośliny kapustne dotrą na miejsce, otwórz opakowanie i upewnij się, że korzenie są ładne i wilgotne. Podlewaj je, jeśli nie są. Aby dać twoim korkom najlepszą szansę na rozkwit, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej umieścić je w glebie.

Suttons oferuje kilka różnych rozmiarów roślin wtykowych. Wtyczki Jumbo i super wtyki są na ogół wystarczająco duże, aby można je było sadzić bezpośrednio w grządce warzywnej lub na działce. Jeśli jednak zdecydujesz się na nasze zatyczki o mniejszej wartości lub zatyczki posti, być może będziesz musiał je trochę wyhodować przed umieszczeniem ich w docelowych pozycjach.

Jak przygotować grunt pod kapustne

Dostępne jako postiplugs lub duże rośliny doniczkowe gotowe do ogrodu, te kalafiory zapewniają dobry start. Zdjęcie: Rośliny kalafiora „Sapporo” z Suttons

Wybierz słoneczne lub półcieniste miejsce w ogrodzie. Gleba powinna być wolna od chwastów, dobrze uprawiana i wilgotna. Przed sadzeniem zastosuj nawóz ogólnego przeznaczenia, taki jak Growmore.

Użyj kielni, aby rozdzielić glebę, tworząc płytką bruzdę, w którą możesz wsadzić swoje korki. Umocnij młode rośliny tak, aby górna część korka modułu znajdowała się tuż poniżej poziomu gleby – pomaga to zapobiegać wysychaniu korzeni.

Obficie i regularnie podlewaj, zapewniając roślinom wystarczającą ilość wilgoci przez cały czas, szczególnie podczas ciepłych okresów.

Sadzenie kiełkujących brokułów

Drogie w supermarketach, te cudownie słodkie kiełkujące brokuły można jeść nawet na surowo.

Umieść kiełkujące brokuły w odstępach co 60 cm w rzędach oddalonych od siebie o 60 cm. Rośliny docelowo osiągną około 3 stóp wysokości, więc dobrym pomysłem jest lekkie ułożenie ziemi, aby zapewnić duże wsparcie w miarę dojrzewania. Uprawy uprawiane na odsłoniętych stanowiskach mogą skorzystać na palikowaniu „skały wiatrowej”.

Od wczesnej zimy zbieraj młode pędy kwiatowe z kiełkujących brokułów, gdy tylko się pojawią. Zbieraj, gdy są młode i delikatne, gdy pąki są napięte. Regularne zbieranie sprzyja stałym dostawom różyczek, które powinny trwać przez kilka tygodni.

Czytaj  Infografika: Ogrodnictwo przyjazne pszczołom

Sadzenie kapusty

Odmiany kapusty szpiczastej można zbierać jako wiosenne warzywa lub uprawiać na nich w celu uzyskania sercZdjęcie: Visions BV, Holandia

Jeśli kupisz duże korki, możesz sadzić kapustę prosto w odstępach co 30 cm, pozostawiając taką samą odległość między rzędami. Kapusta włoska potrzebuje trochę więcej miejsca – posadź ją w odstępach 40-50 cm (16-20 cali) w rzędach oddalonych od siebie o 40-50 cm (16-20 cali). Gdy rośliny rosną, naciągnij ziemię wokół podstawy każdej łodygi i utwardź ją, aby zapobiec powstawaniu „skały wiatrowych” i poprawić stabilność roślin.

Rośliny będą się wzmacniać przez wiosnę, ale jeśli są to odmiany kapusty szpiczastej, można je również ciąć wcześniej, zanim pojawią się serca, i wykorzystać do zielonych liściastych. Jeśli szukasz kapusty zimowej, nasze kapusty Savoy zapewniają zwarte, okrągłe, ciemnozielone główki od października do grudnia.

Sadzenie korków kalafiora

Architektoniczne, limonkowo-zielone różyczki Romanescos stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłych białych kalafiorów Zdjęcie: Visions BV, Holandia

Aby przezimować kalafiory, umieść kalafiory w doniczkach przed zasadzeniem ich w odstępach co 60 cm w rzędach oddalonych od siebie o 60 cm. Spodziewaj się, że od kwietnia utworzą się duże białe skrzepy.

W przypadku roślin kalafiora jesienno-zimowego, w tym odmian architektonicznych Romanesco, należy sadzić w ten sam sposób, ale należy się spodziewać, że skrzep utworzy się od października do grudnia.

Wymagana jest uważna obserwacja kalafiorów – nie radzą sobie dobrze, gdy są podlewane lub podmokłe. Utrzymuj wilgotność gleby, uważaj na atakujące gąsienice i chroń rozwijające się skrzepy przed słońcem, składając nad nimi liście.

Sadzenie wtyczek pak choi

Jeśli hodujesz własne rośliny Pak Choi z nasion, po prostu postępuj zgodnie z tą samą metodą, gdy są wystarczająco duże. Zdjęcie: Pak Choi Seeds „F1 Hanakan” z Suttons

Posadź korki pak choi lub domowe sadzonki w odstępach co 30 cm (12 cali) w rzędach o tej samej odległości od siebie. Pak choi ma krótkie korzenie, więc pamiętaj o regularnym podlewaniu. Szybko rosnąca, gotowa do zbioru po 45 – 60 dniach od posadzenia.

Czytaj  Jak uprawiać pomidory szczepione

Liście Pak choi są miękkie i soczyste, z chrupiącymi białymi lub zielonymi łodygami. Cała roślina jest jadalna, a lekki musztardowy posmak sprawia, że ​​jest wspaniałym dodatkiem do frytek, zup, makaronów i dań mięsnych. Młode liście świetnie nadają się również do dodawania do sałatek.

Sadzenie kapusty

Odporny na zimno i wyhodowany tak, aby dobrze radził sobie w klimacie Wielkiej Brytanii, jarmuż można zbierać przez całą zimę. Zdjęcie: Floramedia

Doskonała zimotrwalość sprawia, że ​​jarmuż jest przydatnym warzywem zimowo-wiosennym w czasie, gdy brakuje świeżych produktów ogrodowych. Zapewniając pyszne, bardzo pożywne, „liściaste” zbiory, jarmuż wymaga niewielkiej pielęgnacji poza podlewaniem, jeśli to konieczne. Sadzenie różnych odmian jarmużu zapewni ci dobre zaopatrzenie w smaczne liście przez większą część roku, a zwłaszcza zimą, kiedy jarmuż jest samowystarczalny – mróz pomaga wzmocnić jego wyrazisty smak.

    Czarny jarmuż ma atrakcyjne ciemnozielone, głęboko pofałdowane liście przypominające paski i osiąga wysokość 90 cm (3 stopy). Sadź tę odmianę w odległości 45 cm (18 cali).

    Jarmuż „Reflex” to kędzierzawa, soczysta odmiana o ciemnych liściach, którą można zbierać od początku listopada aż do początku kwietnia. Posadź tę roślinę w odległości 45-60 cm (18 ”-24”) od siebie.

    Jarmuż „Rainbow Candy Crush” ma oszałamiający fluorescencyjny różowy kolor i powinien być sadzony w odległości 45 cm (18 cali).

Sadzenie zatyczek brukselki

Będące w czołówce nowej hodowli, kiełki ‘Crispus’ są odporne na kiłę korzeniową Zdjęcie: Brukselka ‘Crispus’ z Suttons

Głęboko uprawiaj brukselkę w zwartej, bogatej, żyznej, przepuszczalnej glebie – idealne jest miejsce, w którym wcześniej uprawiano fasolę lub groch. Umieść swoje korki w odległości 60 cm (24”) od siebie i obficie podlewaj po posadzeniu.

Wypróbuj brukselkę „Crispus”, aby uzyskać obfitość ciemnozielonych guzików gotowych od września do Bożego Narodzenia. Będziesz musiał zasadzić swoje korki, zanim będą gotowe do sadzenia, ale możesz nawet spróbować wyhodować je w pojemnikach, jeśli przestrzeń jest na wagę złota.

Rośliny kapustne stanowią skrót do kwitnących warzyw liściastych, które są zarówno pożywne, jak i smaczne. Zyskaj przewagę w sezonie wegetacyjnym, przeglądając naszą bogatą ofertę roślin warzywnych do ogrodów i działek.

Główny obraz: rośliny kapusty „Savoy Continuity Collection” od Suttons