Jak uprawiać maliny owocujące latem (floricane)

Maliny owocujące latem są łatwe w uprawie w ogrodach, na działkach, a nawet w pojemnikach na patio. Produkują jagody od czerwca, a zaledwie kilka roślin może wygenerować ogromny plon! Oto nasze najważniejsze wskazówki, jak z powodzeniem sadzić, przycinać i hodować pyszne, owocujące latem maliny.

Jak wspierać maliny owocujące latem

Popularne odmiany malin owocujące latem, takie jak „Glen Ample” i „Glen Prosen”, osiągają wysokość około 1,8 metra (6′) lub więcej i dlatego wymagają pewnego wsparcia. Najprostszą metodą dla małych ogrodów jest przywiązanie długich łodyg (zwanych laskami) do poziomych drutów na ścianie, ogrodzeniu lub szopie ogrodowej.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, najlepszym sposobem sadzenia malin są rzędy biegnące z północy na południe w otwartym ogrodzie, ponieważ pozwala to na penetrację maksymalnej ilości światła. Ustaw rzędy w odległości 1,8 m od siebie i zakotwicz mocne słupki na każdym końcu. W miarę wzrostu pędy malin można przywiązać do grubego ocynkowanego drutu rozciągniętego między słupkami.

Idealnie słupki miałyby 2,4 metra długości i około 60 cm zakopane poniżej poziomu gruntu. Rozciągnij trzy pasma grubego drutu poziomo między słupkami na wysokości 60 cm (2′), 1,2 m (4′) i 1,65 m (5½’) nad poziomem gruntu. Zamocuj poprzecznie słupki końcowe za pomocą rozpórek pod kątem 45°, aby wytrzymały naprężenie drutu.

Pamiętaj, że możesz potrzebować chronić swoje dojrzewające owoce przed ptakami. Ustaw je tak, aby w razie potrzeby można było łatwo wznieść klatkę lub siatkę nad roślinami.

Jak sadzić maliny owocujące latem

Maliny dają jaskrawoczerwone, złocistożółte lub fioletowe owoce Zdjęcie: Malina „Glen Ample” z Suttons

Maliny można sadzić w dowolnym momencie w okresie ich spoczynku, o ile gleba nie jest zbyt mokra lub zamarznięta. Po przygotowaniu podłoża najlepiej pozwolić glebie osiąść na tydzień lub dwa. Namocz korzenie w letniej wodzie na kilka godzin przed sadzeniem, jeśli w ogóle wyschną.

Pędy malin należy sadzić w odległości 45 cm od siebie i użyć linii ogrodowej, aby upewnić się, że rząd jest prosty. Wykop dziurę wystarczająco dużą, aby pomieścić system korzeniowy i ustaw rośliny tak, aby korzenie były przykryte około 8 cm ziemi. Stopniowo wypełniaj glebę wokół korzeni i dobrze ją zagęszczaj. Uważaj, aby nie uszkodzić młodych, nowych pędów, które rozwijają się między korzeniami. Jeśli wystąpią silne mrozy, nowo posadzony materiał może wymagać ponownego ujędrnienia po roztopach. W przypadku sadzonek malin uprawianych w doniczkach delikatnie wyrywaj korzenie i sadź tak, aby były 2,5–4 cm (1–2 ″) głębiej niż poziom kompostu.

Czytaj  Mulberry Bush Charlotte Russe

Przed lub bezpośrednio po posadzeniu malin przytnij pędy na wysokości 22 cm od ziemi. Kiedy nowe pędy rozwiną się u podstawy roślin i osiągną około 20 cm wysokości, odetnij resztki starych pędów do poziomu gruntu.

Jeśli przyjdą twoje nowe maliny i nie masz czasu, aby je od razu posadzić, tymczasowo „piętku” w roślinach z gołym korzeniem. Aby to zrobić, wykop płytki rów w kształcie litery V, posadź rośliny blisko siebie po jednej stronie, zmień glebę i utwardź ją wokół korzeni.

Jak trenować i przycinać maliny owocujące latem

Owocujące latem odmiany malin produkują owoce na zeszłorocznym wzroście, dlatego konieczne jest staranne przycinanie, aby uniknąć przypadkowej utraty plonu.

Świeżo posadzone maliny nie dają owoców w pierwszym sezonie. Jednak zaczynają produkować pędy, które przyniosą przyszłoroczne owoce. Gdy się rozwiną, przywiąż te nowe laski do drutów. Pod koniec pierwszego lata przytnij słabe pędy do poziomu gleby – ale zachowaj te mocne. Tradycyjnie te silne pędy były lekko przycinane w lutym, przycinając je z powrotem do pąka wzrostu około 15 cm (6 cali) nad górnym drutem. Jednak ostatnie badania wykazały, że skrócenie długości trzciny o więcej niż 15 cm (6 ″) zmniejsza plony i aby tego uniknąć, czubki długich trzcin powinny być pochylone i przywiązane do górnego drutu.

W roku następującym po posadzeniu (drugi sezon), z poziomu gruntu rozwijają się dalsze nowe pędy. Początkowo, gdy stare pędy owocują, nowe mogą potrzebować pętli lub dwóch sznurka, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Po zakończeniu zbioru całkowicie usuń stare pędy, przycinając je do poziomu gleby.

Wytnij każdy słaby, nowy wzrost i nadwyżkę silnych pędów, tak abyś miał około 6 najsilniejszych pędów na roślinę. Przywiąż je do drutów i rozstaw je w odległości 8-10 cm wzdłuż górnego drutu. Pędy, które rozwijają się z dala od roślin i między rzędami, należy wyrywać, gdy są małe, aby zminimalizować konkurencję. Sekwencja usuwania starych trzcin i przywiązywania nowych jest powtarzana co roku.

Czytaj  Jak hodować passiflorę

Jak karmić i pielęgnować letnie maliny

W marcu zastosuj siarczan potażu w dawce 35 g na metr kwadratowy (1 uncja na jard kwadratowy) i siarczan amoniaku w dawce 15 g na metr kwadratowy (½ uncji na jard kwadratowy) do swoich malin. Słaby wzrost i bladozielone liście są prawdopodobną oznaką niedoboru azotu. W takim przypadku późną wiosną można zastosować siarczan amoniaku. Co dwa, trzy lata stosuj w marcu nawóz ogólny zamiast nawozów osobnych. Pod koniec kwietnia, gdy gleba jest wilgotna, zastosować warstwę wierzchnią (mulcz) z dobrze przegniłego obornika lub kompostu ogrodowego.

Upewnij się, że twoje rośliny malin mają dużo wody, gdy się zakorzenią, i ponownie w miesiącach czerwcu i lipcu, kiedy rozwijają się owoce i nowe pędy. Zastosuj co najmniej 10-15 litrów na metr kwadratowy (2-3 galony na metr kwadratowy) za każdym razem, gdy podlewasz. Kontroluj jednoroczne chwasty przez lekkie okopywanie, ale uważaj, aby nie uszkodzić płytkich korzeni malin.

Co to są maliny o długiej trzcinie?

Odmiany malin o długiej trzcinie pojawiają się z bardziej dojrzałą trzciną Zdjęcie: Malina „Long Cane Cascade Delight” z Suttons

Te specjalne odmiany, takie jak malina „długa trzcina kaskadowa rozkosz”, są dostarczane z większością dojrzałego drewna z poprzedniego sezonu w stanie nienaruszonym. Ponieważ owoce są produkowane na zeszłorocznym wzroście, oznacza to, że nie będziesz musiał długo czekać na swój pierwszy zbiór. Technika została opracowana, aby umożliwić plantacjom komercyjnym szybsze uzyskiwanie owoców i uzyskiwanie większych dochodów z upraw. Pozwala także ogrodnikom zbierać owoce w ciągu kilku tygodni od posadzenia.

Ponieważ duża ilość liści szybko rozwija się na pędach, które mają bardzo mało nowych korzeni, bardzo ważne jest zapewnienie im dużej ilości wody, szczególnie w pierwszym roku. Po zakończeniu owocowania, traktuj te pędy malin jak zwykłą odmianę owocującą latem.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po uprawie malin owocujących latem okazał się pomocny. Jeśli posadzisz je obok odmian owocujących jesienią, wydłużysz sezon wegetacyjny od czerwca do października. Podziel się z nami swoimi malinowymi zdjęciami za pośrednictwem mediów społecznościowych, uwielbiamy słyszeć od ciebie! A jeśli uprawiasz maliny owocujące jesienią (primocane), przeczytaj już dziś nasz pomocny przewodnik dotyczący uprawy.

Główny obraz: Malina (Rubus idaeus) Glen Prosen z Suttons