Jak dbać o kaktusa bożonarodzeniowego

Kaktus bożonarodzeniowy ma wszystko — jasne kwiaty, architektonicznie zielone łodygi i atrakcyjny pokrój. Jedna z naszych ulubionych roślin doniczkowych, stanowi doskonały świąteczny prezent zarówno dla początkujących hodowców, jak i entuzjastów roślin doniczkowych. Oto nasze najważniejsze wskazówki, jak przyspieszyć kwitnienie i sprawić, by Twój bożonarodzeniowy kaktus był szczęśliwy i zdrowy rok po roku.

Co to jest bożonarodzeniowy kaktus?

Kaktus bożonarodzeniowy należy do rodziny kaktusowatych (cactaceae), ale ma niewiele wspólnego z jego pustynnymi kuzynami. Większość ozdobnych kaktusów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii to odmiany z rodzaju Schlumbergera, po raz pierwszy opracowane i uprawiane przez mieszkańców epoki wiktoriańskiej i nadal popularne. Spłaszczone segmenty (kladody) są stosunkowo pozbawione kolców i działają zarówno jako łodyga, jak i liść, fotosynteza, podpora rośliny i wytwarzanie długich kolorowych kwiatów z końcówek. Rurkowate kwiaty są czerwone, różowe, żółte lub białe i są zapylane przez kolibry w ich naturalnym środowisku.

Skąd pochodzą bożonarodzeniowe kaktusy?

Kwiaty dzikich kaktusów bożonarodzeniowych są zapylane przez kolibry Zdjęcie: Freebilly Photography/Shutterstock

Rodzaj Schlumbergera pochodzi z przybrzeżnych gór Brazylii. Kaktus żyje na dużych wysokościach jako epilit lub epifit, szczęśliwie rosnąc wśród piargów i skał oraz wysoko w baldachimach na skrzyżowaniach drzew. Spróbuj naśladować jego rodzimy górski dom, zapewniając roślinom domowym wysoką wilgotność i niskie temperatury.

Dlaczego nazywają się bożonarodzeniowymi kaktusami?

Zdjęcie: bożonarodzeniowy kaktus „Schlumbergia White” z SuttonsCopyright: Visions BV, Holandia

Rośliny te są powszechnie nazywane kaktusami bożonarodzeniowymi ze względu na ich tendencję do kwitnienia między listopadem a lutym na półkuli północnej. Kwitnienie jest wywoływane przez krótsze godziny dzienne. W rodzimej Brazylii są powszechnie nazywane majówką ze względu na ich tendencję do rozpoczynania kwitnienia w maju. Schlumberger sp. są również powszechnie nazywane Wielkanocą, Świętem Dziękczynienia lub kaktusem krabowym.

Jak dbać o kaktusa bożonarodzeniowego

Wesoły bożonarodzeniowy kaktus co roku wynagrodzi cię żywym bukietem kwiatów. Zdjęcie: Burkhard Trautsch/Shutterstock

Czytaj  Rośliny z gołym korzeniem

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby Twój świąteczny kaktus był zdrowy:

    Przestań podlewać roślinę przez 6 tygodni po zakończeniu kwitnienia w styczniu.

    Nakarm swoją roślinę podczas sezonu wegetacyjnego, który w Wielkiej Brytanii trwa od marca do października. Używaj dobrej jakości ogólnego nawozu co kilka tygodni, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

    Co kilka lat całkowicie wymień kompost w doniczce.

    Co kilka lat przenoś do nieco większej doniczki, ale nie za dużej ponieważ lubi ograniczać swoje korzenie.

    Trzymaj swojego kaktusa z dala od intensywnego światła słonecznego. Preferuje jasne, ale chłodne warunki.

Czy mogę rozmnożyć świąteczne kaktusy?

Bożonarodzeniowe kwiaty kaktusa są dostępne w wielu różnych kolorachZdjęcie: Waldemar Manfred Seehagen/Shutterstock

Możliwe jest rozmnażanie kaktusów z nasion, ale uzyskanie pełnowymiarowej kwitnącej rośliny może zająć lata, więc jest to projekt długoterminowy. Możesz także pobrać sadzonki z istniejących roślin, ale osiągnięcie pełnego rozmiaru wymaga czasu. Jeśli chcesz spróbować, odetnij wieloczęściowy kawałek łodygi i połóż go na wilgotnej warstwie kompostu. Poczekaj, aż od dołu uformują się korzenie. Twoje sadzonki wyprodukują prawdziwe repliki rodzica, ale sadzonki będą całkowitą niespodzianką.

Niezależnie od tego, czy szukasz świątecznego prezentu dla ukochanej osoby, czy chcesz powiększyć swoją kolekcję roślin doniczkowych, istnieje wiele powodów, aby wybrać kaktusa bożonarodzeniowego! Szukasz więcej pomysłów na prezenty świąteczne dla miłośników dzikiej przyrody i ogrodów? Odwiedź naszą pełną ofertę prezentów.

Główny obraz: trójkolorowy kaktus bożonarodzeniowy w złotej doniczce – prezent od Suttons