Jak uprawiać mak

Maki, które zawsze stanowią wesoły dodatek do ogrodu, są wszechstronne, odporne i dobrze rosną na różnych glebach. Zacznij od zera, sadząc mak lub wyprzedź konkurencję dzięki roślinom doniczkowym — te niewymagające konserwacji kwiaty rozjaśnią zarówno rabaty, pojemniki, jak i wazony.

Od jaskrawoczerwonych maków Flandrii po słoneczne maki kalifornijskie i okazałe odmiany orientalne, ten kwiat ma tak wiele do zaoferowania. Pomyśl o pięknych kwiatach, wyglądzie architektonicznym i pięknych kłosach nasion, które nadal wzbudzają zainteresowanie, gdy liście uschną jesienią. Tutaj przyjrzymy się, jak uprawiać mak.

Historia maków

Klasyczny czerwony mak polny jest natychmiast rozpoznawalnyZdjęcie: Poppy Seeds „Field Poppy” (rhoeas) z Suttons

Mak to roślina, której historia nie przypomina żadnej innej. Od XIX-wiecznych wojen opiumowych po pola Flandrii, od łagodzenia bólu po uzależnienie od heroiny, ten kwiat miał wpływ na życie niezliczonych ludzi.

Dla ogrodników maki to głównie odporne kwiaty, które występują w wielu postaciach. Są to jednoroczne, dwuletnie i byliny z rodziny roślin Papaveraceae, występujących w wielu częściach świata. W dużej mierze twarde rośliny zielne, są świetną opcją do uprawy, nie tylko ze względu na ich piękne delikatne kwiaty, ale także niezawodność i różnorodność.

Gdzie uprawiać maki

Maki występują w szerokiej gamie kolorów i kształtów, takich jak plisowana „Amazing Grey” Zdjęcie: Poppy Seeds „Amazing Grey” z Suttons

Maki rosną prawie wszędzie, ale większość woli słoneczne, osłonięte miejsce w dobrze osuszonej, wilgotnej glebie. Podczas gdy niektóre odmiany maku dobrze rosną w pojemnikach, jest to kwiat, który ogólnie najlepiej nadaje się do siewu lub sadzenia w otwartym terenie. Himalajskie niebieskie maki preferują chłodniejsze klimaty i bardziej zacienione miejsca i nie tolerują silnego słońca.

Uprawiaj maki na środku przed twoimi granicami. Wieloletnie maki orientalne kwitną w maju i czerwcu, po czym należy je przyciąć, aby zachęcić je do ponownego przylotu. Aby uniknąć luk w swoich granicach, upewnij się, że sadzisz maki obok trwalszych bylin, takich jak stokrotki Shasta i czarnookie sutanny, lub roślin jednorocznych, takich jak petunie i kosmos.

Czytaj  Jak hodować cebulki amarylisów

Które maki sadzić

Kalifornijskie maki zapewniają słoneczne wybuchy kolorów w doniczkach i rabatach Zdjęcie: Californian Poppy Seeds „Lady Marmalade” z Suttons

    Mak polny. Te dziko rosnące odmiany jednoroczne, zwane również makiem kukurydzianym, obejmują ładny, czerwony mak Flandrii, który tak bardzo poruszył wyobraźnię Johna McCrae, kanadyjskiego poety z I wojny światowej i autora „In Flanders Fields”. Nasiona maku mogą pozostawać uśpione w glebie przez wiele dziesięcioleci, aż, jak w Wielkiej Wojnie, gleba zostanie naruszona, wynosząc je na powierzchnię, gdzie kiełkują i rosną obficie.

    Mak opiumowy. Piękny mak z dużymi płatkami otaczającymi torebkę nasienną, mak lekarski ma tradycyjnie biały kolor, ale obecnie jest dostępny w szerokiej gamie odcieni. Główki nasienne powiększają się po kwitnieniu, zapewniając element architektoniczny, który jest również przydatny do włączenia do kompozycji z kwiatów ciętych i suszonych.

    Mak orientalny. Ogrodnicy uprawiają te wytrzymałe wieloletnie maki ze względu na ich wysokość (około 90 cm), duże i ekstrawaganckie kwiatostany oraz atrakcyjne owłosione łodygi. Uprawiaj maki orientalne z gołymi korzeniami, aby uzyskać spektakularny efekt późną wiosną i wczesnym latem.

    Mak himalajski. Członek rodziny maków, ale nie prawdziwe maki, te delikatne niebieskie kwiaty najlepiej pasują do północnych obszarów Wielkiej Brytanii. Himalajskie niebieskie maki preferują pstrokaty cień i w ogóle nie tolerują ostrego światła słonecznego.

    Mak kalifornijski. Magnes dla pszczół i bzygowate, radosne pomarańczowe kwiaty kalifornijskiego maku tworzą również piękne kwiaty cięte. Świetna opcja na rabaty i obwódki, te maki są doskonałymi roślinami towarzyszącymi do przyciągania zapylaczy do Twojej grządki warzywnej.

Jak siać mak

Pierzaste, bladofioletowe kwiaty „Lilac Pompom” kwitną dłużej niż większość maków. Zdjęcie: Nasiona maku „Lilac Pompom” firmy Suttons

Dokładnie odchwaszczaj swój obszar sadzenia przed zgrabieniem gleby na drobne pole. Wstępnie zwilżyć glebę lekkim strumieniem wody, a następnie rozrzucić nasiona na powierzchnię ziemi. Zasiej mak od marca do maja, aby zakwitł latem lub jesienią, aby zakwitł w następnym roku – ale zaznacz, gdzie zasiałeś, aby nie zapomnieć. Gdy nasiona wykiełkują, poczekaj, aż będą wystarczająco duże, aby można je było z nimi obchodzić, i odpowiednio rozrzedzone.

Jeśli nie masz czasu na hodowlę sadzonek, możesz kupić maki w doniczkach 1L lub zamówić gołe korzenie do sadzenia jesienią lub wiosną. Aby wyhodować mak z gołych roślin korzeniowych, najpierw wykop dziurę wystarczająco dużą, aby rozłożyć korzenie. Umieść roślinę w otworze tak, aby punkt wzrostu znajdował się cal pod powierzchnią gleby, zasyp i ubij, aby wyeliminować pęcherzyki powietrza. Dobrze podlej i zastosuj ściółkę, aby chronić korzenie przed niskimi temperaturami.

Jak dbać o maki

Mak „Coral Reef” to długowieczna bylina, wytwarzająca wiele kwiatów przez dłuższy okres kwitnienia. Zdjęcie: Mak „Coral Reef” z Suttons

Maki są roślinami mało wymagającymi w utrzymaniu, ale czasami mogą cierpieć z powodu spowalniającej wzrost mączniaka lub ataku mszyc. Wyższe maki orientalne mogą wymagać palikowania i należy je przyciąć po kwitnieniu, aby zachęcić do drugiego rzutu. W przypadku odmian jednorocznych wyrywaj rośliny, które zakończyły kwitnienie i kompostuj je. Potrząśnij główkami nasion, aby rozprowadzić nasiona na następny sezon.

Maki są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu, działają jako oszałamiający wysoki kwiat, stały element ogrodu przydomowego i niezbędny element ekspozycji dzikich kwiatów. Aby uzyskać więcej informacji na temat uprawy wszystkich ulubionych kwiatów, przejdź do naszych przewodników dotyczących uprawy kwiatów, w których znajdziesz wiele przydatnych informacji i porad.

Główny obraz: Poppy Plants „King Kong” z Suttons

Czytaj  Dlaczego własna uprawa może dać ci wymiernie bardziej pożywne jedzenie