Jak unikać gorzkich ogórków

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś gorzkiego ogórka, wiesz, jakie to rozczarowujące. Tutaj przyjrzymy się, jak i dlaczego ogórki stają się gorzkie i co możesz zrobić, aby tego uniknąć. Niezależnie od tego, czy wolisz siać własne nasiona ogórka, czy kupować bezstresowe sadzonki ogórka, oto jak upewnić się, że Twoje chrupiące, chłodne i soczyste ogórki pozostaną wolne od cierpkich podtekstów.

Dlaczego niektóre ogórki mają gorzki smak?

Wszystkie ogórki mają potencjalnie gorzki smak. Członek rodziny dyniowatych wraz z dynią i melonami, ogórki zawierają gorzki smak substancji chemicznej zwanej kaburbitacyną. Zwykle ogranicza się do liści i łodygi rośliny, ale czasami migruje do skórki owocu, powodując ten nieprzyjemny smak, gdy wgryziesz się w coś, co wygląda jak soczysty kawałek domowego owocu.

Jak uniknąć gorzkich ogórków

Słodki i aromatyczny „F1 Delistar” ma bardzo cienką, półprzezroczystą i lekkostrawną skórkę. Zdjęcie: Nasiona ogórka – F1 Delistar z Suttons

Ogórki stają się gorzkie z dwóch głównych powodów – różnorodności i stresu. Pierwszy problem ogranicza się do starszych odmian, które wytwarzają kwiaty męskie i żeńskie. Jeśli zostawisz męskie kwiaty na miejscu, pszczoły i inne owady zapylające pobierają z nich pyłek i zapładniają kwiaty żeńskie. Nie chcesz tego, ponieważ te owoce będą gorzkie. Usuń wszystkie męskie kwiaty, gdy tylko się pojawią. Możesz odróżnić mężczyznę od kobiety po braku wybrzuszenia za główką kwiatu – wybrzuszenie jest tym, co zamienia się w ogórek i znajdziesz je tylko na kwiatach żeńskich.

Jeśli lubisz starsze odmiany ogórka, to świetnie, pamiętaj tylko, że nawet jeden lub dwa męskie kwiaty mogą sprawić, że plon stanie się gorzki, więc bądź czujny. Uprawa całkowicie żeńskiej odmiany, takiej jak ogórek F1 Bella, pomaga uchronić się przed tym problemem.

Inną przyczyną gorzkich ogórków jest stres roślin. Ogórki wymagają regularnego podlewania i należy dążyć do utrzymania wilgotnej gleby, ale nie podmokłej. Unikaj nadmiernego lub niedostatecznego podlewania – najlepiej mało i często. Ogórki uwielbiają wilgoć, więc pamiętaj o zaparowaniu i zwilżeniu szklarni, ale upewnij się, że jest dobra cyrkulacja powietrza, w przeciwnym razie mączniak prawdziwy może sprawić, że owoce staną się gorzkie. Zamgławianie pomoże również w zwalczaniu przędziorków, które mogą powodować stres u roślin i gorzkie owoce.

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów dotyczące uprawy kalafiorów

Jeśli uprawiasz ogórki w szklarni, postaraj się utrzymać stałą temperaturę. Otwórz okna, aby uniknąć przypalenia roślin, ale pamiętaj, aby zamknąć je ponownie, gdy upał dnia minie. Używaj wysokiej jakości kompostu, który zapewnia wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują twoje ogórki, i pamiętaj, że nawożenie jest ważne dla zapewnienia smacznych plonów. Podczas gdy standardowa karma dla pomidorów załatwi sprawę, karmy o wysokiej zawartości azotu są lepsze w zapobieganiu goryczy.

Co zrobić z gorzkich ogórków

„Merlin” to łatwa w uprawie całkowicie żeńska odmiana „midi”, która daje wysokie plony. Zdjęcie: Rośliny ogórków „Merlin” z Suttons

Gdy tylko skosztujesz pierwszego ogórka, dowiesz się, czy masz problem. Jeśli masz pecha i okaże się, że twoje cenne zbiory są skażone, nie ma potrzeby wyrzucania tego wszystkiego na pryzmat kompostu. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje przydatny hack, który uratuje sytuację.

Aby wyleczyć ogórki z goryczy, odetnij oba końce, a następnie pocieraj usunięty koniec o odsłonięty miąższ i pocieraj, aż pojawi się mlecznobiała piana. Kontynuuj, aż piana ustanie, a następnie zrób to samo na drugim końcu. Szybko umyj ogórek i ciesz się. Gorzkie chemikalia zostały wytarte!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sianiu i uprawie ogórków, przejdź do naszego artykułu Jak uprawiać ogórki, aby uzyskać wszystkie informacje potrzebne do uzyskania zdrowych plonów.

Główny obraz: Nasiona ogórka – F1 Burpless Tasty Green od Suttons