Jak stworzyć idealny wiejski ogród

Tradycyjny angielski ogród wiejski oferuje zamieszanie kolorów i nieformalności, które od dawna inspirowały poetów, w tym Johna Clare’a, Williama Wordswortha i Flora Thompson. Jeśli chcesz stworzyć własną wiejską idyllę, sukces zależy od zarządzania sadzeniem tak, aby wyglądało na dzikie i nieplanowane, ale w rzeczywistości jest wynikiem bardzo starannego przemyślenia, przygotowania i wykonania.

Oto kilka najlepszych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze rośliny do ogrodu przydomowego i stworzyć swój własny, czarujący, wielowarstwowy i obficie posadzony układ.

Co to jest tradycyjny angielski wiejski ogród?

Archetypowy angielski wiejski ogród ewoluował od czasów średniowiecza, kiedy chłopi wypasali bydło na wspólnej ziemi i używali ziemi wokół swoich domów do uprawy owoców, warzyw i ziół do jedzenia i do użytku jako lekarstwo.

Owocami byłyby jabłka i gruszki do produkcji cydru, razem z agrestem i malinami. Wielu wieśniaków znalazłoby też miejsce na kilka kur, ul, a może nawet chlew. Hodowla zwierząt wymagała ogrodzenia i z czasem te ogrodzone tereny zaczęto nazywać ogrodami. Bydło dostarczało również nawozu, którym chłopi mogli nawozić swoje rośliny.

W czasach elżbietańskich wiejska Anglia stała się bardziej zamożna i zaczęto uprawiać kwiaty jako wypełniacze między ziołami a owocami. Nawet te kwiaty często miały zastosowanie, na przykład lawendę i fiołki zrywano i rozrzucano po podłogach chałup, próbując osłodzić zapach.

Ogrody nadal się rozwijały, a wraz z nadejściem Ruchu Sztuki i Rzemiosła w latach osiemdziesiątych XIX wieku nawet duże domy wybierały nieformalny efekt ogrodu wiejskiego. Hidcote Manor to tylko jeden z wielu wspaniałych ogrodów z tego okresu, który warto odwiedzić.

Co to jest nowoczesny ogród wiejski?

Ta nisko rosnąca i rozłożysta rozchodnik ma ciekawe liście i potężną moc kwiatową. Zdjęcie: Rozchodnik „Sunsparkler Dazzle Berry” z Suttons

Urokliwy kamienny domek na końcu ścieżki, przystrojony różami, goździkami i ostróżkami, jest nadal uważany za uosobienie tradycyjnego, romantycznego i być może nieco wyidealizowanego wiejskiego ogrodu typu „pudełko czekoladek”. W rzeczywistości jednak jest dość dużo miejsca na poruszanie się w tym, co można uznać za należące do kategorii ogrodu wiejskiego.

Czytaj  Elektryczne stokrotki, sorbet z mango i chilli

Dzisiaj termin ten odnosi się do stosunkowo szerokiej gamy projektów ogrodowych, które obejmują kwiaty, drzewa owocowe, zioła i warzywa rosnące obok siebie w nieformalny, niemal swobodny sposób. Te ogrody rzadko obejmują dużo trawnika i powinny być gęsto obsadzone wieloma różnymi kolorami, kształtami i wysokościami, które prawie ze sobą współgrają, ale nie wyglądają na wymyślone.

Wskazówki dotyczące tworzenia ogrodu wiejskiego

Wallflowers to kwintesencja kwiatu w ogrodzie wiejskim. Zdjęcie: Floramedia

Szeroka gama roślin znajdujących się w przydomowym ogródku oznacza, że ​​stworzenie lub utrzymanie wymaga trochę przemyśleń i planowania, a ponadto wymaga pewnego poziomu wiedzy o roślinach. Dobrą wiadomością jest to, że gęste sadzenie pomaga tłumić chwasty, a fakt, że rośliny są pomieszane, utrudnia szkodnikom i chorobom opanowanie.

Pamiętaj, że różne rośliny, które wybierzesz, będą miały różne potrzeby w zakresie karmienia, przycinania itp. i że ze względu na rodzaj uwzględnionych roślin niekoniecznie będzie dużo zimy zainteresowanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć pracę w ogrodzie:

  Używaj naturalnych produktów i konstrukcji, takich jak drewniane płoty i bramy, płotki, miejscowe cegły lub kamienie na ścieżki i rustykalne wierzby lub drewniane łuki i altany.

  Radość ogrodu wiejskiego polega na jego nieformalności z pomieszanymi ze sobą roślinami. Pomyśl o higgledy-piggledy.

  Obfitość to słowo kluczowe, o którym należy pamiętać podczas tworzenia ogrodu przydomowego. Żadne puste miejsca nie są dozwolone. Twórz nowe rośliny, dzieląc duże kępy bylin. Jednoroczne rośliny rabatowe to świetne wypełniacze – zarówno tanie, jak i radosne.

  Różnorodność jest ważna pod względem rodzajów roślin, wysokości i kolorów.

  Utrzymuj prostotę i naturalizm.

  Staraj się, aby ścieżki były zakrzywione w przeciwieństwie do prostych linii i zmiękczania brzegów roślinami, takimi jak Alchemilla mollis i lawenda.

  Rozsyp nasiona dzikich kwiatów w pobliżu ogrodu i wszędzie tam, gdzie jest miejsce.

  Zachęcaj dziką przyrodę, wieszając karmniki dla ptaków i być może dodając mały naturalny staw lub inny element wodny.

  Dodaj meble ogrodowe i ciesz się pięknem, które stworzyłeś. Idealne byłoby rustykalne drewniane siedzisko lub może kolorowy leżak.

Najlepsze rośliny do ogrodu wiejskiego

Ta powtarzająco kwitnąca odmiana przez całe lato tworzy skupiska zgrabnych, lekko pachnących kwiatów. Zdjęcie: róża (krzew) Floribunda „Sweet Honey” z Suttons

Jedną z wielu dobrych rzeczy w ogrodzie przydomowym jest to, że nie ma dobrych i złych stron – uprawiaj rośliny, które lubisz. Pamiętaj tylko, że potrzebujesz ich obfitej mieszanki. Kilka sugestii:

  Alchemilla mollis

  Aquilegia

  Rośliny rabatowe

  Aster

  Kosmos

  Naparstnica

  Lawenda

  Łubin

  Piwonie

  Pierwiosnki

  Róże

  Słoneczniki

Między tymi kwiatami wyhoduj kapustę, liście sałaty, cukinię, pomidory, wigwamy fasoli i wszelkie inne warzywa, które będziesz później lubił jeść. I nie zapomnij o drzewach owocowych, miękkich owocach i oczywiście dużej ilości ziół.

Najbardziej szalony ogród wiejski to cudownie kolorowa, pachnąca przestrzeń na zewnątrz, która jest zarówno rajem dla dzikich zwierząt, jak i dla ciebie. Zaskakująco łatwe do osiągnięcia, dzięki tym wskazówkom Twój nowy ogród w domku będzie wart ody w mgnieniu oka. Martwisz się o ciemny kąt, w którym wydaje się, że nic nie rośnie? Spójrz na nasze rośliny kochające cień.

Główny obraz: Rośliny wieloletnie w ogrodzie wiejskim – nasz wybór/Prawa autorskie: Visions BV, Holandia

Czytaj  Pewien sukces entuzjastycznego amatora – Rabarbar, Truskawki i Szparagi