Jak uprawiać drzewa cytrusowe

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że w Wielkiej Brytanii możesz łatwo uprawiać własne drzewka cytrusowe – klimat tropikalny nie jest wymagany! Niezależnie od tego, czy chcesz spróbować swoich sił w tradycyjnych przysmakach, takich jak cytryny, limonki i pomarańcze, czy też w bardziej niezwykłych odmianach, takich jak kalamondyna, limonka kawiorowa lub yuzu, na każdą okazję znajdziesz pikantny owoc. Oto jak uprawiać drzewa cytrusowe w domu.

Gdzie uprawiać drzewa cytrusowe

W miesiącach letnich drzewka cytrynowe można przenieść na osłonięte patio na świeżym powietrzuZdjęcie: Drzewo cytrusowe „Lemon Eureka” z Suttons

Drzewa cytrusowe najlepiej rosną w nasłonecznionej szklarni, oranżerii lub na parapecie przy minimalnej temperaturze 4ºC (38ºF). Jeśli atmosfera w pomieszczeniu jest dość sucha, może się okazać, że roślina cierpi z powodu opadania liści. Jeśli tak się stanie, po prostu postaw go na spodku wypełnionym kamykami i wodą i odsuń od kaloryferów. Podczas ciepłych letnich miesięcy drzewa cytrusowe będą dobrze się rozwijać na zewnątrz, pod warunkiem, że zostaną umieszczone w osłoniętym, słonecznym miejscu.

Jak dbać o drzewka cytrusowe

Mandarynkowa pomarańcza to małe drzewko cytrusowe dające pyszne pomarańczowe owoce. Zdjęcie: Roślina cytrusowa „Mandarynka” z Suttons

Kiedy drzewka cytrusowe przybędą, natychmiast wyjmij je z opakowania iw razie potrzeby podlej. Twoje rośliny zostały już wyhodowane, aby wypełnić dostarczoną doniczkę, więc możesz cieszyć się nimi, gdy przyjdą lub posadzić je w większych doniczkach, jeśli to konieczne.

    Podlewaj obficie za każdym razem, gdy powierzchnia kompostu wyschnie.

    W miesiącach letnich rośliny mogą wymagać codziennego podlewania podczas upałów.

    W chłodnych miesiącach zimowych można to skrócić do dwóch tygodni lub tylko tyle, aby korzenie były wilgotne. Nie pozwól, aby kompost stał się podmokły, ponieważ zabije to korzenie.

    Nakarm swoje rośliny co tydzień wiosną i latem nawozem cytrusowym lub nawozem na bazie wodorostów, aby pobudzić wzrost owoców.

    Drzewa cytrusowe nie rozwijają się, gdy w kompoście występuje wysoki poziom soli. Wynoś je na zewnątrz dwa razy do roku i oblewaj dużą ilością czystej wody, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru soli nawozowych. na wiosnę.

Zbieranie owoców cytrusowych

Zarówno liśćmi, jak i owocami tej lipy można się delektować w kuchni Zdjęcie: Roślina cytrusowa „Kaffir Lime” firmy Suttons

Rośliny cytrusowe są bardzo satysfakcjonujące w pielęgnacji i zapewniają duże zainteresowanie. Delikatne liście czynią z nich atrakcyjną roślinę doniczkową, a po małych pachnących białych kwiatach, które pojawiają się wiosną, pojawiają się pikantne owoce. W odpowiednich warunkach owoc rośnie stabilnie przez następne sześć miesięcy, aż będzie wystarczająco dojrzały do ​​spożycia. Owoce można zerwać lub pozostawić na drzewie w celach ozdobnych.

Drzewa cytrusowe są atrakcyjnym dodatkiem do oranżerii, nasłonecznionych parapetów czy szklarni, a pod warunkiem, że są osłonięte, mogą z radością spędzać lato na jasnym tarasie. Zobacz naszą pełną ofertę drzew owocowych i miękkich roślin owocowych tutaj.

Główny obraz: Citrus ‘Calamondin’ z Suttons

Czytaj  Potrzeby pszczół 8 tydzień – 18 lipca 2019