Jak naturalizować cebulki

Naturalizowanie cebulek to jeden z najłatwiejszych sposobów tworzenia przesyconych kolorów w ogrodzie, który poprawia się tylko z upływem lat. Niezależnie od tego, czy sadzisz pod drzewami, czy na trawniku, wybieraj cebulki o różnych wysokościach, kształtach i kolorach, aby w ekonomiczny sposób utrzymać zainteresowanie. Naturalizowane cebule nie tylko świetnie wyglądają, ale są również gratką dla głodnych zapylaczy! Oto nasz przewodnik po najlepszych odmianach do wypróbowania oraz wskazówki, jak skutecznie naturalizować cebulki.

Co oznaczają żarówki naturalizujące?

Allium Nectaroscordum ‘Sicilum’ doskonale nadaje się do aklimatyzacji w zacienionych miejscach Zdjęcie: Floramedia

Naturalizacja cebul oznacza po prostu sadzenie, a następnie pozostawienie ich na miejscu po kwitnieniu, aby umożliwić im samosiew i rozmnażanie się w sposób naturalny. Wybierz miejsce w ogrodzie z dużą ilością miejsca, w którym kwiaty będą z roku na rok powracać w większych kępach.

Twoje cebulki powinny trafić do ziemi w czasie ich zwykłego sadzenia. Oznacza to, że cebulki kwitnące wiosną należy sadzić jesienią, a cebule kwitnące latem – po ostatnich przymrozkach wiosną.

Jak sadzić cebule, aby się naturalizować

Sadź swoje cebulki w kępach, aby uzyskać lepszy wygląd w pierwszym roku Zdjęcie: Shutterstock

Posadź swoje cebulki w miejscu, które chcesz wypełnić kolorem, a następnie zostaw je w spokoju, aby się rozmnożyły. Aby posadzić małe cebulki w trawie, użyj widelca ogrodowego, aby zrobić dziury w darni. Zgodnie z ogólną zasadą, otwory powinny być około 3 razy głębsze niż cebulki. Na koniec zasyp doły ziemią i podlej je. Najlepszym sposobem sadzenia większych cebul jest podniesienie pasa darni i rozrzucenie cebul pod spodem. Natnij spód darni, aby poluzować glebę przed jej wymianą, a następnie dobrze podlej ten obszar za pomocą węża.

Pamiętaj, że wszystkie cebulki należy pozostawić do naturalnego obumarcia przez co najmniej 6 tygodni po kwitnieniu, aby dać im dużo czasu na zbudowanie siły na następny rok. Uważaj też na kwiatostany – pozwól nasionom dojrzeć i rozproszyć się, zanim je skosisz.

Czytaj  Jak zrobić bomby z nasionami kwiatów

Gdzie mogę naturalizować moje cebulki?

Cyklamen to klasyczna roślina cebulowa leśna Zdjęcie: Cyclamen hederifolium rośliny z Suttons

Najlepszym miejscem do naturalizacji cebulek jest obszar ogrodu, w którym nie ma dużego ruchu. Ewentualnie umieść je na skrawku trawy, który nie wymaga regularnego koszenia. Sztuczka polega na tym, aby zachęcić sadzonki do przekształcenia się w coś, co wygląda naturalnie i organicznie, więc umieść je na krawędziach trawników i dodaj je również do stref dzikich kwiatów.

Niektóre cebulki dobrze aklimatyzują się na obszarach leśnych, pod drzewami liściastymi. Nagie gałęzie wczesną wiosną i późną jesienią powinny przepuszczać wystarczającą ilość światła, aby kwiaty mogły się rozwijać.

Większość cebul będzie dobrze rosnąć również w pstrokatym cieniu. Jeśli tworzysz leśny ogród, wymieszaj swoje cebulki z paprociami, ciemiernikami i pierwiosnkami, aby uzyskać najlepszy efekt. Zachowaj ostrożność podczas naturalizacji dzwonków angielskich, ponieważ czasami przytłaczają one inne kwiaty na swojej drodze.

Najlepsze cebule do aklimatyzacji w trawie

Posadź razem fritille, aby wiosną uzyskać delikatne mieszane kwiaty. Zdjęcie: Visions BV, Holandia

Jeśli sadzisz cebulki na trawnikach, wybierz odmiany wcześnie kwitnące, które nie powstrzymają cię przed koszeniem trawy w późniejszym okresie lata. Te żarówki są idealne do trawników:

  Przebiśniegi

  Cebulki krokusów

  Colchicum

  Fritillaria meleagris

  Rodzime żonkile

Które cebule nadają się do aklimatyzacji w lasach?

Posadź Anemone nemorosa, aby stworzyć dywan zapachu Zdjęcie: Nazzu/Shutterstock

Te cebulki dobrze radzą sobie z pstrokatym cieniem lub obszarami zalesionymi:

  Erythronium ‘Purple King’

  Hardy Cyclamen

  Muscari armeniacum

  Tulipan leśny

  Trillium grandiflorum

Szybki przewodnik po naturalizacji cebulek

  Wybierz żarówkę odpowiednią do warunków panujących w ogrodzie

  Dołki do sadzenia powinny być około 3 razy głębsze niż cebule

  Rozprosz cebulki i posadź je tam, gdzie opadają, aby uzyskać naturalny wygląd (bez równych rzędów! )

  Pozwól liściom naturalnie obumrzeć po kwitnieniu

Mamy nadzieję, że dostarczyło to wielu pomysłów na naturalizację cebul we własnym ogrodzie. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi najlepszymi poradami ekspertów dotyczącymi uprawy cebulek kwitnących wiosną.

Zdjęcie wiodące: Leucojum aestivum Bulbs – Summer Snowflake

Czytaj  Infografika: Ile marchewek dla Rudolfa?