Jak uprawiać dalie

Daleie to fantastyczne późnoletnie kwiaty uwielbiane przez ogrodników w całej Wielkiej Brytanii. Począwszy od ogromnych talerzy obiadowych po zgrabne pompony w kształcie piłek tenisowych, są dostępne we wszystkich kolorach tęczy. Jako delikatne byliny potrzebują trochę troski, ale są prawdziwą ucztą pod koniec lata, kiedy wysyłają swoje olśniewające kwiaty.

Przejrzyj naszą pełną ofertę bulw dalii lub zdobądź przewagę dzięki wysokiej jakości roślinom dalii. A tymczasem oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie dalii.

Co to są dalie?

Dalia jest narodowym kwiatem MeksykuZdjęcie: Dahlia „Labella Maggiore Fire” z Suttons/©Thompson & Morgan

Daleie pochodzą ze zboczy położonych na dużych wysokościach w tropikalnej Ameryce Środkowej i Meksyku, ale w ostatnich latach stały się częstym widokiem w ogrodach w całej Wielkiej Brytanii. To odrodzenie popularności jest częściowo spowodowane wspaniałymi nowymi hybrydami i ich doskonałością jako kwiat cięty.

Mają krzaczaste zielone, czasem czarne liście, które obumierają zimą, by odrodzić się wiosną. Dostępne w wielu odmianach dalie dzielą się na grupy ze względu na spektakularne kształty kwiatów. Oto najpopularniejsze typy:

  Anemon. Te kwiaty dalii mają ciasno marszczone centra otoczone otwartymi pojedynczymi płatkami. Dahlia „Totally Tangerine” to fantastyczny przykład o wyjątkowym pomarańczowo-różowym odcieniu.

  Kaktus. Myśl duże i kolczaste jak nazwa, te kwiaty często osiągają wielkość talerzy obiadowych. Dahlia „Yellow Star” to jasnożółty przykład dalii kaktusowej z wieloma palcowymi płatkami pękającymi jak fajerwerk.

  Pom pom. Z ciasnymi kulistymi kwiatami i rurkowatymi płatkami, dalia „Cornel” jest pięknym przykładem tego typu w kolorze karmelu.

  Lilia Wodna. Podobnie jak ich imiennik, te dalie rozwijają się z wieloma płatkami otwierającymi się z centralnego punktu. Zobacz dalię „Creme de Cassis”, aby uzyskać uroczą opcję z czarną porzeczką.

  Single. Te ładne dalie mają pojedynczą warstwę jasnych płatków otaczających otwarty środek. Najlepsza odmiana dla owadów zapylających, dalia „Mystic Illusion” to piękny, jasny przykład.

Jak wyhodować dalie z bulw

Dahlia „Totally Tangerine” to wspaniała odmiana do uprawy Zdjęcie: Dahlia „Totally Tangerine” z Suttons/©Thompson & Morgan

Kwiecień to idealny czas na sadzenie nowych bulw dalii. Używając lekkiego i piaszczystego kompostu, zakop każdą bulwę starą łodygą skierowaną do góry tuż pod powierzchnią gleby, zapewniając im dobrą wodę do osiadania gleby. Umieść doniczki w szklarni chroniącej przed mrozem lub w słonecznym, osłoniętym miejscu, aby wykiełkowały.

Utrzymuj młode rośliny w wilgoci podczas ich rozwoju, ale nigdy nie pozwól im nasiąknąć wodą. Będziesz także musiał chronić je przed późnymi przymrozkami. Twoje bulwy powinny rozwinąć się w zdrowe, krzaczaste rośliny do końca maja.

Jak wyhodować dalie z nasion

Pszczoły uwielbiają dalie o otwartych kwiatach, takie jak „Dwarf Cactus Mix” Zdjęcie: Nasiona dalii „Dwarf Cactus Mix” z Suttons

Chociaż większość ludzi zaczyna hodować dalie od bulw lub kupuje rośliny gotowe do ogrodu, można je również wyhodować z nasion. Oto jak: 

 • Rozpocznij wysiew nasion wcześnie w propagatorze lub szklarni chroniącej przed mrozem
 • Przesiej uniwersalny kompost, aby uzyskać delikatną konsystencję
 • Napełnij tacę na nasiona
 • ~252 ~Podlej kompost i równomiernie posyp nasiona

 • Przykryj nasiona cienką warstwą kompostu
 • Oznacz każdą tackę datą i odmianą

Twoje nasiona powinny wykiełkować w ciągu kilku tygodni i można je delikatnie przesadzić do małych pojedynczych doniczek, gdy tylko rozwiną się pierwsze prawdziwe liście. Pod koniec maja, kiedy minie zagrożenie mrozem, zacznij twardnieć rośliny, przenosząc je na zewnątrz w ciągu dnia i z powrotem do pomieszczenia na noc. Po tygodniu lub dwóch powinny być gotowe do sadzenia.

Kiedy sadzić dalie na zewnątrz

Kwiaty dalii mają wspaniałe szczegóły i koloryZdjęcie: Dahlia „Cactus Collection” z Suttons/©Visions BV, Holandia

Po ostatnim terminie przymrozków w maju twoje zdrowe młode rośliny powinny być gotowe do wyniesienia na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy wyhodowałeś własne rośliny z nasion, bulw, czy też kupiłeś dojrzałe rośliny, umieść je w ziemi z solidnym palikiem zapewniającym wsparcie i dużą ilością materii organicznej.

Wykop dziurę i zakop roślinę aż do połączenia łodygi z korzeniem. Daj swojej dalii naprawdę dobrą wodę po posadzeniu, aby ustabilizować glebę. Ślimaki i ślimaki uwielbiają młode pędy dalii, więc rozważ zastosowanie środków odstraszających ślimaki i ślimaki, aby chronić młode rośliny w miarę ich rozwoju.

Jak dbać o dalie

Dahlia „Creme de Cassis” ma najbardziej fantastyczne dwukolorowe płatki Zdjęcie: Dahlia „Creme de Cassis” z Suttons/©Visions BV, Holandia

W przypadku krzaczastej dalii z dużą ilością kwitnących pędów bocznych delikatnie uszczypnij rosnącą końcówkę, gdy dalia osiągnie około 20 cm wysokości. Zabranie jej z powrotem na górną parę liści wczesnym latem zachęci ją do wypuszczania krzewów. Miej oko na wiatr-skałę, gdy twoja dalia rośnie i przywiąż ją bezpiecznie do mocnego palika, aby zapobiec uszkodzeniu głównej łodygi lub korzeni przez wiatr.

Dalelie doceniają nawożenie potasem co kilka tygodni i dobrą warstwę ściółki nad korzeniami, aby były wilgotne. Latem obficie podlewaj swoją dalię co tydzień i usuwaj przekwitłe kwiaty, które wydają się zachęcać do większej liczby kwiatów.

Jak przezimować dalie

Dalie z pomponami mają piękne, schludne, kuliste główki kwiatów ©Visions BV, Holandia

Idealnie byłoby, gdybyś chciał podnieść bulwy dalii na zimowanie w okresie pierwszych jesiennych przymrozków. Ostrożnie odetnij wierzchołki za pomocą czystych sekatorów i delikatnie unieś je widelcem ogrodowym, usuwając większość ziemi i mniejsze korzenie dłońmi w rękawiczkach.

Pozwól bulwom wyschnąć na tacach przez kilka tygodni w miejscu wolnym od mrozu, takim jak szopa lub szklarnia. Po wyschnięciu przykryj tacę suchym piaskiem lub kompostem i przechowuj w chłodnym miejscu przez zimę. Nie dawaj im wody ani światła, dobrze jest je zostawić w ciemnym garażu lub szopie.

Alternatywnie, jeśli nie masz miejsca do przechowywania lub mieszkasz w obszarze wolnym od mrozu, po prostu przytnij wszystkie wierzchołki i pozostaw bulwy w ziemi z głęboką ściółką.

Zainspirowałeś się, aby w tym roku zacząć uprawiać dalie z nasion? Przejrzyj naszą ofertę nasion dalii tutaj. Więcej fantastycznych sztuczek i wskazówek znajdziesz w naszych najlepszych poradach ekspertów dotyczących uprawy dalii.

Zdjęcie wiodące: Dahlia Bulwy – mieszanka pomarańczy/łososia z Suttons/©Visions BV, Holandia

Czytaj  21 października = Dzień Jabłek!