Jak dbać o świąteczne rośliny domowe

Użyj roślin domowych, aby rozjaśnić swój dom kolorem, zapachem i świąteczną zielenią na Boże Narodzenie! Odrobina miłości i uwagi sprawi, że Twoje rośliny będą wyglądać jak najlepiej w okresie świątecznym, a nawet przedłużą ich przydatność do spożycia aż do przyszłorocznych uroczystości. Oto jak dbać o rośliny domowe, stosując odpowiednie podlewanie, temperaturę i poziom światła.

Pielęgnacja żarówek wewnętrznych

Jeśli zmuszasz do sadzenia cebulek w pomieszczeniach na Boże Narodzenie, upewnij się, że są chłodne i suche, dopóki nie przyjdziesz je posadzić. Amarylis, hiacynty i pachnące papierowo-białe narcyzy to popularne cebulki kwitnące w pomieszczeniach, którymi można się cieszyć w okresie Bożego Narodzenia. Po posadzeniu trzymaj je w jasnym miejscu w temperaturze 10 – 18 stopni i podlewaj dwa razy w tygodniu.

Gdy tylko otrzymasz wstępnie posadzone cebulki, umieść je w jasnym, ciepłym miejscu po dobrym podlewaniu, aby stymulować kwitnienie. Umieść sweter Fair Isle lub cebulki amarylis pokryte woskiem tam, gdzie chcesz, aby kwitły. Nie będą wymagały dalszej pielęgnacji, ale dobrze jest trzymać je z dala od suchego ciepła.

Kiedy kwiaty cebulek w pomieszczeniach zaczną więdnąć, nie usuwaj liści, po prostu odetnij przekwitłe kwiaty i przenieś cebulki w chłodne miejsce: umieść amarylis na chłodnym parapecie i posadź inne cebulki na zewnątrz. Cebulki amarylisa można skłonić do ponownego kwitnienia w następne święta Bożego Narodzenia, ale inne cebulki powrócą do swojego naturalnego cyklu kwitnienia i należy je posadzić w ogrodzie po kwitnieniu lub wyrzucić.

Pielęgnacja roślin kwitnących w pomieszczeniach

Zadbaj o swoje bożonarodzeniowe kaktusy, aby cieszyły się kwitnieniem przez lataCopyright: Visions BV, Holandia

Zachowaj wilgotność swoich bożonarodzeniowych azalii, jaśminu i stephanotis przez cały sezon świąteczny. Możesz przedłużyć ich okres kwitnienia, ostrożnie usuwając przekwitłe kwiaty i trzymając je z dala od źródeł suchego ciepła. Po zakończeniu kwitnienia po prostu przenieś rośliny jaśminu i azalii na chłodny parapet i posadź je na zewnątrz w rabatach lub pojemnikach, gdy minie ryzyko mrozów. Pamiętaj, że jaśmin potrzebuje struktury, aby się wspinać, a azalie preferują kompost z wrzosowatych. Stephanotis musi być trzymany w pomieszczeniu, więc oranżeria lub ciepły parapet są idealne. Wszystkie trzy z tych roślin naturalnie kwitną w miesiącach letnich i powrócą do tego schematu kwitnienia w roku następującym po Bożym Narodzeniu.

Czytaj  Różane fakty na przestrzeni wieków

Bożonarodzeniowe kaktusy lubią częste podlewanie, ale nie lubią siedzieć w wodzie. Wbrew nazwie kaktusy bożonarodzeniowe nie są prawdziwymi kaktusami – pochodzą z wilgotnych lasów Brazylii, gdzie rosną i kwitną w baldachimie, zapuszczając korzenie w kępach dużych drzew. Lubią wilgotne, ciepłe warunki w temperaturze 16 – 20 stopni i najlepiej kwitną przy dużym natężeniu światła — zadbaj o ich zdrowie, a zakwitną ponownie na następne Boże Narodzenie!

Storczyki lubią dość częste podlewanie, ale upewnij się, że woda spływa z doniczki, a roślina nie siedzi w niej. Powietrzne korzenie storczyków również lubią okazjonalne zraszanie świeżą wodą. Umieść orchideę z dala od przeciągów, suchego ciepła i bezpośredniego światła słonecznego – parapet skierowany na północ jest idealny.

Pielęgnacja liściastych roślin domowych

Dbaj o swoje świąteczne paprocie, aby ich liście były bujne i pierzasteZdjęcie: szparagowa paproć z Suttons

Jeśli wolisz bujne liście od kwiatów, istnieje ogromna różnorodność liściastych roślin domowych, którymi możesz udekorować swój dom. Rośliny te na ogół lubią przebywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgotnego kompostu. Rośliny z korzeniami powietrznymi, takie jak ser szwajcarski lub Lova shefflera, korzystają z regularnego zamgławiania, umieszczając je w naturalnie wilgotnym środowisku, takim jak łazienka. Alternatywnie umieść tacę z wodą i kamykami pod rośliną doniczkową. Powinno to zapewnić wystarczającą wilgotność wokół liści, dzięki czemu można przechowywać rośliny domowe w ciepłym pomieszczeniu w okresie świątecznym. Pamiętaj, aby upewnić się, że roślina nie stoi w wodzie.

Przenieś swoje świąteczne rośliny domowe tam, gdzie chcesz w wielki dzień, aby stworzyć idealną świąteczną ekspozycję. Podziel się z nami swoimi świątecznymi planami roślin doniczkowych na te Święta Bożego Narodzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych lub napisz do nas e-mail, czekamy na wiadomość od Ciebie!

Główne zdjęcie: Amaryllis „Minerva”/Copyright: Visions BV, Holandia

Czytaj  Przewodnik po uprawie roślin wieloletnich i jednorocznych