Jak uprawiać granaty

Dzięki pysznemu słodko-ostremu sokowi i klejnotom jasnoróżowego miąższu granaty są egzotycznym owocem pochodzącym z Iranu. Dzięki błyszczącym liściom liściastym, wspaniałym ozdobnym kwiatom i dużym czerwonym owocom drzewa granatu można uprawiać w gruncie lub w pojemnikach w większości części Wielkiej Brytanii. To tylko jedno z wielu drzewek owocowych sprzedawanych online w Suttons. Oto jak prawidłowo rozpocząć nowe drzewko granatu…

Czy w Wielkiej Brytanii można uprawiać granaty?

Drzewa granatu będą rosły szczęśliwie w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią odmianę. Jedną z najlepszych opcji jest granat „Provence”. Samopłodna i odporna do -5°C, ta tradycyjna francuska odmiana doskonale nadaje się do uprawy w słonecznym miejscu na wolnym powietrzu w Wielkiej Brytanii. W zimniejszych lub mniej osłoniętych miejscach może lepiej rosnąć w szklarni.

Granat „Provence” ma żywe, lejkowate pomarańczowe kwiaty w czerwcu, a następnie piękne owoce o skórzastej skórce, które dojrzewają od września do listopada. Chociaż jest mało wymagająca w utrzymaniu i samopłodna, posiadanie drugiego drzewa w pobliżu poprawi zawiązywanie owoców.

Jak sadzić granat

Aby odnieść sukces w Wielkiej Brytanii, wybierz odpowiednią odmianę. Zdjęcie: Dmitrenko Ekaterina/Shutterstock

Drzewa granatu kochają słońce, więc dla uzyskania najlepszych rezultatów posadź drzewko przy południowej ścianie. Wybierz miejsce z przepuszczalną, lekko kwaśną glebą. Nie wiesz jaką masz glebę? Domowy zestaw do testowania pomoże Ci określić poziomy pH w różnych częściach ogrodu. Jeśli twoja gleba jest bardzo zasadowa, po prostu wyhoduj granat w pojemniku i dodaj kilka garści kompostu z wrzosowatych do swojej mieszanki doniczkowej.

Jeśli masz taką możliwość, wyhoduj granat w szklarni lub oranżerii, aby uzyskać bardziej niezawodne owocowanie. W chłodniejszych regionach północnych najlepiej jest hodować drzewo w dużym pojemniku, aby można było przenieść je w osłonięte miejsce na noc, gdy przewidywane są głębokie mrozy.

Granaty są odporne na suszę, ale doceniają podlewanie latem. Obficie podlewać bezpośrednio po posadzeniu, a przez pierwsze dwa tygodnie co kilka dni. Następnie pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.

Czytaj  Jak uprawiać porzeczki 

W swoim naturalnym środowisku drzewa granatu tolerują bardzo suche, ubogie gleby, więc tak naprawdę nie potrzebują dodatkowego nawożenia, jeśli są sadzone w ziemi. W przypadku drzew uprawianych w pojemnikach co roku usuwaj wierzchnią warstwę gleby i zastępuj ją świeżym kompostem. Jeśli chcesz dokarmiać, uważaj, aby nie przesadzić – wystarczy nawóz azotowy raz lub dwa razy w roku.

Jak przycinać granaty

Granaty cenią porządek w miesiącach letnich. Zdjęcie: Victoria Atu/Shutterstock

Przytnij drzewo granatu, aby usunąć martwe lub uszkodzone gałęzie podczas sezonu wegetacyjnego, używając czystego i ostrego sprzętu. Następnie daj mu odpowiednie śliwki strukturalne w okresie spoczynku w miesiącach zimowych, przed pęknięciem pąków na wiosnę. Przytnij gałęzie z powrotem do pąków skierowanych na zewnątrz, aby uzyskać pożądany kształt.

Młode drzewo granatu ma naturalnie kilka wiodących pędów wystających z ziemi. Trzymaj się trzech lub czterech głównych łodyg, usuwając przyssawki jako podstawę. Jeśli zauważysz krzyżujące się łodygi w środku, usuń je również, utrzymując młode drzewko otwarte z dobrym przepływem powietrza.

Jak i kiedy zbierać granaty

Dojrzałe granaty są pełne soczystych nasion. Zdjęcie: Retan/Shutterstock

Owoce granatu potrzebują długiego okresu dojrzewania – od pięciu do siedmiu miesięcy w zależności od letnich warunków pogodowych. Owoce powinny zawiązać się po kwitnieniu wczesnym latem i dojrzewać przez łagodną jesień, gotowe do zbioru w październiku lub listopadzie.

Owoce granatu są dojrzałe, gdy boki owocu są kanciaste i spłaszczone, a nie zaokrąglone w idealnej kuli. Dojrzały granat powinien wydawać się ciężki na drzewie, pokazując, że nasiona w środku są pulchne i wypełnione sokiem.

Szybkie wskazówki dotyczące uprawy granatów

Ciesz się wspaniałymi pomarańczowymi kwiatami granatu na swoim drzewie latem Zdjęcie: Vividvic/Shutterstock

Oto nasze szybkie porady dotyczące uprawy granatów:

    Klimat. Granaty pochodzą z Iranu i są uprawiane na Bliskim Wschodzie od tysięcy lat. Bardzo dobrze radzą sobie z suchymi, gorącymi krajobrazami i tak naprawdę nie potrzebują zbyt dużo wody ani dodatkowych nawozów.

    Czas. Spodziewaj się, że drzewo granatu zaowocuje trzy lata po posadzeniu, a prawidłowe plonowanie z pełną wydajnością zajmie sześć lat.

    Zapylenie. Granaty są zapylane przez owady, więc upewnij się, że przyciągniesz do swojego ogrodu mnóstwo owadów zapylających, sadząc wokół drzewa owocowego kilka nasion kwiatów dla pszczół i motyli.

Chcielibyśmy zobaczyć twoje zbiory granatów. Podziel się z nami zdjęciami swoich drzew w mediach społecznościowych, używając hasztagu #yoursuttonsjourney, wraz z wszelkimi wskazówkami z lasu.

Główny obraz: Granat (Punica granatum) Prowansja z Suttons

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy dalii