Jak wyhodować grzyby z zaszczepiacza

Grzyby są zabawne i łatwe w uprawie w domu, a raz zadomowione zapewniają smaczne plony przez okres do 5 lat. Możesz uprawiać odmiany, które często są drogie w zakupie, w tym ostrygi, shiitake i imponująco wyglądającą lwią grzywę. Oto jak wyhodować własne grzyby z gotowych zaszczepiaczy.

Co to są grzybki?

Grzyby to owocniki grzybów Zdjęcie: grzyby shiitake z Suttons

Grzyby są produkowane przez podziemną sieć grzybów zwaną grzybnią. Pomyśl o grzybni jako o łodydze, liściach i korzeniach zwykłej rośliny, a wytwarzane przez nią grzyby są jak kwiat.

Grzyby powstają z maleńkich zarodników, takich jak nasiona, które kiełkują tworząc nową grzybnię. Ponieważ te zarodniki są o wiele za małe, aby je obsługiwać, grzybnia jest produkowana przez wyspecjalizowanych hodowców i impregnowana w „podłożach”, takich jak drewniane korki, sterylny koński nawóz i słoma. Substraty te nazywane są „zaszczepiaczem”.

Najpopularniejszym rodzajem zaszczepiacza są drewniane korki. Te małe drewniane kołki zostały zaszczepione specyficzną grzybnią, a po wciśnięciu w kłodę grzybnia kolonizuje i wytwarza plony grzybów.

Które grzyby mogę hodować za pomocą korków?

Uprawiaj niezwykłe grzyby, takie jak „lwia grzywa”, używając wtyczek. Zdjęcie: Shutterstock

Grzyby, które naturalnie zasiedlają drzewa, nadają się do uprawy z czopu. Drogie i poszukiwane odmiany, takie jak shiitake, lwia grzywa i ostryga, szczególnie dobrze nadają się do uprawy w ten sposób.

Jak używać zatyczek grzybkowych

Użyj młotka, aby upewnić się, że zatyczki grzybkowe dobrze pasująZdjęcie: Daniel Beckemeier/Shutterstock

Grzybki należy rozpocząć zaraz po ich przybyciu, pod warunkiem, że nie ma mrozu. Oto jak je skonfigurować:

  Znajdź świeżo ściętą kłodę z twardego drewna, takiego jak brzoza lub dąb, nie starszą niż miesiąc lub dwa. Nie używaj sosny, drzew owocowych ani innego miękkiego drewna.

  Wywierć w kłodzie otwory na głębokość kołków, w odpowiednich odstępach.

  Wbijaj kołki młotkiem, upewniając się, że są dobrze dopasowane.

  Obsługuj kołki jak najmniej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia podłoża innymi grzybami lub bakteriami.

  Moczenie kłód przez tydzień przed włożeniem zatyczek może przyspieszyć inokulację.

  Po włożeniu zatyczek zamknij je. Zrób to, formując miękki wosk pszczeli lub wosk świecowy nad wejściem zatyczki, aby całkowicie je zakryć. To zatrzymuje wilgoć wewnątrz i zapobiega uszkodzeniu korka przez bakterie.

  Umieść kłodę w zacienionym, chłodnym miejscu, aby zachęcić do kolonizacji. Nie umieszczaj ich w bezpośrednim świetle słonecznym ani nie pozwól im wyschnąć w ciepłe dni.

  Aby uzyskać zabawny i atrakcyjny wygląd, wykop płytkie doły i ustaw kłody na końcach, aby naśladować drzewa.

Kiedy zbierać grzyby

Zbierz grzyby i zużyj je w ciągu jednego lub dwóch dni, aby uzyskać najlepszy smak Zdjęcie: Oyster Mushroom Plugs firmy Suttons

Po założeniu korków zwykle potrzeba od czterech do dziesięciu miesięcy, aby zobaczyć pierwsze grzyby, w zależności od odmiany. Po założeniu powinieneś uzyskać od trzech do pięciu upraw rocznie, przez okres do pięciu lat.

Kiedy twoje grzyby są wystarczająco duże, delikatnie pokrój je u podstawy ostrym nożem, aby usunąć je z pnia drzewa. Przechowuj je w lodówce i zużyj w ciągu kilku dni od zbioru, aby uzyskać najlepszy smak.

Czy mogę wyhodować własne grzyby przy użyciu innego rodzaju zaszczepiacza?

Grzyby rosną na różnych podłożach. Zdjęcie: Zestawy słomy do boczniaków firmy Suttons

Jeśli chcesz użyć innego podłoża do uprawy grzybów lub nie masz wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz, aby użyć pnia drzewa, spróbuj użyć zaszczepiacza zbożowego. Po prostu wymieszaj go z wybranym podłożem, takim jak kompost lub sterylizowane trociny. W ten sam sposób możesz również użyć zaszczepiania słomy.

Użyj zaszczepiacza zbożowego w pomieszczeniu, aby trzymać go z dala od ptaków i gryzoni. Ponieważ dostarcza więcej energii dla rozwijającej się grzybni niż inne podłoża, jest świetną opcją, aby zobaczyć szybkie rezultaty. Aby uzyskać kolejną świetną metodę wewnętrzną, wypróbuj nasze gotowe zestawy parapetów z grzybami. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak uprawiać wspaniałe grzyby za pomocą zestawu parapetowego.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz przewodnik dotyczący uprawy własnych grzybów z zaszczepiacza. Podziel się z nami zdjęciami swoich zbiorów grzybów za pośrednictwem naszych kanałów społecznościowych.

Zdjęcie wiodące: Zatyczki do grzybów – podwójne opakowanie od Suttons

Czytaj  Historie klientów: List 1 – Joyce z Newton Abbot