Jak uprawiać ogórki

Pyszne na kanapki, w sałatkach, marynowane lub dodawane do Pimm’s, ogórki to tradycyjny letni przysmak, który jest zaskakująco łatwy w uprawie w domu. Tutaj przyjrzymy się, jak siać i uprawiać nasiona ogórka w szklarni lub na zewnątrz. Wyjaśniamy również, jak uprawiać odmiany „wszystkie żeńskie”.

Jak uprawiać ogórki w ogrzewanej szklarni

Odmiany szklarniowe, takie jak „Passandra”, dają gładkie, ciemnozielone owoce

Uprawa ogórków w ogrzewanej szklarni to pewny sposób na uzyskanie doskonałych zbiorów. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby cieszyć się mnóstwem chrupiących, soczystych produktów.

  1. Wysiej nasiona ogórka Wysiej nasiona ogórka pojedynczo między lutym a majem w doniczkach 7,5 cm (3 cale) lub w odstępach 2,5 cm (1 cal) w skrzynkach lub na tacach. Temperatura 15°C (60°F) jest wymagana dla zwykłych odmian i 21°C (70°F) dla typów „wszystkich żeńskich”. Podczas siewu w doniczkach 7,5 cm niektórzy wolą napełniać doniczki do połowy w czasie siewu, dodając więcej kompostu w miarę wzrostu młodej rośliny. Pozwala to uniknąć zakłócenia ponownego przesadzania, jednocześnie stymulując zdrowy wzrost.
  2. Pulchnij sadzonki Jeśli wysiewasz do skrzynek lub tac, sadzonki należy przesadzić do doniczek o średnicy 7,5 cm (3″) po siedmiu lub ośmiu dniach. Sadź dość głęboko, tak aby liście sadzonki prawie dotykały powierzchni gleby – dzięki temu młode rośliny nie będą długonogie. Unikaj całkowitego napełnienia doniczki kompostem, aby umożliwić uzupełnianie odpowiednim kompostem w miarę wzrostu łodygi.
  3. Wysadzanie Około trzech tygodni po wysianiu młode rośliny można sadzić po dwie na torbę lub pojedynczo na 25 cm (10 cali) ) garnki. Po posadzeniu temperatura w dzień powinna wynosić od 15°C (60°F) do 21°C (70°F), a temperatura w nocy nie powinna spaść poniżej 15°C (60°F).~ 253~
  4. Grow onTrenuj ogórki w kierunku dachu za pomocą sznurków lub lasek przymocowanych do poziomych drutów biegnących wzdłuż całej szklarni. Końcówki pędów bocznych są zwykle ścinane po dwóch liściach od głównej łodygi, pod warunkiem, że na obu liściach widoczne są pąki owocowe. Wszystkie męskie kwiaty powinny zostać usunięte, a także wszelkie owoce rozwijające się na samej łodydze głównej. Łatwo jest odróżnić kwiaty męskie od żeńskich — u samic występuje obrzęk tuż pod podstawą kwiatu, który przekształca się w owoc, u samców nie. Najważniejsze jest, aby roślina nie była „hamowana” w rozwoju, więc utrzymuj temperaturę w zakresie sugerowanych parametrów oraz regularnie nawoź i podlewaj. wczesne etapy. Konieczne jest okresowe pogłówne nawożenie kompostem wokół podstawy rośliny, zwłaszcza jeśli widoczne są młode korzenie. Stały dopływ wody do korzeni jest niezbędny, a atmosfera powinna być utrzymywana w miarę wilgotna przez opryskiwanie od góry. Nie można dopuścić do rozwoju stagnacji. Kiedy pierwsze owoce zaczną puchnąć, karmić co dwa tygodnie karmą pomidorową.

Jak uprawiać ogórki w nieogrzewanej szklarni

„Paska” to odmiana szklarniowa, którą można również uprawiać na zewnątrz w osłoniętym miejscu Zdjęcie: Nasiona ogórka (organiczne) – F1 Paska

Większość odmian szklarniowych może być uprawiana pod szkłem bez dodatkowego ciepła poza tym wytwarzanym przez słońce. Jeśli uprawiasz ogórki w ten sposób, instrukcje uprawy są takie same, jak w przypadku ogrzewanej szklarni, ale powinieneś opóźnić siew do kwietnia lub maja, kiedy warunki są cieplejsze. Może być nawet lepiej użyć roślin wyhodowanych w upale i posadzić je w kwietniu lub maju w chłodni.

Jak uprawiać ogórki na zewnątrz

Wybierz odmianę uprawianą na zewnątrz, taką jak „F1 Burpless Tasty Green”, aby uzyskać zdrową uprawę na zewnątrz. Zdjęcie: Nasiona ogórka – F1 Burpless Tasty Green z Suttons

Jeśli uprawiasz ogórki na zewnątrz, upewnij się, że wybierasz odmianę na zewnątrz. Zwykle są bardziej prążkowane i wyboiste niż gładsze typy szklarni.

Nasiona ogórka możesz wysiać bezpośrednio do przygotowanego grządki w maju. Ale jeśli chcesz posunąć się do przodu, rozpocznij je w szklarni lub chłodni w połowie kwietnia, a następnie posadź je w maju, kiedy minie niebezpieczeństwo mrozu. Siać lub sadzić w rzędach oddalonych od siebie o 90 cm (3′) w każdą stronę, aby umożliwić naturalny pokrój rośliny. W chłodniejsze dni może być konieczne zabezpieczenie młodych roślin kloszem lub runem.

Końcówki pędów powinny być ściśnięte, gdy rozwinie się pięć lub sześć liści i wtedy dalsze zatrzymywanie nie powinno być konieczne.

Jak wyhodować ogórki hybrydowe „wszystkie żeńskie”

Uważa się, że odmiany „wszystkie żeńskie”, takie jak „F1 Bella”, są mniej gorzkie niż inne. Zdjęcie: Nasiona ogórka (wszystkie żeńskie) – F1 Bella z Suttons

Jeśli chcesz uzyskać nieco większe zbiory, najbardziej niezawodnym sposobem, bez konieczności przycinania męskich kwiatów, jest wybór hybrydowych nasion ogórka „całkowicie żeńskich”. Oto jak siać i uprawiać ogórki hybrydowe.

  1. Zasiej nasiona hybrydy „wszystkie żeńskie”Wysiej nasiona ogórka do skrzynek w temperaturze 21°C (70°F). Sadzonki są gotowe do sadzenia w doniczkach, gdy rozwiną dwa prawdziwe liście, zwykle po około tygodniu. Donicz do doniczek o średnicy 75 mm (3″), sadząc głęboko, tak aby liście sadzonki prawie dotykały gleby.
  2. Wysadź je wcześnie. Posadź wszystkie żeńskie hybrydy na ich ostateczne stanowiska nieco wcześniej niż w przypadku zwykłych odmian . Ogórki te są skłonne do bardzo wczesnego owocowania i jeśli nie posadzisz ich wystarczająco wcześnie, ich wzrost będzie ograniczony.
  3. Usuń pędy boczne. wzrost wegetatywny. Usuń wszystkie pędy boczne z pierwszych sześciu do ośmiu kątów liści głównej łodygi, aby zapobiec przedwczesnemu zawiązywaniu owoców i pobudzić wzrost; ważne jest, aby zrobić to jak najwcześniej.
  4. Przycinanie bocznych pędów Przycinanie bocznych pędów we wczesnych stadiach wzrostu poprzez obcinanie tylko wierzchołków pędów dwa liście poza kwiatem. Jakość owoców uzyskanych z boczne są znacznie wyższe i tylko w przypadku bardzo energicznego wzrostu należy zostawić kilka owoców na głównej łodydze w górnej części rośliny.
  5. Obserwować temperaturę Jeśli wzrost wegetatywny stanie się zbyt silny ze szkodą dla owocowania, obniżyć temperaturę nocną, aby stymulować zawiązywanie owoców. Pod warunkiem, że w pobliżu nie rośnie żaden inny rodzaj ogórka, nie ma problemu z zapłodnieniem krzyżowym i wytwarzaniem bulwiastych owoców, które czasami występują w normalnych odmianach. idealnych warunkach, „wszystkie żeńskie” rośliny będą wytwarzać tylko żeńskie kwiaty. To powiedziawszy, istnieje wiele czynników, które czasami powodują produkcję wielu męskich kwiatów na początku sezonu wegetacyjnego. Należą do nich skrajne temperatury (zbyt wysoka lub zbyt niska), niezrównoważone karmienie i nieprawidłowe nawadnianie. Jeśli twoje rośliny wytwarzają męskie kwiaty, po prostu je usuń i rozwiąż problemy w środowisku wzrostu roślin, aby uzyskać suboptymalne warunki.

Przy odrobinie planowania i dbałości o szczegóły, ogórki są bardzo łatwe w uprawie zarówno w szklarni, jak i na zewnątrz. Teraz, gdy dysponujesz całym know-how, którego potrzebujesz, aby odnieść sukces w uprawie własnych pysznych owoców, pozostaje tylko wybrać swoje ulubione odmiany. Nie masz czasu na uprawę z nasion? Zamiast tego zaopatrz się w ogórki.

Główny obraz: nasiona ogórka „Mini Muncher” od Suttons

Czytaj  Homegrown happy