Jak ogrodnictwo sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy

Tysiące ludzi korzysta z ogrodnictwa, aby poprawić i utrzymać swoje zdrowie psychiczne – regenerujące właściwości natury od dawna wykorzystywane są do zmniejszania stresu. W Japonii popularna rozrywka znana jako shinrin-yoku, czyli „leśna kąpiel”, jest powszechnie praktykowaną metodą relaksu. A nordycka tradycja friluftsliv (co z grubsza oznacza „życie na świeżym powietrzu”) zachęca ludzi do wychodzenia na zewnątrz i maksymalnego wykorzystania naturalnego światła dziennego w celu poprawy samopoczucia. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na poprawę zdrowia psychicznego, oto jak ogrodnictwo może pomóc… 

Jak ogrodnictwo pomaga w zdrowiu psychicznym

Pomidory czereśniowe, takie jak „Gardener’s Delight”, są satysfakcjonujące i łatwe w uprawieZdjęcie: Nasiona pomidorów „Gardener’s Delight” firmy Suttons

Podczas kwarantanny wiele osób zwróciło się ku ogrodnictwu, aby złagodzić niepokój i jako bezpieczną formę ćwiczeń fizycznych. Uprawa roślin, kwiatów, owoców i warzyw stała się tak popularnym hobby, że wiele nasion zostało wyprzedanych! Ale to coś więcej niż same zgłaszane korzyści, które są interesujące. Niedawne badania dowodzą, że ogrodnictwo zmniejsza stres i poprawia nastrój.* Wykazano też, że zabrudzenie ogrodu pomaga ludziom odzyskać siły po zmęczeniu psychicznym.** 

Według organizacji charytatywnej Mind, ogrodnictwo to świetny sposób na poprawę nastroju, pewności siebie i zdrowia fizycznego: umiarkowana depresja. Może to wynikać z łączenia regularnej aktywności fizycznej i kontaktów społecznych z przebywaniem na łonie natury.”

Zgadza się z tym zespół organizacji charytatywnej Thrive zajmującej się ogrodnictwem na rzecz zdrowia, wyjaśniając, że korzyści wykraczają daleko poza relaks i sprawność fizyczną: „Podczas gdy ogrody mogą być relaksujące, mogą być również miejscami, w których nasze wysiłki skutkują prawdziwym poczuciem osiągnięć, zwiększając pewność siebie i poczucie własnej wartości.”

W niektórych krajach rośnie tendencja do przepisywania terapii ogrodniczych i ogrodniczych w celu złagodzenia objawów stresu, chorób psychicznych i demencji.

Łatwe sposoby na rozpoczęcie pracy

Wibrujące kwiaty Rudbeckia to radość dla oka Zdjęcie: Rudbeckia Seeds „Chim Chiminee” z Suttons

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy cukinii

Możesz wykorzystać nawet najmniejszą przestrzeń na zewnątrz, aby czerpać korzyści z ogrodnictwa jako hobby. Taras, balkon, parapet lub dziedziniec mają dużo miejsca do uprawy. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka doniczek, kilka wiszących koszy lub skrawek ziemi do kiełkowania nasion.

Najpierw zdecyduj, co chcesz wyhodować. Sadzenie i zbieranie własnych świeżych produktów jest niezwykle satysfakcjonujące. Jeśli chcesz uprawiać żywność, nasz przewodnik miesiąc po miesiącu, kiedy siać warzywa, jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia, niezależnie od tego, czy chcesz mieć działkę pełną warzyw, czy tylko kilka pomidorów i jagód do przekąsek.

Może wolisz wyhodować kolorowy pokaz słodko pachnących kwiatów? Możesz siać nasiona kwiatów przez cały rok – czerp inspirację z naszych pomocnych list kontrolnych, które podpowiadają, które kwiaty siać każdego miesiąca.

Wykazano, że ogrody sensoryczne, które bawią się zapachami, kolorami lub teksturami, mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u dzieci i pacjentów z demencją. Pacjenci w norweskim domu opieki doświadczyli poprawy zadowolenia, równowagi i wzorców snu po spędzeniu czasu w ogrodzie sensorycznym. Posadź silnie pachnące krzewy, kwiaty i zioła, aby pobudzić zmysł węchu, lub wprowadź strużkę wody, dzwonki wietrzne i szeleszczące trawy, aby obudzić radość płynącą z dźwięków.

Przenieś się na zewnątrz

Wypełnienie domu zielenią, taką jak Peacock Plant, dodaje każdemu energii. Zdjęcie: Calathea ornata Sanderiana (Peacock Plant) z Suttons

Możesz czerpać korzyści z uprawiania ogrodu na najmniejszej przestrzeni. Łatwo jest wyhodować własne zioła na jasnym parapecie, a istnieje ogromna różnorodność roślin domowych, które można pielęgnować i pielęgnować. Niezależnie od tego, czy tworzysz własną tropikalną dżunglę w pomieszczeniu, czy po prostu opiekujesz się kilkoma drzewkami bonsai, szczęście płynące z oglądania, jak coś budzi się do życia i rozwija się, jest nie do pobicia.

Czytaj  Rośliny do odsłoniętych ogrodów przybrzeżnych

Korzyści dla zdrowia psychicznego związane z ogrodnictwem

    Większa samoocena – udane wyhodowanie czegoś pięknego lub jadalnego jest niesamowicie satysfakcjonujące.

    Większa kondycja fizyczna – przebywanie na słońcu i cieszenie się łagodnymi ćwiczeniami uwalnia serotoninę (znaną jako związek chemiczny szczęścia, ponieważ pomaga zapobiegać depresji).~ 253~Zmniejszony stres – znajdowanie chwil, by cieszyć się prostymi rzeczami, takimi jak słoneczny żółty kwiat czy pierwszy soczysty pomidor, pomaga zachować perspektywę życia.

    Pozytywne, radosne nastawienie – ogrodnictwo przypomina nam o porach roku i przypomina nam, że po każdej trudnej zimie , wiosna zawsze powraca.

Przypisy:

* Ulrich, R.S., Simons, RF, Losito, B.D., Fiorito, E., Miles, M. i Zelson, M. (1991) Odzyskiwanie stresu podczas ekspozycji na środowisko naturalne i miejskie, Journal of Environmental Psychology, 11, 201 –230.

**Kaplan, R. i Kaplan, S. (1989) Doświadczenie natury. Perspektywa psychologiczna, Cambridge: Cambridge University Press.