Jak uprawiać truskawki

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uprawiać ogromne plony pysznych truskawek przez całe lato. Niezależnie od tego, czy uprawiasz ten piękny miękki owoc w ogrodzie, na balkonie czy na działce, oto jak wydobyć to, co najlepsze z truskawek.

Gdzie uprawiać truskawki

Truskawki preferują dobrą, gliniastą, przepuszczalną glebę bogatą w próchnicę. Wybierz otwarte, słoneczne stanowisko, osłonięte od zimnych wiatrów i późnych przymrozków. Alternatywnie, truskawki rosną bardzo dobrze we wszelkiego rodzaju pojemnikach, doniczkach i tacach, a nawet bardzo dobrze rosną w wiszących koszach. Tak długo, jak rośliny mają korzenie w przyzwoitej glebie lub kompoście, a ty odpowiednio je podlewasz i karmisz, będą kwitły.

Jeśli sadzisz truskawki do gruntu, ważne jest, aby pamiętać, gdzie wcześniej sadziłeś truskawki i unikać ponownego sadzenia zbyt wcześnie w tych samych miejscach, w przeciwnym razie ryzykujesz gromadzenie się szkodników i chorób w glebie.

Na kilka tygodni przed sadzeniem truskawek, dokładnie odchwaszcz glebę i wkop trochę dobrze zgniłego obornika lub kompostu. Kiedy przyjedziesz sadzić truskawki, zastosuj ogólny nawóz, taki jak Growmore, aby zapewnić im dobry start.

Kiedy sadzić truskawki

Każdy owoc „Sweet Colossus” waży około 42 g, ale rozmiar nie wpływa na smak ani słodycz Zdjęcie: Truskawka „Sweet Colossus” firmy Suttons

Posadź truskawki na zewnątrz w maju, kiedy minie ryzyko mrozu. Zamawiając żywe rośliny w Suttons, powinieneś starać się umieścić je w ziemi lub pojemniku tak szybko, jak to możliwe po ich otrzymaniu. Jeśli nie jest to możliwe – ponieważ okoliczności sprzysięgły się przeciwko tobie lub ponieważ ziemia jest mokra lub zamarznięta – umieść je w tacy na nasiona, otocz korzenie wilgotnym kompostem doniczkowym i posadź je tak szybko, jak to możliwe.

Jak sadzić truskawki

Jeśli po otwarciu pęczka truskawek z gołym korzeniem okaże się, że są one trochę za suche, namocz je w letniej wodzie na kilka godzin przed sadzeniem. Teraz wykop dziurę wystarczająco dużą, aby rozłożyć korzenie, rozstawiając rośliny w odległości 45 cm (18 cali) od siebie i 75 cm (30 cali) między rzędami. Ważne jest, aby ustawić środkową koronę na poziomie powierzchni gleby. Utwardź glebę wokół każdej rośliny i podlej ją. Jeśli warunki glebowe są ciężkie, posadź je na płytkiej (3″) redlinie, aby wspomóc drenaż – patrz ilustracja poniżej.

Jak dbać o truskawki

Podpory truskawkowe pomagają utrzymać owoce z dala od wilgotnej gleby. Zdjęcie: Podpory truskawkowe firmy Suttons

W przypadku normalnych letnich odmian truskawek najlepiej jest usunąć kwiaty w pierwszym sezonie. Zapobiega to owocnikowaniu i pozwala roślinom dobrze się ukorzenić, zanim wyda cięższe plony w kolejnych latach. Nie usuwaj kwiatów z 60-dniowych biegaczy.

W przypadku truskawek „wiecznie owocujących” (znanych również jako „wieczne”), które owocują przez całe lato aż do pierwszych przymrozków, należy usunąć pierwsze kwiaty wypuszczone wiosną po posadzeniu. Pozwala to roślinie na zakorzenienie się przed wytworzeniem większej liczby kwiatów po połowie czerwca, które należy pozwolić na rozwój, aby wyprodukować późne lato i jesień.

Czytaj  Infografika: 10 najczęstszych niebezpiecznych wypadków w ogrodzie

Miej kontrolę nad truskawkami, odcinając rozłogi, a gdy owoce zastygną, zastosuj grubą ściółkę z rozdrobnionej kory lub słomy, aby zatrzymać wilgoć w glebie, stłumić chwasty i chronić owoce przed rozpryskami gleby.

Ponieważ odmiany wiecznie owocujące mają wydłużony okres owocowania, najlepiej unikać używania słomy jako ściółki, ponieważ może to sprzyjać chorobom grzybiczym, gdy jest używane przez długi czas. Sadzenie przez czarny polietylen jest użyteczną alternatywną metodą ochrony owoców, ale mniej przyjazną dla środowiska.

Miej oko na pogodę, a jeśli pogoda jest sucha, pamiętaj o regularnym podlewaniu, zwłaszcza gdy owoce pęcznieją i dojrzewają, w przeciwnym razie truskawki będą słabej wielkości i jakości.

Różne sposoby uprawy truskawek

Aby uzyskać cięższe plony lub wcześniejsze zbiory, można zastosować różne techniki. Zdjęcie: Sadzonki truskawek z gołym korzeniem „Elsanta” z Suttons

Tutaj przyjrzymy się niektórym alternatywnym sposobom uprawy truskawek. Po prostu wybierz najlepszą metodę uprawy odpowiadającą Twoim potrzebom i ciesz się zdrowym plonem smacznych letnich owoców. Spróbuj:

  Uprawa splątanych rzędów

  Uprawa w doniczkach

  Wymuszanie wczesnych upraw

Kultura splątanych rzędów

Jest to alternatywna metoda odpowiednia dla wszystkich letnich odmian truskawek z wyjątkiem „60-dniowych biegaczy”. Zamiast usuwać rozłogi, zachowaj do dziewięciu na roślinę, układając je tak, aby zakorzeniły się w glebie między roślinami w rzędzie. Ten system skutkuje cięższym plonem, chociaż rozmiar owoców będzie mniejszy.

Uprawa truskawek w doniczkach

W przypadku wiecznie owocujących odmian truskawek, alternatywną metodą uprawy jest uprawa ich w doniczkach. Natychmiast po otrzymaniu roślin umieść je w doniczce i umieść w zimnej lub chłodnej szklarni. Umieść jedną roślinę w doniczce o średnicy 15 cm (6 cali) i użyj kompostu doniczkowego John Innes nr 1 lub dobrej jakości bezglebowego kompostu doniczkowego.

W miarę rozwoju truskawek przenieś je na zewnątrz lub trzymaj w środku – wybór należy do Ciebie. W przypadku uprawy w pomieszczeniach może być za mało owadów zapylających, aby zapewnić dobre zbiory. W takim przypadku należy ręcznie zapylić rośliny doniczkowe. Używając małego pędzla do szczotkowania kwiatów, przenosząc pyłek z kwiatka na kwiatek. Zastosuj płynny nawóz do pomidorów, gdy owoce zaczną puchnąć.

„Zmuszanie” wczesnych truskawek

Jeśli chcesz cieszyć się wczesnymi zbiorami, warto wybrać wczesną odmianę i sadzić truskawki jesienią, kiedy ziemia jest jeszcze stosunkowo ciepła. Zimuj rośliny, okrywając je kloszami, perforowaną folią polietylenową lub polarem, aby przyspieszyć rozwój pąków i chronić je przed zimnem.

Jeśli rośliny są całkowicie przykryte podczas fazy wzrostu, należy pamiętać o odsłonięciu ich na pewien czas, zwłaszcza przy dobrej pogodzie, aby umożliwić dostęp owadom zapylającym. Zbiory traktowane w ten sposób można przyspieszyć o kilka tygodni, a zbiory truskawek w połowie maja są łatwo osiągalne.

Alternatywne sposoby rozmnażania truskawek 

Tę wczesną odmianę o dużych plonach najlepiej sadzić od późnego lata do jesieni Zdjęcie: Strawberry „Vibrant” Misted Tip (New) from Suttons

W ostatnich latach hodowcy komercyjni opracowali kilka technik uprawy, aby umożliwić zbiór owoców znacznie wcześniej po posadzeniu i zapewnić, że pierwsze plony będą znacznie cięższe niż w tradycyjnych systemach uprawy. Tutaj przyjrzymy się, jak Ty również możesz skorzystać z tych specjalnych technik i, miejmy nadzieję, osiągnąć te same imponujące wyniki! (Zbiór w kolejnych sezonach jest taki sam jak dla normalnych roślin.)

Niektóre z tych specjalnych technik obejmują:

  Rośliny 60-dniowe

  Rośliny z zamglonymi wierzchołkami

  Rośliny 'Jumbo’

Rośliny „60 dni”

Mocne rozłogi są zbierane z otwartego terenu wczesną jesienią i umieszczane w chłodni na zimę. Utajone pąki pozostają w uśpionej koronie i po posadzeniu szybko zaczną rosnąć, co można zrobić w dowolnym momencie od wczesnej wiosny do połowy czerwca. Regularne i obfite podlewanie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia tych roślin, z których każda może wyprodukować plon około 250 gramów truskawek po około 60 dniach od sadzenia.

W kolejnych latach traktuj te rośliny jak każdą inną truskawkę, a będą nadal dawać obfite plony przez co najmniej kolejne trzy sezony.

Zamglone rośliny wierzchołkowe

Są to ukorzenione sadzonki pobrane z mocnych czubków rozłogów wczesnym latem i wyhodowane pod szkłem w specjalnych modułach. Powstaje silna roślina wielokoronowa, którą najlepiej sadzić pod koniec sierpnia. Aby uniknąć wysychania, całą bryłę korzeniową należy ustawić tuż poniżej poziomu gleby. Ponownie podlewanie ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia. Plony w pierwszym lecie są bardzo wysokie i można osiągnąć nawet 2 funty z rośliny – dwukrotnie więcej niż normalne rośliny.

Rośliny „Jumbo”

Korony są usuwane z roślin matecznych i ponownie zakładane na specjalnej plantacji w szerokich odstępach, co pozwala roślinom na niewielką konkurencję i daje maksimum światła. W rezultacie powstaje bardzo duża roślina z ogromnym potencjałem plonowania w pierwszym roku. Pierwszego lata rośliny powinny dać około 500 g – dwukrotnie więcej niż rośliny 60-dniowe. Sadzenie odbywa się od wczesnej do późnej wiosny, a odpowiednie podlewanie ma kluczowe znaczenie.

Co zrobić z truskawkami po owocowaniu

Te energiczne truskawki dają obfite plony przez całe lato aż do września. Zdjęcie: Strawberry „F1 Delizz” z Suttons

Po zakończeniu owocnikowania odetnij wszystkie stare liście truskawek około 10 cm nad koronami. W przypadku odmian wiecznie owocujących należy usunąć tylko stare liście. Zastosuj opatrunek z siarczanu potażu w dawce 15 gramów na m2. (½ uncji na jard kwadratowy). Wiosną dodaj ogólny nawóz, taki jak Growmore.

Teraz, gdy wiesz już, jak uprawiać truskawki, pozostaje tylko wprowadzić nowe odmiany do harmonogramu sadzenia i zamówić sadzonki truskawek na czas sadzenia jesienią lub wiosną. Szukasz innych letnich owoców do uprawy w domu? Sprawdź nasze nowe odmiany już teraz.

Zdjęcie wiodące: Truskawka ‘Albion’ rośliny z gołym korzeniem z Suttons

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów na temat uprawy róż