Jak uprawiać ziemniaki

Oto nasz ostateczny przewodnik dotyczący uprawy własnych ziemniaków. Prosta uprawa o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych, uprawiana w domu, jest pożywna, bardzo wszechstronna i zapewnia znacznie lepszy smak niż wszystko, co można kupić w sklepie. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć delikatne zbiory młodych ziemniaków na początku lata, czy duży zbiór głównych roślin na pieczone ziemniaki i rozgrzewające zimowe gulasze w dalszej części roku, mamy coś dla Ciebie. Oto, jak wybrać najlepsze sadzeniaki do swojej przestrzeni, wraz z poradami dotyczącymi sadzenia, zbioru i przechowywania.

Co oznacza ćwierkanie sadzeniaków?

Kiedy już wybierzesz kilka odmian i odbierzesz sadzeniaki, będziesz musiał je „popisać”. Chichotanie sadzeniaków oznacza zachęcanie ich do rozwijania pędów przed sadzeniem, co skraca czas między sadzeniem a zbiorem pierwszego plonu.

Zacznij sadzić swoje sadzeniaki na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem, dając dużo czasu na pojawienie się pędów. Sadź ziemniaki, zanim pisklęta urośnie więcej niż kilka cali, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podczas przenoszenia i sadzenia bulw.

Jak ugotować sadzeniaki

Sadzonki wytwarzają pędy podczas procesu chittingowania. Zdjęcie: Iskra Antova/Shutterstock

Połóż sadzeniaki w chłodnym, dobrze oświetlonym miejscu, gdzie nie ma ryzyka mrozu. Idealna temperatura wynosi 7˚C (45˚F). Umieść bulwy tak, aby koniec róży (tam, gdzie zobaczysz najwięcej pąków lub „oczek”) był skierowany do góry – taca na jajka jest do tego idealna. Krótkie, krępe, ciemnozielone pędy utworzą się w ciągu kilku tygodni.

Pierwsze i największe żetony do uformowania są znane jako prawybory i to one są najważniejsze. Niektórzy ludzie lubią usuwać niektóre z mniejszych drugorzędnych piskląt przed sadzeniem. Zwykle oznacza to, że otrzymasz mniej, ale większych bulw – warto spróbować, jeśli masz ochotę na solidne pieczone ziemniaki!

Sadzenie sadzeniaków z dobrze rozdrobnionymi nasionami ma największą zaletę w przypadku wczesnych odmian, kiedy może przyspieszyć wzrost nawet o trzy tygodnie. W przypadku upraw głównych podcinanie jest mniej krytyczne, ale nadal wskazane, ponieważ pomaga uprawom dojrzewać latem, zanim nadejdzie zła pogoda i wzrosną szkody spowodowane przez ślimaki.

Jaka jest najlepsza gleba do uprawy ziemniaków?

Ziemniaki można z powodzeniem uprawiać również w pojemnikach. Zdjęcie: Torba do uprawy ziemniaków firmy Suttons

Sadowniki będą dobrze rosnąć na większości rodzajów gleb, chociaż preferują bogate, żyzne, dobrze uprawiane gleby z dobrym drenażem. Idealnie pH twojej gleby powinno być po kwaśnej stronie neutralnej. Jeśli regularnie wapnujesz glebę, aby poprawić kwasowość, przerwij ją przed zasadzeniem ziemniaków, aby zapobiec ryzyku parcha. I nie używaj ziemi, na której ziemniaki były uprawiane w ciągu ostatnich trzech lat, aby uniknąć chorób, które mogą być siedliskiem. Nie martw się, jeśli nie masz dużego grządki warzywnej lub Twoja gleba nie jest odpowiednia. Zamiast tego możesz łatwo uprawiać ziemniaki w doniczkach i pojemnikach.

Przygotuj grządki ziemniaczane poprzedniej jesieni, dodając dużą ilość dobrze zgniłego obornika lub kompostu. Dzięki temu gleba ma dużo czasu na rozbicie przez powtarzające się zimowe przymrozki, a obornik uwolni składniki odżywcze, poprawiając ogólną strukturę łóżka. Wiosną, po ostatnich przymrozkach, rozbij duże bryły ziemi, aby stworzyć drobną glebę. Włącz nawóz do ziemniaków bogaty w potas tuż przed sadzeniem.

Czytaj  Przewodnik po wyborze pomidorów

Kiedy sadzić sadzeniaki

Sadź sadzeniaki z pędem skierowanym w górę Zdjęcie: rodimov/Shutterstock

Posadź pierwsze wczesne sadzeniaki i drugie wczesne odmiany w dowolnym momencie od około połowy marca, a nawet nieco wcześniej w najłagodniejszych regionach. Twoje sadzeniaki do upraw głównych można sadzić od początku kwietnia.

Nie ulegaj pokusie sadzenia bulw zbyt wcześnie, jeśli warunki nie są sprzyjające. Bulwy posadzone później w wilgotnej, nieco cieplejszej glebie (minimum 7˚C, 45˚F) niezmiennie wyprzedzą wszystkie bulwy posadzone wcześniej w tym roku w chłodniejszych warunkach.

Jak sadzić sadzeniaki w ziemi

Zrób rów, w którym posadzisz sadzeniaki ziemniaczane Zdjęcie: Pudełko na zdjęcia/Shutterstock

Narysuj płytkie rowy o głębokości 10-15 cm (4-6 cali) w rzędach oddalonych od siebie o 60 cm (24 cale). Posadź sadzeniaki w odległości około 38 cm (15 cali), chociaż wczesne odmiany można sadzić nieco bliżej, w odstępach około 30 cm, ponieważ potrzebują mniej miejsca do uprawy.

Przykryj sadzeniaki ziemią za pomocą grabi lub motyki, tworząc niski grzbiet nad zanurzonymi bulwami. Dobrze podlewaj swoje rzędy, ustawiając rozetę, aby uniknąć przemieszczania zbyt dużej ilości gleby.

Jak dbać o ziemniaki

Pędy pojawiają się miesiąc po posadzeniu ziemniaków. Zdjęcie: Ivan Rusek/Shutterstock

Spodziewaj się, że pierwsze pędy wyrosną z Twoich rzędów ziemniaków po trzech do czterech tygodniach, może nawet nieco wcześniej w cieplejszej glebie. Gdy pojawią się pędy, obsyp rzędy większą ilością ziemi, aby delikatnie przykryć rosnące wierzchołki. Może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tego procesu w przypadku odmian głównych. Zapobiega to kontaktowi płytkich bulw z promieniami słonecznymi i zazielenianiu. Uprawa rozwijających się ziemniaków zapewni również pewną ochronę przed nieoczekiwanymi późnymi przymrozkami. Jeśli prognozowane są późne przymrozki, należy przykryć ziemniaki włókniną ogrodniczą, aby zapobiec uszkodzeniu liści.

Rozwijająca się uprawa potrzebuje dużej ilości wilgoci. Miej oko na poziom wilgotności gleby, szczególnie w okresach bardzo suchej pogody. Jest to szczególnie ważne, gdy pierwsze bulwy tworzą się pod ziemią – w przypadku wczesnych roślin jest to około pięć do sześciu tygodni po posadzeniu i tydzień później w przypadku roślin głównych. Podlewaj swoje uprawy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby zminimalizować utratę wody przez parowanie.

Kiedy zbierać pierwsze wczesne i drugie wczesne ziemniaki

Wykop swoje wcześnie, zanim będziesz ich potrzebować, aby uzyskać najlepszy smak i konsystencjęZdjęcie: Ziemniak „Arran Pilot” firmy Suttons

Pierwsze wczesne ziemniaki powinny być gotowe do zbioru między 8 a 12 tygodniem po posadzeniu. Zależy to od warunków sezonowych i odmiany ziemniaków. Często mówi się, że wczesne rośliny są gotowe do wykopania, gdy tylko zaczną pojawiać się kwiaty. W rzeczywistości, ponieważ czas i częstotliwość kwitnienia mogą się różnić, najlepiej wykopać jedną i zobaczyć! Podnoś tylko to, czego potrzebujesz na każdy posiłek i od razu jedz swoje pierwsze wczesne owoce – są one najlepsze w dniu zbioru.

Czytaj  10 najlepszych zimowych roślin rabatowych

Drugie wczesne ziemniaki powinny być gotowe do zbioru kilka tygodni po pierwszych wczesnych. Nadają się do spożycia od razu, ale można je przechowywać do późniejszego wykorzystania. Usuń cały wierzchni wzrost i delikatnie podnieś je widelcem, jeśli to konieczne.

Kiedy zbierać ziemniaki upraw głównych

Upewnij się, że nie uszkodzisz bulw podczas wykopywania upraw. Zdjęcie: Ziemniak „Orla” z Suttons/Copyright: Alamy Zdjęcie Stockowe

Będziesz wiedział, że twoje ziemniaki są gotowe do zbioru, gdy liście (łęciny) zaczną naturalnie obumierać wczesną jesienią. Jeśli liście są nadal zielone w październiku, usuń je, aby zachęcić skórki do osadzania się na niedojrzałych bulwach. Wybierz jasny, suchy dzień przed końcem października, aby zebrać plony. Ułatwia to suszenie bulw na słońcu przez kilka godzin przed ich przechowywaniem. Jeśli nie jest to możliwe, rozłóż ziemniaki na tacach i pozwól im dokładnie wyschnąć w pomieszczeniu, zanim je schowasz. Ważne jest, aby przechowywać tylko ziemniaki w doskonałym stanie, z twardą, ściętą skórką.

Pod koniec sezonu wegetacyjnego sprawdź swoje puste grządki pod kątem „dozorców ziemi” – małych ziemniaków, których brakuje podczas żniw. Usunięcie ich zapobiega przenoszeniu chorób na przyszłoroczne uprawy i zapobiega przypadkowemu pojawianiu się uciążliwości na wiosnę.

Jak przechowywać domowe ziemniaki

Worki z juty to doskonały oddychający materiał do przechowywania ziemniaków. Zdjęcie: Ziemniak „Apache” z Suttons

Aby przechowywać ziemniaki do użytku przez całą jesień i zimę, posortuj i wyrzuć te, które są uszkodzone lub chore. Oczyść bulwy delikatną szczotką, aby usunąć ziemię i przechowuj w oddychających papierowych lub jutowych workach. Worki powinny być wystarczająco grube, aby uniemożliwić dostęp światła i zapobiec zazielenianiu przechowywanych bulw. Nie trzymaj ziemniaków w plastikowych torebkach, ponieważ będą się pocić i pleśnieć.

Przechowuj ziemniaki w chłodnym, ciemnym miejscu. Sprawdzaj je regularnie, ponieważ zgnilizna może szybko się rozprzestrzeniać. Prawidłowo przechowywane ziemniaki zachowują świeżość do wiosny.

Mamy nadzieję, że spodobały Ci się nasze wskazówki dotyczące uprawy własnych ziemniaków w gruncie. Pamiętaj jednak, że wiele odmian równie dobrze będzie rosło w doniczkach i pojemnikach. A jeśli nie możesz się doczekać pojawienia się nowych ziemniaków każdego roku, przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych młodych ziemniakach do uprawy w domu.

Jeśli szukasz bardziej wizualnego przewodnika na temat uprawy własnych ziemniaków, obejrzyj nasz informacyjny film „Jak uprawiać własne ziemniaki” poniżej.

Zdjęcie wiodące: Organiczny Golden Wonder z nasion ziemniaków od Suttons