Jak uprawiać fuksje

Jasne i radosne rośliny fuksji to wszechstronne byliny, które dobrze rosną w pojemnikach na patio i doskonale sprawdzają się jako rośliny okazowe na rabatach i na rabatach. Można ich nawet użyć do stworzenia kolorowego, kwitnącego żywopłotu. Pochodzące z Republiki Południowej Afryki, gdzie są zapylane przez kolibry, fuksje są kochane za eleganckie kwiaty przypominające baleriny. Niezależnie od tego, czy wolisz kaskadę spadających podwójnych kwiatów do wiszących koszy, czy pionowe stojaki na patio, oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie fuksji.

Najlepsze odmiany fuksji

Fuchsia „Eruption” to odmiana zwisająca z gorącymi różowymi rurkowatymi kwiatamiZdjęcie: Fuchsia „Eruption” z Suttons

Fuksja może być delikatna lub wytrzymała i występuje w szerokiej gamie efektownych kolorów. Jeśli szukasz idealnej rośliny do swojego ogrodu, oto kilka głównych typów do rozważenia:

  Fuksja standardowa. Standardy to atrakcyjne, wstępnie przeszkolone rośliny, przybywające z pojedynczą wysoką łodygą zwieńczoną kulą wzrostu. Wybierz fuksję „Elma”, aby uzyskać różowe, uniesione do góry kwiaty, lub fuksję „Angela”, aby uzyskać dwukolorowe fioletowe i czerwone kwiaty.

  Nawyk wzrostu krasnoludów. Fuksja „Tom Thumb” to bardzo zwarta odmiana, która dorasta do zaledwie 30 cm. Idealny do pojemników lub skrzynek okiennych.

  Wiszący kosz. Ogromne podwójne kwiaty fuksji „Swingtime” opadają kaskadą po bokach koszy. Aby uzyskać masę mniejszych, gorących różowych kwiatów, wybierz Fuchsia „Eruption”.

  Odporność. W pełni wytrzymała Fuchsia ‘Hawkshead’ ma czysto białe kwiaty, które pięknie podkreślają ciemny obszar ogrodu. Fuksja ‘Riccartonii’ jest odporna i bardzo energiczna, osiąga dojrzałą wysokość 3m i rozpiętość 2m.

  Duże kwiaty. Jeśli zależy Ci na ogromnych kwiatach, sięgnij po kolekcję Fuchsia w gigantycznych kwiatach, zawierającą róże, fiolety i błękity. Kwiaty Fuchsia „Pink Elephant” zaczynają się jak pąki róży, po czym pęcznieją, ukazując kolejne warstwy potarganych różowych płatków.

  Pachnące kwiaty. Fuchsia arborescens produkuje pachnące pompony z maleńkich kwiatów bzu, a następnie atrakcyjne fioletowe jagody o pysznym smaku. Ta wiecznie zielona roślina osiąga 180 cm wysokości w okresie dojrzałości.

Jak sadzić fuksję

Fuksja „Tom Thumb” to kompaktowa odmiana, idealna do uprawy w pojemnikach. Zdjęcie: Floramedia

Jeśli zamówiłeś rośliny czopowe Fuksja, wyjmij je z opakowania i od razu posadź w doniczce. Użyj nieco większych doniczek, aby hodować je nieco więcej, lub posadź je bezpośrednio w skrzynkach okiennych i wiszących koszach. Przenieś je w jasne, osłonięte miejsce do wzrostu.

Gotowe do ogrodu fuksje można sadzić bezpośrednio na grządkach i rabatach, gdy tylko gleba nagrzeje się wiosną. Wybierz obszar z przepuszczalną, żyzną glebą i wykonaj następujące czynności:

  Wykop dół nieco większy niż bryła korzeniowa Twojej rośliny 

  Dodaj dobrze zgniłą materię organiczną do gleby

  Umieść roślinę w dołku tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie gleby, a dobrze utwardzone

  Pokryj wierzchnią warstwę gleby ściółką, aby wspomóc zatrzymywanie wilgoci

  Bardzo dobrze podlewaj roślinę

Jeśli sadzisz fuksję w pojemnikach, użyj dobrej jakości uniwersalnego kompostu i dodaj garść nawozu o powolnym uwalnianiu, aby nakarmić rośliny podczas ich wzrostu.

Jak przycinać fuksję

Lekkie przycinanie fuksji utrzymuje je w dobrej formieZdjęcie: Stanislav71/Shutterstock

Dojrzałe, odporne fuksje docenią przycinanie każdej wiosny, aby zachować zdrowie i pożądany rozmiar. Jeśli hodujesz żywopłot, pozwól roślinom osiągnąć ostateczną wysokość, zanim je przytniesz.

Fuksje półtwarde najlepiej przycinać na początku jesieni. Zrób to, gdy przenosisz je do domu na zimę.

Podczas przycinania fuksji postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  Usuń wszystkie martwe, uszkodzone i chore liście i łodygi

  Przywróć Fuksję do pożądanego kształtu i rozmiaru

  Przytnij każdą łodygę tak, aby znajdowała się tuż nad zdrowym pąkiem

  Podczas przycinania zawsze używaj czystego sprzętu~253 ~Wrzucaj chore liście do ogniska lub do odpadów domowych, a nie do kompostownika 

Jak uszczypnąć fuksję

Fuksja wytwarza w młodości pojedynczą wiodącą łodygęZdjęcie: Tatiana Buzmakova/Shutterstock

Zarówno wytrzymałe, jak i półtwarde fuksje odnoszą korzyści z bycia „uszczypniętymi” w pierwszym roku. Zrób to, gdy wytworzyły wiele prawdziwych liści. Kciukiem i palcem wskazującym ostrożnie usuń rosnącą końcówkę, kilka centymetrów poniżej szczytu głównej łodygi. To zachęca do bardziej krzaczastego wzrostu bocznego i ostatecznie do większej produkcji kwiatów w lecie.

Jak posadzić wytrzymały żywopłot w kolorze fuksji

Hardy Fuksja to świetny żywopłot w łagodnym klimacie. Zdjęcie: Lukassek/Shutterstock

Fuksja to wspaniały nieformalny kwitnący żywopłot na osłoniętych stanowiskach z przepuszczalną glebą. Hardy Fuchsias zamierają w bardzo mroźne zimy, dlatego najlepiej nadają się do zabezpieczania na południu Wielkiej Brytanii i wzdłuż zachodniego wybrzeża Szkocji, gdzie zimy są stosunkowo łagodne:

  Wyznacz linię prostą dla swojego żywopłotu

  Wykop głęboki rów

  Wymieszaj dobrze przegniły obornik lub materię organiczną na dnie wykopu

  Posadź fuksje, umieszczając je kilka centymetrów głębiej niż połączenie korzenia z łodygą, aby było dobrze zakotwiczone

  Dokładnie ściółkuj świeżo posadzone korzenie

  Dobrze podlej nowy żywopłot, aby ziemia osiadła

Jeśli Twój żywopłot wymknie się spod kontroli kilka lat po posadzeniu, wiosną przytnij boczne pędy z powrotem do zdrowych, zielonych pąków. Żywopłoty w kolorze fuksji są z natury nieformalne z dużymi łukowatymi gałęziami. Świeże zielone liście i jasne pokrycie kwiatów przyciąga latem mnóstwo zapylaczy.

Szybki przewodnik po uprawie fuksji

Fuksja „Delta’s Sarah” to wytrzymała roślina o ładnych dwukolorowych kwiatach Zdjęcie: Fuksja „Delta’s Sarah” z Suttons

Postępuj zgodnie z tymi krótkimi wskazówkami, aby utrzymać zdrowe i produktywne rośliny Fuksji w ogrodzie:

  Trupogłowy. Usuwaj przekwitłe kwiaty z fuksji, aby dłużej kwitły.

  Nakarm. Regularne karmienie roślin podczas wzrostu i kwitnienia daje im impuls, którego potrzebują, aby dobrze się prezentować.

  Fuchsia galas. Fuksja jest stosunkowo wolna od szkodników, chociaż roztocza żółciowe są nowym szkodnikiem, który może wpływać na wzrost i kwitnienie liści. Uważaj na zniekształcony wzrost wokół wierzchołków roślin. Usuń i spal porażone liście, a następnie zastosuj biologiczny zabójca przędziorków.

  Zjedz. Kwiaty i jagody są jadalne! Krystalizować kwiaty do dekoracji ciast i zbierać ciemne jagody na dżemy lub kompoty.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci wielu przydatnych wskazówek, które pomogą Ci sadzić i pielęgnować fuksje. Niezależnie od tego, czy tworzysz wytrzymały żywopłot, czy wypełniasz swój taras ogromnymi podwójnymi kwiatami, oznacz nas na swoich zdjęciach w kolorze fuksji, używając #mysuttonsjourney — uwielbiamy oglądać Twoje sukcesy!

Główne zdjęcie: fuksja „Pink Elephant” od Suttons

Czytaj  Jak uprawiać wiciokrzew