Jak uprawiać żonkile

Żonkile to kultowe cebulki kwitnące wiosną, które są łatwe w uprawie. Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące najlepszych nowych i tradycyjnych cebul żonkila do wypróbowania, a także porady, jak i gdzie je sadzić. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uprawiać wspaniałe żonkile w pojemnikach, na rabatach i na trawnikach.

Co to są żonkile?

Żonkile to radosny widok wiosną.

Żonkile to wieloletnie cebulki kwiatowe, znane również jako narcyzy. Odporne i odporne na mróz, uprawiane od setek lat i dostępne w ogromnej różnorodności kolorów, kształtów i rozmiarów.

Jest jeden rodowity brytyjski żonkil, który często rośnie w dzikich sztolniach w parkach i lasach. Wszystkie inne gatunki pochodzą z południowej Europy lub północnej Afryki.

Jak sadzić żonkile

Upewnij się, że żonkile sadzisz właściwą stroną do góry. Zdjęcie: Jurga Jot/Shutterstock

Wybierz jasne, słoneczne miejsce dla swoich żonkili. Zanim zaczniesz, upewnij się, że gleba jest żyzna i dobrze osuszona oraz dodaj dużo materii organicznej.

Posadź cebulki żonkila na głębokości odpowiadającej mniej więcej trzykrotności ich wysokości. Upewnij się, że spiczasta końcówka jest skierowana do góry, aby wiosną pędy mogły łatwo przebić się przez powierzchnię gleby. Aby uzyskać najsilniejszy efekt wizualny, bądź hojny i grupuj wiele cebulek razem, zamiast rozkładać je zbyt cienko.

Najlepszy czas na sadzenie cebul żonkila to wrzesień. Pojawiają się pod koniec lata, a sadzenie ich między sierpniem a listopadem daje im dużo czasu na ukorzenienie się przed wiosną.

Najlepsze żonkile do uprawy w pojemnikach

Wypróbuj nową, mocno pachnącą odmianę „Jonquilla Martinette” w pojemnikachZdjęcie: F-Action

Żonkile bardzo dobrze rosną również w pojemnikach i tworzą żywe dekoracje na patio. Pachnące odmiany sprawdzają się szczególnie dobrze w pobliżu ścieżek i miejsc do siedzenia, uwalniając zapachy za każdym razem, gdy przechodzisz. Wypróbuj klasyczne „Paperwhites” (Narcissus papyraceus) ze względu na ich piękny zapach i delikatne, białe, wielogłowe kwiaty.

Czytaj  Suttons Seeds Supporting Orphans in Zambia

Pojemniki to świetny sposób na zaprezentowanie nowych lub niezwykłych odmian, takich jak jaskrawo pachnąca „Jonquilla Martinette” lub różowa „Passional”. Posadź ładunek doniczek w dyskretnym miejscu i po prostu przenieś je w widoczne miejsca, gdy tylko pojawią się pędy.

Jeśli chcesz hodować żonkile w ozdobnych doniczkach w pomieszczeniu, wypróbuj karłowate odmiany, takie jak „Topolino” lub „Rip Van Winkle”. Jeszcze mniejsza miniaturowa odmiana „Minnow” ma wspaniałe, żółte, pachnące kwiaty w kubkach w kolorze maślanki. Jeśli chcesz, aby cebulki żonkili w pomieszczeniach kwitły wcześnie, w okresie zimowym, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym wymuszania cebulek w pomieszczeniach, aby uzyskać więcej informacji.

Najlepsze żonkile do uprawy na trawnikach

Stwórz zapierającą dech w piersiach wiosenną ekspozycję z żonkilami

Stwórz kolorowe pasmo wiosennych kwiatów, zakopując cebulki żonkila pod trawnikiem i pozwalając im się naturalizować. Rodzime brytyjskie żonkile są idealne do aklimatyzacji na obszarach leśnych i trawiastych i są popularne wśród owadów zapylających.

Wybierz zwarty i delikatny żonkil o pachnących, wielogłowych kwiatach, takich jak „Cheerfulness” lub dwukolorowy „Sagana”, do obszarów z krótką trawą. W przypadku dłuższych traw i łąk, żonkile o dużych kwiatach i dłuższych łodygach są bardziej zdolne do konkurowania. Tradycyjne odmiany trąbek, takie jak „Trelawney Gold” lub duże podwójne, takie jak „Dick Wilden”, wyglądają uroczo kołysząc się w wysokich trawach.

Mamy nadzieję, że dostarczyło Ci to wielu pomysłów, jak najlepiej wykorzystać cebulki żonkila! Sprawdź wszystkie nasze poradniki dotyczące uprawy, aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących uprawy kwiatów i warzyw. Chcielibyśmy zobaczyć, jak sadzicie swoje daffy, więc dlaczego nie podzielić się z nami swoimi wiosennymi pokazami za pośrednictwem naszych stron na Facebooku lub Twitterze

Główny obraz: Daffodil Rainbow Butterflies Mixed Bulbs od Suttons