Jak uprawiać drzewa figowe

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o pomyślnym wyhodowaniu własnego drzewa figowego, oto jak to zrobić. Nawet jeśli nie masz dużego ogrodu, figi z radością wyrosną w dużym pojemniku na nasłonecznionym tarasie. Po prostu postępuj zgodnie z tymi instrukcjami i ciesz się posiadaniem pięknego drzewa, które wydaje obfite ilości pysznych, słodkich, soczystych owoców.

O drzewach figowych 

Figa to małe, atrakcyjne drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. Ma gładką bladą korę i charakterystyczne liście z trzema do pięciu płatków. Drzewo wydaje cudownie słodkie owoce w kształcie kropli, które są zielone na zewnątrz, dojrzewając do purpurowo-brązowego koloru. Wewnątrz zawierają czerwonawy miąższ z wieloma chrupiącymi pestkami.

Nie tylko owoce są jadalne; liście mogą być również używane do robienia herbaty, dodawania smaku curry, zawijania sera lub zaparzania syropu.

Jak zasadzić drzewo figowe w Wielkiej Brytanii

Figi można wytresować, aby rosły na nasłonecznionych, południowych ścianach. Zdjęcie: Gartland/Shutterstock

Istnieją dwie główne opcje uprawy figowców w Wielkiej Brytanii. Albo posadź swoje drzewo w wolnostojącej doniczce, używając kompostu doniczkowego na bazie ziemi, albo ustaw je jako wachlarz na słonecznej południowej ścianie. Jeśli sadzisz w ziemi, będziesz również potrzebować sposobu na kontrolowanie korzeni, które w przeciwnym razie rosną bardzo energicznie, zmniejszając tendencję drzewa do zawiązywania owoców.

Aby ograniczyć korzenie figi, posadź ją w doniczce o średnicy 37,5 cm (15 cali) i, jeśli sadzisz ją przy ścianie, zakop, aż gleba zrówna się z brzegiem, a brzeg dotyka ściany. Ewentualnie zbuduj pestkę fig. Aby to zrobić, wykop dziurę o wielkości około 60 centymetrów sześciennych (24 cali sześciennych) i wyłóż boki cegłami lub płytami chodnikowymi. Na dnie umieść 23 cm (9″) warstwę ciasno upakowanych połamanych cegieł lub gruzu. Uzupełnij ziemię, dodając dobrze przegniły obornik lub kompost ogrodowy i trochę mączki kostnej. Jeśli uprawiasz figę w dołku przy ścianie, posadź ją 23 cm od podstawy ściany. Niezależnie od tego, czy sadzisz w doniczce, czy w doniczce figowej, upewnij się, że korzenie są mocno ubite.

Uprawa standardowego drzewa figowego

Dostarczana jako „standard”, figa „Brown Turkey” jest najbardziej niezawodną figą dla brytyjskiego klimatu. Zdjęcie: Figa Brown Turkey z Suttons

Czytaj  Przygotowanie trawników na lato

Standardowa figa to taka, którą trenujesz, aby miała wyraźnie zaznaczony pień z symetryczną koroną gałęzi. Pod wieloma względami standardy można uprawiać jak figę krzewiastą, którą omówimy poniżej. Ze względu na swój wytrenowany kształt, standardy najlepiej nadają się do uprawy w dużej doniczce lub wannie, co ma również tę zaletę, że ogranicza wzrost korzeni i ogranicza wigor. Jeśli zdecydujesz się uprawiać figę w doniczce, upewnij się, że karmisz ją i podlewasz bardzo regularnie, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy pogoda jest suchsza, a wzrost szybki.

Główka drzewa figowego powinna być budowana stabilnie, aby osiągnąć i utrzymać klasyczną, standardową formę. W tym celu można stymulować rozgałęzienia boczne, zmniejszając liczbę miękkich gałęzi nawet o jedną trzecią. Środek lata to idealny czas, aby to zrobić.

Trenowanie i przycinanie drzewa figowego

Aby wytrenować swoją figę jak wachlarz przy ścianie, traktuj ją tak samo jak morele, brzoskwinie i nektarynki. W lutym odetnij około jednej trzeciej obu pędów bocznych, przycinając z powrotem do pąka. Pozwól, aby na każdym z nich rozwinęły się cztery pędy i uformuj równomierny wachlarz, zachowując odległość co najmniej 30 cm od siebie.

Jak wytresować krzaka figę

„Brunswick” to atrakcyjna, samopłodna figa krzewiasta, która daje obfite plony średniej wielkości fig. Zdjęcie: figa (ficus) Brunswick (krzew) 3-litrowa doniczka od Suttons

Aby wyhodować wolnostojący krzew figowy w doniczkach, przycinaj zimą tuż nad pąkiem, około 65–75 cm (26–30 cali) od powierzchni gleby. Następnej zimy wybierz cztery lub pięć pędów, aby utworzyć ramę i przytnij o jedną trzecią. Usuń wszystkie pozostałe boczne. W następnym roku przytnij wybrane pędy o połowę, usuwając również wszelkie gałęzie przecinające środek krzewu. Wszelkie pędy, które nie są potrzebne do budowy ramy, są przycinane do czterech pąków. Przesadzaj co dwa lata do doniczki o średnicy 30–37 cm (12–15 cali), gdy roślina jest w stanie spoczynku wczesną wiosną. Poluzuj glebę wokół korzeni i odetnij wszelkie mocne korzenie, aby pobudzić włóknisty system korzeniowy.

Przycinanie ustalonego drzewa figowego

Przytnij ugruntowane drzewa figowe w czerwcu, przycinając wszystkie młode pędy do 4 lub 5 liści, aby zachęcić do tworzenia owocujących pędów. Wiosną należy uporządkować zarówno wachlarz, jak i krzewy, usuwając pędy obumarłe przez mróz. Konieczne może być przerzedzenie poprzez usunięcie części starego drewna. W przypadku roślin wyszkolonych wachlarzem usuń pąki skierowane bezpośrednio do wewnątrz lub z dala od ściany.

Czytaj  Suttons przynosi wirtualną inspirację RHS Chelsea!

Sezonowa pielęgnacja drzewa figowego

‘Little Miss Figgy’ to karłowa odmiana, idealna do uprawy w doniczkach.Zdjęcie: figa Little Miss Figgy z Suttons

Ponieważ ograniczyłeś zdolność figi do wypuszczania korzeni, konieczne jest jej regularne podlewanie. Suche warunki glebowe spowodują opadanie owoców. Może zaistnieć potrzeba ochrony owoców przed ptakami, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Każdej wiosny stosuj lekki opatrunek z ogólnego nawozu, takiego jak Growmore i ściółkę z dobrze zgniłym kompostem ogrodowym. Zastosuj płynny nawóz o wysokiej zawartości potasu w odstępach 2-3 tygodni. Gdy owoce zaczną pęcznieć, należy karmić wolnostojące rośliny doniczkowe w odstępach 10-dniowych nawozem płynnym o wysokiej zawartości potasu, takim jak stosowany do pomidorów.

Drzewa figowe są w stanie wyprodukować dwa lub trzy plony rocznie, ale w chłodnym klimacie Wielkiej Brytanii tylko jeden z nich dojrzeje. We wrześniu usuń z drzewa wszystkie owoce wielkości wiśni, ponieważ nie dojrzeją, ale pozostaw mniejsze owoce wielkości grochu znajdujące się w pobliżu końców pędów, ponieważ rozwiną się one w zbiory w następnym sezonie.

Ponieważ owoce tworzą się w poprzednim sezonie, ochrona przed mrozem jest koniecznością. Chroń rośliny wyszkolone przez wachlarz za pomocą runa od jesieni do wiosny. Rośliny doniczkowe można przenieść do zimnej szklarni, szopy lub garażu lub przykryć wełną w chłodne, mroźne noce.

Figi dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Owoc jest gotowy do zbioru, gdy zmieni kolor na brązowo-czerwony i zwisa – skórka może być popękana lub u podstawy może znajdować się kropla nektaru.

Teraz, gdy już wiesz, jak uprawiać, pielęgnować i pielęgnować drzewo figowe w Wielkiej Brytanii, pozostaje tylko przejrzeć naszą wspaniałą kolekcję drzewek figowych i wybrać to, które najlepiej odpowiada Twoim rosnącym potrzebom.

Główny obraz: Fig (Ficus) Moerheim z Suttons