Jak uprawiać ziemniaki w doniczkach i pojemnikach

Świeże, domowe ziemniaki mają wyjątkowy smak i są łatwe w uprawie, jeśli wiesz, jak to zrobić. Niezależnie od tego, czy masz ogromną działkę warzywną, czy mały dziedziniec, jednym z najlepszych sposobów uprawy własnych ziemniaków są doniczki lub torby. Możesz je przesuwać, aby jak najlepiej wykorzystać słońce, a co najważniejsze, nie wymaga to kopania! Oto jak sadzić sadzeniaki w pojemnikach, aby uzyskać zdrowe zbiory przez cały rok.

Będziesz potrzebować:

 • Sadowniczki – Wybierz sadzeniaki w oparciu o smak, przeznaczenie i czas zbiorów.
 • Doniczki lub pojemniki do sadzenia ziemniaków – Specjalnie wykonane doniczki do ziemniaków są łatwe w użyciu. Ewentualnie wypróbuj zestaw do uprawy ziemniaków.
 • Kompost – Użyj dobrego uniwersalnego kompostu, takiego jak Moorland Gold Natural Peat Alternative.

Instrukcja sadzenia sadzeniaków krok po kroku

Ziemniaki

Sadzenie ziemniaków, doniczek lub pojemników

Kompost
Aby rozpocząć, wybierz sadzeniaki, odpowiednią doniczkę i kompost. Zdjęcie: Suttons

 1. Ułóż pojedynczą warstwę sadzeniaków na tackach lub pustych pudełkach po jajkach, tak aby końce róż (te z największą liczbą „oczek”) były skierowane do góry.
 2. Umieść w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu gdzie nie ma zagrożenia mrozem. Krótkie, ciemnozielone „chipsy” uformują się w ciągu kilku tygodni.
 3. Znajdź słoneczne miejsce dla swoich donic i wypełnij dolną jedną trzecią kompostem.
 4. Ostrożnie dodaj trzy lub cztery sadzeniaki z pędami skierowanymi do góry — rozłóż je równomiernie i nie za blisko krawędzi pojemnika.
 5. Przykryj 10 cm kompostu.
 6. Pierwsze pędy powinny pojawić się po 3-4 tygodniach. Uzupełniaj kompost w miarę wzrostu pędów.
 7. Przy suchej pogodzie podlewaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Po około miesiącu zacznij dodawać trochę płynnej paszy dla pomidorów podczas podlewania.
 8. Kiedy liście wyrosną około 10 cm ponad szczyt pojemnika, ostrożnie dodaj więcej kompostu wokół łodyg, aż pojemnik się zapełni.
 9. Chroń swoje rośliny przed mrozem za pomocą runa ogrodniczego.
 10. Twoje ziemniaki będą gotowe do zbioru wkrótce po kwitnieniu roślin. Aby mieć pewność, delikatnie wkop kompost ręką, aby sprawdzić rozmiar.
 11. Chociaż liście żółkną i obumierają, gdy ziemniaki są gotowe, ziemniaki mogą pozostać w kompoście przez 2-3 tygodnie — po prostu wykop je, gdy ich potrzebujesz.
 12. Alternatywnie, przechyl pojemnik na plandekę, aby usunąć wszystkie ziemniaki. Pozwól im wyschnąć przed przechowywaniem w chłodnym, suchym miejscu.
Czytaj  Święto pierwiosnków

Najlepsze ziemniaki do uprawy w pojemnikach

Ziemniaki Maris Bard doskonale nadają się do uprawy w pojemnikachZdjęcie: sadzeniaki Maris Bard z Suttons

Dobrym pierwszym wczesnym ziemniakiem do uprawy jest „Maris Bard”, który da duże plony smacznych młodych ziemniaków, które idealnie nadają się do podawania na ciepło z masłem lub na zimno w sałatkach. Sadzić między lutym a kwietniem, aby zebrać plony od czerwca do lipca.

Klasycznym drugim wczesnym ziemniakiem, który otrzymał nagrodę RHS za zasługi w ogrodzie, jest „Pink Fir Apple”. Wytwarza guzowate, długie, różowe bulwy, które świetnie smakują w sałatkach. Sadzić między marcem a kwietniem i zbierać w czerwcu i lipcu.

Aby uzyskać doskonałą wszechstronność, wypróbuj główną odmianę uprawną „Maris Piper”. Wysoce wszechstronny, ten spud może być tłuczony, gotowany, pieczony, pieczony lub przetwarzany na frytki! Sadzić od marca do początku maja, zbiory od końca sierpnia do października.

A w przypadku zbiorów między październikiem a Bożym Narodzeniem sadź ziemniaki późnego sezonu pod koniec sierpnia. Wypróbuj „Charlotte” ze względu na dobrą tolerancję na zarazę i doskonały smak.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz przewodnik dotyczący uprawy własnych ziemniaków w doniczkach i pojemnikach. Sprawdź naszą pełną ofertę sadzeniaków, aby znaleźć odmiany nadające się również do uprawy w gruncie. Podziel się z nami swoimi wynikami w mediach społecznościowych, czekamy na wiadomość od Ciebie!

Aby uzyskać więcej porad dotyczących sadzenia ziemniaków w doniczkach i pojemnikach, obejrzyj nasz film instruktażowy poniżej.

Główny obraz: 33-centymetrowy garnek ziemniaczany firmy Suttons