Jak uprawiać grusze

Gruszki są bardzo satysfakcjonującą uprawą, ponieważ są łatwe w uprawie, cierpią na niewiele szkodników i chorób, a jeśli są odpowiednio dojrzałe, należą do najsmaczniejszych wszystkich drzew owocowych. W przeciwieństwie do niektórych, grusze wydają się poprawiać wraz z wiekiem, a nawet bardzo stare okazy mogą być bardzo produktywne. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu, uprawie, przycinaniu i zbiorze gruszek.

Gdzie uprawiać gruszki

Gruszki rosną w nasłonecznionym, osłoniętym miejscu na żyznej, przepuszczalnej glebie. Unikaj sadzenia gruszek w kieszeniach mrozu, ponieważ wcześnie kwitną, a zimna pogoda może znacznie ograniczyć plony. Ciepłe miejsce przy południowej ścianie lub ogrodzeniu jest idealne. Lekko kwaśna gleba o pH między 6,0 a 6,5 ​​jest idealna do uprawy gruszek, ale bez problemu tolerują gleby neutralne. Jeśli to możliwe, uprawiaj więcej niż jedną gruszę, ponieważ podobnie jak jabłka, wiele odmian wymaga drzewa partnerskiego w celu prawidłowego zapylenia.

Jak posadzić gruszę

Gruszka „Buerre Hardy” daje duże, pełne smaku owoce Zdjęcie: Grusza „Buerre Hardy” z Suttons

Gruszki szczepione są na standaryzowanych podkładkach pigwy, co pozwala wybrać rodzaj drzewa najlepiej pasujący do preferowanej techniki uprawy. W przypadku drzew szpalerowych lub krzewiastych wybierz podkładki „Pigwa A” – są one najbardziej żywotne; w przypadku gruszek uprawianych kordonowo i w pojemnikach wybierz „Pigwa C”. Grusze z gołym korzeniem należy sadzić w okresie ich spoczynku od października do marca następnego roku – gdy wiosna już wzejdzie, jest już za późno. Drzewa z pojemników można sadzić przez cały rok.

Aby posadzić gruszkę w pojemniku, upewnij się, że wybrałeś odmianę uprawianą do tego celu. Wybierz doniczkę o odpowiedniej wielkości i umieść w podstawie trochę połamanego betonu lub styropianu, aby wspomóc drenaż, uzupełnij kompostem na bazie gliny, takim jak John Innes nr 3.

Gdy sadzisz gruszki w ziemi, wykop dziurę tak głęboką jak korzenie, ale trzykrotność ich obwodu. Upewnij się, że rozłożyłeś korzenie w otworze i ostrożnie go wypełnij, pakując ziemię między korzenie, aby usunąć całe powietrze. Mocno ubić i zastosować ściółkę z dobrze przegniłego kompostu lub obornika.

Czytaj  Jak uprawiać radicchio – ozimą uprawę

Styl uprawy gruszek

Ustaw gruszę przy ścianie lub płocie, jeśli brakuje Ci miejsca. Zdjęcie: FooTToo/Shutterstock

Większość stylów uprawy, odstępów i metod przycinania jabłek można zastosować do grusz. Ponieważ w naturalny sposób wytwarzają duże ilości ostrog owocujących, dobrym wyborem jest uprawa kordonowa. Po prostu posadź drzewa w odległości 2,5 do 3 stóp od siebie, przy ścianie lub na otwartym terenie, ustawiając każde drzewo indywidualnie.

Uprawiaj grusze w odległości 3–3,5 m (10–12′). Po posadzeniu środkowa przywódczyni (główna łodyga) powinna zostać przycięta do najwyższej bocznej gałęzi lub pióra. Pobudza to rozwój piór, które powinny być ograniczone do ośmiu dobrych gałęzi w ciasnym kształcie „kieliszka do wina”. Pod koniec pierwszego roku wegetacyjnego gałęzie te należy przyciąć o połowę. Sprzyja to rozwojowi ostrog owocujących, które są następnie przycinane z powrotem do trzech pąków.

Nowoczesny system „V” można zobaczyć w najlepszych komercyjnych gospodarstwach sadowniczych i jest on adaptacją metody kordonowej. Grusze sadzi się naprzemiennie wzdłuż rzędu pod kątem 60 stopni do podłoża, tworząc literę V wzdłuż rzędu roślin w odległości 45 cm (18 cali). Drzewa są wsparte na ramie ze słupków i drutów. Ogólna kultura i przycinanie są takie same jak w przypadku kordonu. Drzewa te przechwytują bardzo dużą część dostępnego światła słonecznego, a jakość produkowanych owoców jest bardzo wysoka. Po pięciu latach można spodziewać się plonów w wysokości 4,5 kg (10 funtów) z drzewa.

Jak dbać o grusze

Gruszki wymagają wyjątkowo niewielkiej konserwacji. Po prostu stosuj dobrą ściółkę raz w roku jesienią i przycinaj dwa razy w roku, raz w środku zimy, aby usunąć martwe, uszkodzone lub chore drewno i raz w lecie, aby poprawić kształt i otworzyć koronę na więcej światła i cyrkulacja powietrza.

Gruszki wymagają dużej ilości wody i nigdy nie powinny być narażone na suszę. W szczególności regularne podlewanie w miesiącu następującym po kwitnieniu przyniesie duże korzyści pod względem jakości owoców. Zastosowanie dobrego nawozu azotowego o powolnym uwalnianiu około trzeciego tygodnia sierpnia znacznie poprawi pąki owocowe w następnym roku.

Czytaj  Infografika: Rekordowe owoce i warzywa

Kiedy zbierać gruszki

„Williams Bon Chretien” daje duże plony słodkich owoców, które doskonale nadają się również do duszenia.Zdjęcie: Floramedia

Gruszki są gotowe do zbioru od końca sierpnia, kiedy są dojrzałe, ale jeszcze nie w pełni dojrzałe. Powinny schodzić z gałęzi z uniesieniem i delikatnym skrętem. Jeśli będą się opierać, zostaw je na trochę dłużej. Przechowuj gruszki tak jak jabłka – bez dotykania skórek, w chłodnym, ciemnym miejscu. Jeśli chcesz doprowadzić gruszki do dojrzałości, włóż je do środka na kilka dni. Gruszki dojrzewają od środka; aby stwierdzić, czy gruszka jest gotowa, przyciśnij kciuk do szyi i ściśnij ją – jeśli daje, jest dojrzała.

Gruszki są jednymi z najbardziej soczystych i najsmaczniejszych owoców, aw Wielkiej Brytanii rosną tak dobrze, że szkoda byłoby je przegapić. Marzy Ci się mały sad? Zobacz naszą pełną ofertę drzewek owocowych i zacznij planować różne sposoby na cieszenie się domowymi zbiorami. Nie ma miejsca na więcej drzew? Miękkie owoce to kolejna dobra opcja.

Główny obraz: Grusza – Konferencja z Suttons