Jak budować warstwy kolorów i zapachów w swoim ogrodzie

W moim ogrodzie mam bardzo mało „zasad”, jeśli chodzi o do wyboru roślin, ale lubię móc je powąchać, zjeść lub nacieszyć się ich kolorem. Na szczęście daje mi to dużo miejsca na moje łóżka i granice!

Pachnące krzewy są czasami pomijane w projektowaniu ogrodów, ale delikatna gra zapachów pozostaje ważną częścią mojej przyjemności. Oto niektóre z roślin i kwiatów, które lubię uprawiać, aby uzyskać niewymagające konserwacji warstwy koloru lub rozkosznie słodki zapach.

Na cześć wrzosu

Ten wytrzymały krzew, znany również jako „Pink Perfection”, kwitnie od późnej zimy do wczesnej wiosny. Zdjęcie: Heather „Darley Dale” z Suttons

Wśród bardziej pachnących kwiatów, które uprawiam, są tradycyjny groszek pachnący, róże, bulwy i róże, ale jednym z moich ulubionych pachnących krzewów jest wrzos drzewny (Erica arborea). Kiedy kupiliśmy nasz obecny dom, właściciel kazał nam obiecać, że poczekamy, aż zakwitnie dość niesforny wrzos, zanim zdecydujemy, co z nim zrobić. Więc posłusznie obserwowaliśmy i czekaliśmy, jak duży zielony krzew zaczął wypuszczać białe pąki. A potem zakwitło. Wyglądało to całkiem nieźle, ale to zapach był naprawdę niesamowity! Odurzająca mieszanka migdałów i czegoś jeszcze, czego nie potrafię zidentyfikować.

Jeśli nie masz miejsca na duże okazy roślin, jest mnóstwo mniejszych (bezzapachowych) wrzosów, które wypełnią Twój ogród dywanem w uderzającym kolorze. Heather „Darley Dale” to krzaczasta, wiecznie zielona odmiana, która zapewnia doskonałe pokrycie terenu. Ten łatwy w uprawie krzew o różowych końcach wiosną, świecącymi brązowymi liśćmi zimą i blaskiem różowych kwiatów od października do maja oferuje rewelacyjny kolor przez najciemniejsze miesiące. Heather „White Perfection” to kolejna piękna, nisko rosnąca odmiana. Jej białe kwiaty rozświetlają ogród zimowy i dostarczają cennego nektaru dla owadów zapylających. Nie mogę wystarczająco pochwalić Heather!

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy cebuli

Trzy łatwe w utrzymaniu krzewy o pięknym zapachu

Daphne „Eternal Fragrance” to niezrównany krzew pod względem kwiatów i zapachu. Zdjęcie: Daphne x transatlantica „Eternal Fragrance” firmy Suttons

Jeśli tak jak ja uważasz, że zapach jest ważną częścią projektowania ogrodu, istnieje wiele krzewów do wyboru. Posadź wybór tych silnie pachnących krzewów, aby wypełnić swój ogród zapachem przez cały rok, nawet w najzimniejszych miesiącach roku. Spróbuj:

  • Sarcocca ‘Winter Gem’ – atrakcyjne, silnie pachnące kwiaty od końca grudnia do początku marca.
  • Daphne x transatlantica „Eternal Fragrance” – kwitnący nieprzerwanie od kwietnia do października, ten słodko pachnący krzew można uprawiać w pojemnikach lub w gruncie.
  • Choisya ‘Little Bee’ – ciesz się świeżym cytrusowym zapachem tego zwartego krzewu, który ma białe gwiaździste kwiaty od maja do czerwca.

Trzy rośliny pnące dla wspaniałego zapachu

Wiciokrzew „Dart’s World” to silnie rosnąca odmiana, która szybko pokrywa kratki lub ogrodzenia. Zdjęcie: Wiciokrzew „Dart’s World” firmy Suttons

Możesz całkowicie odmienić wygląd ogrodu, dodając pnące kwiaty. Nadanie szczególnego poczucia intymności strefom wypoczynkowym i dziedzińcom, dodanie zapachu i koloru to zwycięska kombinacja. Oto kilka świetnych opcji do wypróbowania:

  • Jasminum x polyanthum „Starry Starry Summer Night” – dzięki wspaniale pachnącym gwiaździstym kwiatom ta energiczna roślina pnąca jest doskonałym dodatkiem do jadalni na świeżym powietrzu w ciepłe letnie wieczory.
  • Honeysuckle „Dart’s World” – pnące japońskie wiciokrzewy mają wspaniały zapach, a ta bogato pachnąca odmiana wypełnia powietrze od maja do sierpnia.
  • Climbing Rose „Paul’s Scarlet” – dla delikatnego zapachu ta obficie kwitnąca, jaskrawoczerwona róża pnąca wspina się bez wysiłku po łukach i altanach.

Mamy nadzieję, że dało ci to dużo do myślenia i że dodasz więcej pachnących krzewów do swojej mieszanki kolorów, faktur, wysokości i kształtów. I wrzos! Nie zapomnij o tym bardzo niedocenianym krzewie okrywowym, który zapewnia łatwą konserwację kolorowego dywanu.

Czytaj  Kim lub czym była Ailsa Craig?