Jak uprawiać wiśnie

Wiśnie są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu i można je uprawiać w pojemnikach na patio lub przy nasłonecznionej ścianie, jeśli brakuje miejsca. Można ich nawet użyć do stworzenia spektakularnego żywopłotu, który pokochają ptaki. Pięknie ozdobne drzewa wiśni charakteryzują się pięknymi kwiatami wiosną, pysznymi czerwonymi owocami latem i ognistymi liśćmi jesienią. Oto kompletny przewodnik po uprawie i pielęgnacji wiśni.

Jak wybrać najlepszą wiśnię

Wiśnia „Sunburst” to wczesna odmiana o najsłodszym smaku. Zdjęcie: Wiśnia „Sunburst” z Suttons

Istnieją dwa rodzaje wiśni: kwaśne odmiany używane do gotowania (Morello) oraz słodkie wiśnie deserowe, które można jeść prosto z drzewa. Oba rodzaje można uprawiać w gruncie lub w pojemnikach na patio, ale odmiany deserowe wymagają pełnego słońca, aby uzyskać soczyste plony słodkich owoców. Wiśnie Morello tolerują nieco więcej cienia.

W Suttons nasze wiśnie są szczepione na podkładkach „Colt” lub „Gisela 5”, aby ograniczyć ich wzrost i sprawić, że będą odpowiednie do mniejszych ogrodów. „Colt” ogranicza wysokość dojrzałej wiśni do około 6 m, podczas gdy „Gisela 5”, karłowa odmiana podkładki, ogranicza drzewa do około 2-3 m, co czyni ją dobrym wyborem do pojemników.

Owoc dostarcza „nazwana” odmiana wiśni, która tworzy górną część szczepionego drzewa. Jeśli nie możesz się zdecydować, którą wybrać, dlaczego nie wybrać Cherry Tree „Duo”, która ma dwie różne odmiany szczepione na podkładce „Colt”. W lipcu i sierpniu możesz cieszyć się zbiorem Napoleona Bigarreau (duże żółte owoce z głębokim czerwonym rumieńcem) i Variks Black (słodkich, ciemnoskórych wiśni) z tego samego drzewa!

Jak zasadzić wiśnię

Drzewa wiśniowe tworzą łatwy w uprawie i efektowny żywopłotZdjęcie: Wild Cherry (Hedge) z Suttons

Jeśli wybierzesz wiśnię z gołym korzeniem, najlepszy czas na sadzenie to okres spoczynku między listopadem a marcem. Po prostu wykop kwadratowy otwór i posadź drzewo na taką samą głębokość, na jakiej rosło wcześniej. Powinieneś być w stanie zobaczyć niewielki znak na pniu, który pomoże ci prawidłowo ocenić głębokość. Utwardź glebę wokół korzeni i dobrze podlej.

Czytaj  Przewodnik po uprawie roślin wieloletnich i jednorocznych

Wiśnie w pojemnikach są dostarczane w doniczkach i można je kupować i sadzić przez cały rok. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się nadal uprawiać swoje drzewo w pojemniku, czy posadzić je w ziemi, musisz dobrze podlać wiśnię w pierwszym roku.

Gdy zasadzisz nowe drzewo, wzrost będzie dość szybki przez pierwsze kilka lat, ale potem wpływ podkładki i tworzenie się pąków owocowych spowalnia drzewo i utrzymuje go do rozsądnego rozmiaru.

Jak przycinać wiśnie

Wiśnia (Prunus) Stella to doskonałe drzewko na taras Zdjęcie: Wiśnia (Prunus) Stella z Suttons

Przycinanie wiśni utrzyma je w dobrej kondycji i zachęci do obfitych plonów owoców. Nowo posadzone wiśnie powinny być lekko przycinane pierwszej wiosny, a po ukorzenieniu co roku latem. Nigdy nie przycinaj zimą, gdy istnieje większe ryzyko raka lub choroby srebrzystych liści.

W pierwszym sierpniu gałęzie twojego drzewa można związać, aby zachęcić do tworzenia pąków owocowych. Dolne gałęzie należy przywiązać do pnia pod kątem 90 stopni, do kołków w ziemi lub do samego pnia i pozostawić na miejscu do czerwca następnego roku. Zmniejszenie przepływu soków i wzrost stresu zachęca drzewo do produkcji większej liczby pąków owocowych.

Przycinanie dojrzałych wiśni pomaga zrównoważyć ilość starszego drewna owocującego i młodszych gałęzi zastępczych. Większość czereśni owocuje na przyrostach z poprzedniego roku, więc regularne przycinanie pomaga w uzyskaniu dobrych zbiorów.

Wiśniowe drzewa są produktywnym i ozdobnym dodatkiem do każdego ogrodu, a także doskonałym punktem centralnym na patio. Masz ochotę na uprawę większej ilości owoców? Zobacz naszą pełną ofertę drzew owocowych i miękkich roślin owocowych tutaj.

Główne zdjęcie: Cherry (Prunus) Stella (Colt) Patio od Suttons