Jak uprawiać ranunculus

Oto nasz ostateczny przewodnik po sadzeniu i uprawie cebulek ranunculus. Wytwarzając bujne liście i oszałamiające kwiaty róży od wiosny do wczesnego lata, ranunculi występują w ogromnej gamie kolorów i kształtów. Fantastycznie wyglądają rosnąc przez rabaty i obwódki lub sadzone masowo w pojemnikach na patio. Kwiaty są również idealne do cięcia i utrzymują się tygodniami w wazonie.

Oto jak sadzić, hodować i dzielić cebulki ranunculus, aby uzyskać spektakularne wiosenne pokazy.

Czym są jaskiery?

Ranunculus kwitnie od wiosny do wczesnego lata i świetnie wygląda z przodu rabaty Zdjęcie: Cebulki Ranunculus – czerwone

Ranunculus to rodzaj kwitnących roślin wieloletnich, występujących w tej samej rodzinie co jaskry i ostróżki, pochodzących z południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Najczęściej uprawianym ranunculusem ozdobnym jest R. asiaticus, znany również jako „jaskier perski” lub po prostu „ranunculus”.

Ranunculi są zwykle hodowane z cebul (bulw), które mają wygląd przypominający pazury. Dostępne są na początku jesieni lub wczesną wiosną. Alternatywnie, ranunculi można wyhodować z nasion lub podzielić z istniejących dojrzałych roślin.

Kiedy należy sadzić cebule ranunculus?

Cebulki Ranunculus można sadzić wiosną lub jesienią Zdjęcie: Shutterstock

Pod warunkiem, że mieszkasz w łagodnym obszarze, najlepszym czasem na sadzenie cebulek ranunculus jest jesień. Kwiaty pojawią się następnej wiosny. Cebulki sadzone jesienią są zwykle bardziej płodne niż te sadzone wiosną i dłużej kwitną.

Możesz również sadzić cebulki wczesną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Otrzymasz nieco krótszy okres kwitnienia, który powinien pojawić się późnym latem, około 90 dni po posadzeniu.

Gdzie sadzić cebule ranunculus

Twórz ekstrawaganckie dekoracje, sadząc ranunculus wśród innych cebulek kwitnących latem. Obraz: Shutterstock

Na łagodniejszych obszarach cebulki ranunculus należy sadzić prosto na zewnątrz jesienią, aby zimowały w miejscach kwitnienia. Ranunculi osiągają wysokość od 20 do 30 cm, więc umieść je z przodu mieszanej obwódki, aby uzyskać piękny, zwarty kolor.

Czytaj  Przygotowanie trawników na lato

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie, w którym zimą regularnie występują silne mrozy, posadź swoje jesienne cebulki w pojemnikach, aby zimowały w tunelu foliowym lub szklarni. Przenieś swoje ranunculi z pojemnika na zewnątrz na wiosnę i umieść w widocznym miejscu, aby się nimi cieszyć.

Jak sadzić cebulki ranunculus

Zawsze upewnij się, że sadzisz cebulki pazurami do dołu Zdjęcie: Tanya Hamster/Shutterstock

Umieścić cebulki ranunculus w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka godzin, aby je nawodnić przed sadzeniem. Ten etap nie jest konieczny, ale przyspieszy proces kiełkowania. Po namoczeniu cebulki powinny urosnąć i nabrać pulchnego wyglądu.

Przygotuj glebę, mieszając z dobrze przegniłym obornikiem lub dobrej jakości kompostem ogólnego zastosowania. Posadź nawodnione cebule na głębokość około 2 do 3 cali, stroną z „mackami” cebulki skierowaną w dół. Wybierz miejsce w pełnym słońcu, z dala od silnego wiatru iz dobrym drenażem. Cebulki powinny być oddalone od siebie o około 9 cali, aby zapewnić im miejsce do wzrostu, i dobrze podlewane. Zaznacz miejsce drewnianą etykietą, aby nie zapomnieć, gdzie się znajdują!

W przypadku ranunculusów uprawianych w pojemnikach dodaj dużo piasku do podstawy doniczki przed wypełnieniem wysokiej jakości uniwersalnym kompostem. Dodaj trochę piasku do kompostu, aby poprawić drenaż. Aby posadzić cebulki, wykonaj ten sam proces, co powyżej, upewniając się, że „macki” są skierowane w dół. Oznacz doniczkę po podlaniu cebul i umieść ją w osłoniętym, słonecznym miejscu, z dala od silnego wiatru.

Jak dbać o ranunculi

Po lecie kwitnienia upewnij się, że twój ranunculus „biały” jest martwy, aby rośliny były zdrowe. Zdjęcie: Floramedia

Po posadzeniu upewnij się, że dobrze podlewasz rozwijające się rośliny, szczególnie w okresach suszy. Nie dopuszczaj jednak do podmoknięcia gleby, ponieważ może to spowodować gnicie cebul. Zabijaj swoje ranunculusy regularnie podczas kwitnienia, aby pobudzić więcej kwiatów i pozwolić cebulom zachować energię na następny rok, zamiast przeznaczać ją na produkcję nasion.

Czytaj  10 niesamowitych pomysłów na prezenty dla ogrodników

Jeśli twoim roślinom grozi mróz, chroń je warstwą włókniny ogrodniczej lub przenieś pojemniki w osłonięte miejsce. Alternatywnie, podnieś swoje cebulki sadzone na zewnątrz po tym, jak liście uschną jesienią i przechowuj je przez zimę w suchym, chłodnym miejscu, gotowe do ponownego sadzenia na wiosnę.

Jak podzielić cebulki ranunculus

Poczekaj co najmniej do drugiego roku, zanim spróbujesz podzielić ranunculi Zdjęcie: Shutterstock

Rozmnażaj swoje rośliny, dzieląc je widelcem ogrodowym. Możesz to zrobić jesienią lub wiosną, gdy minie ryzyko mrozu. Delikatnie rozerwij korzenie, aby uniknąć uszkodzeń i ostrożnie oddziel rośliny. Po podzieleniu przesadzaj sekcje na nasłonecznionych granicach lub do doniczek z dobrze osuszoną glebą. Jeśli to możliwe, dodaj trochę dobrze przegniłego obornika i pamiętaj, aby chronić je przed mrozem.

Najlepsze odmiany ranunculi do wypróbowania

Z dużymi kwiatami osadzonymi na pionowych łodygach, Ranunculus „Yellow” tworzy fantastyczne kwiaty cięte Zdjęcie: Floramedia

Ranunculi mają długi okres przydatności do spożycia, co czyni je idealnymi na kwiaty cięte, więc spróbuj uprawiać szeroką gamę odmian do cięcia i eksponowania w pomieszczeniach. Czerwienie i róże świetnie wyglądają posadzone razem lub wypróbuj jasnożółty zmieszany z bielą, aby uzyskać wyrafinowany wiosenny efekt.

Alternatywnie jaskier typu „piwonia”, taki jak „Pauline Violet”, wytwarza bardzo gęste kwiaty z warstwami cienkich jak papier płatków na pionowych łodygach, idealnych do cięcia lub cieszenia się z przodu granicy.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik okazał się przydatny. Sprawdź wszystkie nasze poradniki dotyczące uprawy, aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących uprawy kwiatów i warzyw. Śledź nasze najnowsze oferty, nowe asortymenty i konkursy!

Zdjęcie wiodące: Cebulki Ranunculus – Różowe