Jak uprawiać gerbery

Jasne, żywe, przypominające stokrotki kwiaty Gerbery sprawiają, że ten niesamowity kwiat jest idealny do uprawy w pojemnikach na patio, na frontach granic, a nawet w pomieszczeniach. Dzięki długim eleganckim łodygom tworzy również cudownie efektowny kwiat cięty, dodając skwierczenia Twoim ekspozycjom. Co najlepsze, o ile zapewnisz dobre warunki wzrostu, gerbery kwitną tutaj w Wielkiej Brytanii. Oto jak siać, sadzić i hodować wspaniałe gerbery.

Co to jest gerbera?

Pochodząca ze słonecznej Afryki Południowej gerbera należy do tej samej rodziny roślin co słonecznik – rodziny Aster. Jej kwiaty składają się z aureoli płatków otaczających centralny pierścień złożony z drobnych kwiatów. Niektóre gerbery są bardziej odporne niż inne, ale w zależności od wybranej odmiany zazwyczaj będziesz je uprawiać jako półtwardą roślinę jednoroczną na zewnątrz lub jako bylinę w szklarni. Alternatywnie, gerbera tworzy cudowną roślinę doniczkową, która będzie powracać rok po roku.

Jak wyhodować gerbery z nasion

Kwitnąca od połowy czerwca do połowy września gerbera „Cut Flower Mix” zapewnia doskonały zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Zdjęcie: Visions BV, Holandia

Ponieważ gerbery pochodzą z klimatu znacznie cieplejszego niż w Wielkiej Brytanii, nasiona gerbery należy wysiać do rozmnażacza i umieścić w nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie. Użyj dobrej jakości kompostu do nasion, wysiewając bezpośrednio na wilgotną powierzchnię i pozostawiając nasiona odkryte. Jeśli wysiewasz nasiona gerbery w szklarni, temperatura otoczenia powinna wynosić od 18 do 21°C.

Będziesz musiał przekłuć sadzonki, gdy będą na tyle duże, aby można było je przenosić i przenieść je na tace w odległości około 5 cm (2 cale) lub posadzić je w osobnych pojemnikach. Przenieś je na zewnątrz dopiero, gdy minie ryzyko mrozu.

Jak uprawiać gerbery w doniczkach

Gerbera „Sweet Sunset” rośnie szczęśliwie w pojemnikach lub na rabatach Zdjęcie: Gerbera „Sweet Sunset” od Suttons

Czytaj  Ostateczny zabójca ślimaków

Jeśli wolisz zamawiać gerbery jako młode sadzonki, powinieneś wyjąć je z opakowania zaraz po ich otrzymaniu. Sprawdź, czy kompost jest wilgotny iw razie potrzeby podlej. Aby je hodować, umieść je pojedynczo w pojemnikach o średnicy 10-13 cm (4-5 cali), używając dobrej jakości kompostu doniczkowego. Powinieneś przenieść je na zewnątrz tylko wtedy, gdy będzie wystarczająco ciepło, w maju lub czerwcu, lub trzymać je w domu jako roślinę doniczkową.

Jak dbać o gerbery

Gerbera „Glorious Range” jest równie szczęśliwa w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz Zdjęcie: Gerbera Plants „Glorious Range” z Suttons

Jeśli zdecydujesz się uprawiać gerbery w pomieszczeniu, naprawdę dodadzą one cudownego koloru jasnemu parapetowi, oranżerii lub szklarni. Powiedziawszy to, bądź trochę ostrożny, aby ich nie poparzyć, jeśli pokój bardzo się nagrzeje na słońcu. Pamiętaj też, aby rośliny nie wyziębiły się za bardzo, zwłaszcza gdy się zakładają – w tym czasie minimalna temperatura to 10˚C (50˚F).

Podczas sezonu wegetacyjnego utrzymuj rośliny dobrze nawodnione, ale nie nadmiernie mokre, stosując zbilansowaną płynną paszę co cztery tygodnie. Pamiętaj również o wietrzeniu ogrodu zimowego lub szklarni, otwieraniu drzwi i okien w słoneczne dni, aby zapewnić dobre wietrzenie pomieszczenia.

Gerbera to kolorowy dodatek do stołu i pojemników na patio. Deadhead regularnie i usuwaj wszelkie wyblakłe kwiaty, aby zachęcić roślinę do produkcji większej ilości. Aby zachować swoje gerbery na przyszły rok, przenieś je do domu na zimę lub przenieś do szklarni o temperaturze co najmniej 5˚C (41˚F).

Mamy nadzieję, że zainspirowało Cię to do wypełnienia ogrodu tymi jaskrawymi kwiatami. Ze względu na nieprzerwane kwitnienie przez całe lato i możliwość zwrotu z roku na rok, gerbery stanowią doskonałą inwestycję. Zobacz więcej naszych najpopularniejszych roślin kwiatowych tutaj.

Główne zdjęcie: Gerbera „Classic Femmy” od Suttons

Czytaj  Uzyskaj 50 odcieni szarości w swoim ogrodzie dzięki Suttons!