Jak radzić sobie z podmokłym ogrodem

Podlewanie to coraz większy problem dla ogrodników na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to wynikiem dziwacznych warunków pogodowych, czy po prostu bardziej wilgotnych pór roku, jest to problem, z którym boryka się wielu z nas. Oto jak ocenić powagę problemu w swoim ogrodzie, wraz z kilkoma wartościowymi rozwiązaniami, które pomogą Ci poprawić drenaż gleby.

Trawa potrzebuje trochę uwagi? Przejrzyj naszą pełną gamę produktów do pielęgnacji trawnika, aby go rozjaśnić.

Co to jest nasiąkanie wodą?

Najbardziej oczywistą oznaką, że masz problem z odwodnieniem gleby, są oczywiście kałuże stojącej wody na trawniku, łóżkach lub obrzeżach. Rośliny mogą nie rozwijać się lub możesz również zauważyć, że rośliny więdną i żółkną na liściach. Jeśli je wykopiesz i odkryjesz, że mają czarne, śmierdzące korzenie – to jest zgnilizna. Cebulki i bulwy mogły całkowicie zgnić. To nasiąkanie wodą w najgorszym wydaniu, ale są też inne, bardziej subtelne oznaki – być może Twój ogród po prostu nie kwitnie tak, jak kiedyś. Jeśli tak jest, wykonaj ten prosty test, aby zobaczyć, jak dobrze drenuje glebę.

 1. Wykop mały dół o średnicy około 15 cm i głębokości 30 cm
 2. Użyj konewki do napełnienia otworu wodą
 3. Pozostaw wodę do odpływu, aż otwór będzie pusty
 4. Napełnij otwór wodą
 5. Jeśli zniknięcie drugiego wypełnienia trwa dłużej niż 4 godziny, prawdopodobnie masz problem z drenażem

Może być tak, że nawet jeśli twoja ziemia nie jest mokra w dotyku, wciąż jest zbyt mokra. To szkodzi jakości – powstrzymuje robaki przed przetwarzaniem materii organicznej w glebie i może pozostawić glebę wilgotną, zbitą i bezpłodną.

Czasami powtarzające się ulewy wypłukują minerały głębiej w glebie, gdzie krystalizują, tworząc nieprzenikalną warstwę. Znane jako przesuwanie, blokuje to nasiąkanie wodą w strukturze gleby. Na szczęście istnieją rozwiązania.

Jak radzić sobie z okazjonalnym podlewaniem

Zamocuj kolce do trawnika na spodzie kaloszy, aby ułatwić napowietrzanie trawnika. Zdjęcie: Kolce do trawnika firmy Suttons (© Branded Garden Products)

Jeśli twój grunt jest podmokły, będzie miał naturalną tendencję do zagęszczania. Na krótką metę zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc wodzie odpłynąć, używając zębów widelca ogrodowego do przebicia powierzchni gleby. W przypadku bardziej długotrwałych obszarów problematycznych staraj się unikać pogarszania złej sytuacji. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby trzymać się z dala od najbardziej dotkniętych obszarów, ale jeśli musisz dotrzeć do podmokłego gruntu pieszo, rozważ położenie tymczasowych ścieżek w celu rozłożenia obciążenia.

Jak pielęgnować podmokły trawnik

Ułóż ścieżkę ogrodową, aby manewrować taczkami przez podmokłe ogrodyZdjęcie: Garden Track from Suttons

Czytaj  Jak zbierać i konserwować ogórki

Mech uwielbia wilgotny trawnik, więc mógł się trochę rozrosnąć i musi zostać usunięty za pomocą wertykulatora, zanim zrobisz cokolwiek innego. Kiedy już to zrobisz, nadszedł czas, aby rozbić i napowietrzyć glebę. Najlepszym narzędziem do tego zadania jest aerator z wydrążonymi zębami, ale w przypadku jego braku widelec ogrodowy wystarczy.

Po nakłuciu trawnika w celu napowietrzenia gleby dodaj górny opatrunek z kompostu lub piasku bez wapna. Następnie, gdy pogoda trochę się ociepli i trawa zacznie rosnąć, możesz ponownie obsiać lub obsiać żałośnie wyglądające nagie łany. Zalecamy użycie Rapid Green Self-Repairing Lawn Seed.

Jak radzić sobie z ubitą glebą

Po znalezieniu źródła zagęszczenia gleby rozdrobnij rozmokłą ziemię, aby poprawić drenaż. Zdjęcie: Shutterstock

Jeśli twoja gleba jest rozmoczona i zbita, być może będziesz musiał kopać pod twardą misą skrystalizowanych minerałów, aby poprawić drenaż. Aby dowiedzieć się, gdzie to jest, potrzebujesz tylko łopaty i pustej tubki długopisu (atrament nie jest wymagany!)

Test biro:

 • Najpierw wykop mały dół o głębokości około łopaty 
 • Weź swój długopis i zaczynając tuż pod krawędzią otworu, wepchnij go w bok 
 • Jeśli pióro wchodzi dość łatwo, to wszystko jest w porządku
 • Idź dalej wzdłuż boku dziury 
 • Kiedy osiągniesz poziom, na którym dłuto nie wejdzie, oznacza to, że znalazłeś miskę, tj. ubitą glebę, która ograniczy wzrost i drenaż 
 • Przerwij to, kopiąc ziemię tuż poniżej tego poziomu

Po przebiciu stwardniałej warstwy, która uniemożliwia swobodny odpływ wody, ważne jest, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się tego samego problemu. Aby to zrobić, musisz pracować nad poprawą struktury gleby – sposób podejścia do zadania bardzo zależy od rodzaju gleby, którą uprawiasz.

Jaki mam rodzaj gleby?

Sprawdź, jaki rodzaj gleby posiadasz, poddając ją testowi „ściśnięcia”. Zdjęcie: Shutterstock

Gleby dzielą się na trzy główne kategorie – piaszczyste, gliniaste i gliniaste. Gleby piaszczyste, jak sama nazwa wskazuje, zawierają dużo piasku. Gleby te szybko się osuszają, ale także bardzo szybko wysychają i są zwykle ubogie w składniki odżywcze. Na drugim końcu spektrum znajdują się gleby gliniaste, które zawierają dużo osadów i prawie nie zawierają piasku. Gleby te są na ogół żyzne, ale ze względu na słaby drenaż są bardzo podatne na podlewanie. Idealną glebą jest glina – dobrze zbilansowana mieszanka gliny i piasku, która jest przepuszczalna, a jednocześnie zawiera dużo wilgoci i składników odżywczych.

Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów gleby w zależności od lokalnego klimatu i geologii danego obszaru, ale aby lepiej zrozumieć glebę w ogrodzie lub na działce, oto prosty test ściśnięcia.

Czytaj  Jakie witaminy & amp; Minerały są w warzywach

Test ściskania:

Weź garść ziemi ogrodowej i dodaj trochę wody, aby była wilgotna, ale nie przemoczona. Zamknij dłoń i mocno ściśnij glebę. Otwórz dłoń i oceń glebę w następujący sposób:

 • Jeśli zachowuje swój kształt, ale kruszy się, gdy go szturchasz, masz glebę gliniastą
 • Jeśli zachowuje swój kształt nawet po szturchnięciu, masz gliniastą glebę
 • Jeśli zapadnie się w kupę, gdy tylko otworzysz dłoń, to masz piaszczystą glebę

Jak poprawić różne rodzaje gleby

Koniczyna czerwona poprawia strukturę gleby na glebach piaszczystychZdjęcie: koniczyna czerwona (Green Manure) z Suttons

Technika, której używasz do budowania dobrego drenażu w glebie, różni się w zależności od tego, czy twoja gleba jest głównie typu piaszczystego czy gliniastego.

 • Gleba gliniasta – dobrą wiadomością jest to, że gleba gliniasta jest często dobrze zaopatrzona w składniki odżywcze, jednak zazwyczaj jest zimna (więc nie nadaje się do wczesnych upraw), a także staje się podmokła w deszczową pogodę i pęka w suchą pogodę. Aby poprawić glebę gliniastą, poczekaj, aż powierzchnia zacznie wysychać, a następnie kop głęboko. Rozbij grudki tylną częścią widelca i nałóż dressing z limonki. Następnie kop ponownie.
 • Gleba piaszczysta – Gleba z „najmniejszym bólem pleców, ale największym bólem serca”, gleba piaszczysta jest swobodnie drenująca i łatwa w obróbce, ale wadą jest to, że zwykle brakuje jej składników odżywczych. Odpowiedzią jest dodanie dużej ilości materiału próchnicotwórczego. Najlepszy jest typ „lepki”, taki jak dobrze zgniły obornik krowi lub świński. Świetnym pomysłem są również nawozy zielone – gama nasion wysiewanych specjalnie w celu poprawy kondycji i/lub żyzności gleby.
 • Gleba kredowa – lubiana przez dużą liczbę roślin skalistych, gleba może być lepka i miękka oraz zbyt zasadowa dla wielu roślin. Utrzymuj kopanie płytko i dodaj nawozy i kompost lub dobrze zgniły obornik. Nawozy zielone są bardzo korzystne dla gleby kredowej.
 • Glina – masz szczęście. To prawie najlepsza gleba i będzie wymagała niewielkiej uwagi, jednak nadal będzie korzystać z odrobiny zielonego nawozu.

Podlewanie stanowi coraz większy problem dla ogrodników w Wielkiej Brytanii, ale praca nad poprawą jakości i struktury gleby może znacznie przyczynić się do rozwiązania problemu. Aby uzyskać więcej pomysłów, które pomogą Ci utrzymać prace w ogrodzie przez cały rok, w tym jak najlepiej wykorzystać grządkę warzywną, rabaty kwiatowe i trawniki, odwiedź naszą comiesięczną stronę z pracami ogrodniczymi, aby uzyskać pełne zestawienie wskazówek dotyczących utrzymania ogrodu stan tip top.

Główny obraz: Shutterstock