Jak uprawiać streptocarpus

Streptocarpus, czyli wiesiołek przylądkowy, jak jest powszechnie znany, to piękna roślina doniczkowa, która kwitnie od wiosny do końca jesieni. Dostępny w szerokiej gamie kolorów, ten południowoafrykański mieszkaniec rozwija się w jasnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Pstrokaty cień, podobny do górzystego lasu w jego domu, jest idealnym środowiskiem. Oto jak dbać o streptocarpus.

Co zrobić z roślinami czopowymi streptocarpus

Kiedy rośliny Streptocarpus dotrą do Ciebie, wyjmij je od razu z opakowania i sprawdź, czy kompost jest odpowiednio wilgotny. W razie potrzeby podlej (letnią wodą) lub, jeśli są naprawdę suche, namocz je przez chwilę i dobrze odsącz. Gdy rośliny osiągną odpowiednią wilgotność, umieść je pojedynczo w płytkich doniczkach o średnicy 9 cm (3,5 cala), używając dobrej jakości kompostu doniczkowego na bazie błonnika. Nie usuwaj siatki wokół korzeni roślin, ponieważ wolą przez nią rosnąć.

Jak dbać o streptocarpus

Z nagrodą Garden Merit od RHS, „Caitlin” kwitnie od marca do listopada. Zdjęcie: Streptocarpus „Caitlin” z Suttons

Odtworzenie rodzimego środowiska Streptocarpus tak dokładnie, jak to możliwe, pomoże im dobrze się rozwijać w Twoim domu. Występujące na częściowo zalesionych zboczach górskich w Afryce Południowej, preferują cętkowany cień, ponieważ pełne słońce przypala liście i blaknie kwiaty. Lubią również przepuszczalną glebę i gniją, jeśli ich korzenie i dolne liście są zbyt mokre.

Idealną sytuacją dla Streptocarpus jest zacieniona oranżeria (z dobrą wentylacją) lub parapet okienny ze wschodu na zachód. Podlewaj regularnie od góry lub od dołu, uważając, aby nie spryskać liści i kwiatów. Podlewaj tylko wtedy, gdy kompost jest suchy.

Po miesiącu aktywnego wzrostu, kiedy korzenie wypełnią doniczki, rozpocznij nawożenie co dwa tygodnie nawozem o wysokiej zawartości potasu i kontynuuj przez całe lato. Karmienie roślin zwiększy liczbę produkowanych kwiatów. Gdy kwiaty więdną, odetnij je od roślin u podstawy, razem ze wszystkimi starymi lub uszkodzonymi liśćmi, które straciły swój kolor.

Czytaj  Jak uprawiać granaty

Zimą zmniejsz ilość dostarczanej wody i przerwij karmienie. Utrzymuj temperaturę około 10°C (50°F) i odsuń rośliny od zimnej szyby okiennej, jeśli temperatura drastycznie spadnie w nocy w miejscu zamieszkania. Następnie w marcu lub kwietniu stopniowo zacznij częściej podlewać i ponownie rozpocząć nawożenie. Każdej wiosny rośliny należy przenosić do nieco większej doniczki, ale nie przesadzaj, ponieważ ogranicza to kwitnienie.

Jakie są najlepsze pierwiosnki Cape?

Jest tak wiele różnych kolorów do wyboru, że będziesz rozpieszczany. Oto tylko niektóre z naszych nowych i najpopularniejszych odmian do wypróbowania w domu:

Streptocarpus 'Zoe'

Te bardzo niezwykłe fioletowo-niebieskie kwiaty przechodzą w biało-żółte gardło z nutą pomarańczy u podstawy. Mocne, wyprostowane łodygi trzymają wielokwiatowe kwiaty w zwartej wiązce. Wysokość 17-23cm (7-9″).

Streptocarpus ‘Polka Dot Purple’

Nagrodzona drugim miejscem w kategorii RHS Plant of the Year, ogromna liczba wysokiej jakości kwiatów w połączeniu z tak pięknymi oznaczeniami sprawia, że ​​jest to jedna z najlepszych odmian streptocarpus, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Kwitnie od maja do wczesnej zimy.

Streptocarpus ‘Lemon Sorbet’

Najjaśniejszy, jak dotąd najżywszy Streptocarpus, otwarta twarz tych cytrynowych kwiatów lśni w słońcu. Niezwykle obficie kwitnąca, roślina ta produkuje wiele miesięcy ciągłych kwiatów. Wysokość 11-20 cm (4-8″).

Streptocarpus 'Hannah'

Jasnoróżowe, gdy otwierają się po raz pierwszy, te kwiaty pogłębiają się do ciemniejszego koloru po kilku dniach. Gardło jest intensywnie żółte z 7 krótkimi fioletowymi liniami. Kwitnąca od marca do listopada ta elegancka roślina utrzymuje zwartą wysokość 11-20 cm.

Streptocarpus 'Manon'

Jedna z najdłużej kwitnących odmian ‘Manon’ kwitnie od stycznia do grudnia. Pofałdowane krawędzie górnych płatów są fioletowo-niebieskie, podczas gdy dolne płaty są ciemnofioletowe. Wysokość 11-20 cm (4-8″).

Streptocarpus ‘Sioned’

Przejrzyste białe tło tych płatków zapewnia uderzający kontrast dla purpurowych żyłek. Ta średniej wielkości odmiana kwitnie od stycznia do grudnia. Wysokość 20-30 cm. ~ 153 ~

Czytaj  Charlies James Wong Trial

Streptocarpus ‘Harlequin Blue’

Ta piękna roślina zdobyła nagrodę RHS Chelsea Flower Show Plant of the Year w 2010 roku. Nadal tak samo popularna, jej delikatne dwukolorowe płatki rozjaśniają każdy parapet lub oranżerię.

Streptocarpus „Trzy siostry”

Dibleys Streptocarpus „Three Sisters” to wyjątkowa odmiana, która łączy „Katie”, „Marion” i „Matilda” w jedną super wtyczkę. Zapewniając piękną gamę kolorów, kwiaty utrzymują się od marca do października. Wysokość 11-20 cm (4-8″).

Mamy nadzieję, że zawiera to odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące uprawy pierwiosnków przylądkowych i dostarczyło wielu inspiracji do wypróbowania nowych odmian. Jeśli kochasz ogrodnictwo w pomieszczeniach i chcesz wypełnić swój dom bujną roślinnością, przejrzyj naszą pełną ofertę wspaniałych roślin doniczkowych i zobacz, co jeszcze przypadnie Ci do gustu.

Główny obraz: Roślina Streptocarpus „Three Sisters” z Suttons