Jak uprawiać czosnek

Czosnek jest niezbędnym składnikiem każdej grządki warzywnej. Suszona i pleciona jest również atrakcyjnym dodatkiem do Twojej kuchni. Oto, jak sadzić i uprawiać własne pyszne cebulki czosnku, wraz z poradami na temat najlepszych odmian hardneck i softneck do wyboru.

Jaka jest różnica między czosnkiem twardym i miękkim?

Uprawiaj ‘Messidrome’, aby uzyskać smakowite i wszechstronne zdjęcie: Floramedia

Istnieją 2 rodzaje czosnku – odmiana hardneck i softneck. Główną różnicą jest ich stopień twardości. Czosnek hardneck jest bardzo odporny, podczas gdy odmiany softneck są mniej odporne, ale można je przechowywać dłużej.

Odmiany hardneck są najbliższe dzikiemu czosnkowi. Rośliny wytwarzają kwitnącą łodygę, zwaną łodygą, którą należy usunąć. Łodygi są jadalne i można je stosować do frytek, sałatek i sosów. Niezwykle wytrzymały, twardy czosnek wytwarza duże ząbki, ale nie może być przechowywany przez długi czas. Mimo to jest często wybierany ze względu na doskonały smak. Czosnek „Edenrose” jest chwalony za jedną z najbardziej aromatycznych odmian, jakie można uprawiać, podczas gdy „Flavour” to włoski różowy czosnek, który został wyhodowany z myślą o niezawodnym przechowywaniu.

Odmiany czosnku miękkiego są mniej odporne i wymagają klosza w najzimniejszych i najbardziej narażonych miejscach. Ogólnie smak jest nieco łagodniejszy niż twardogłowych i produkują więcej, ale mniejszych goździków. Bardzo dobrze też się przechowują. Czosnek ‘Germidour’ wytwarza łagodne, purpurowe ząbki, podczas gdy ‘Messidrome’ ma doskonałą odporność na choroby.

Kiedy powinienem posadzić czosnek?

Czosnek sadzony jesienią przynosi korzyści podczas mroźnej zimowej pogody. Zdjęcie: Shutterstock/StMilan

Istnieją odmiany czosnku do sadzenia wiosennego i jesiennego, więc możesz wybrać, kiedy masz miejsce na sadzenie. Większość czosnku sadzi się jesienią i korzysta z okresu chłodu w okresie zimowym, chociaż kilka specjalnych odmian można sadzić wiosną. Upewnij się, że sadzisz czosnek nie później niż w marcu.

Czytaj  Przewodnik po uprawie żurawiny, jałowca, tarniny, goji i czarnej aronii

Jak sadzić czosnek

Sadź sadzonki czosnku płaskimi korzeniami w ziemi. Zdjęcie: Czosnek „Carcossonne Wight” firmy Suttons

Czosnek jest łatwy w uprawie, wymaga jedynie słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Zanim zaczniesz, przygotuj ziemię, mieszając dużo dobrej jakości kompostu. Cebule należy przechowywać w stanie nienaruszonym do ostatniej chwili, w przeciwnym razie wyschną. Kiedy będziesz gotowy do sadzenia, rozbij cebulkę i umieść każdy ząbek 3-4 cm (1-2 ″) pod powierzchnią, korzeniem w dół i spiczastym końcem. Ząbki powinny być oddalone od siebie o 15 cm i około 15-20 cm między każdym rzędem.

Jak dbać o czosnek

Kontynuuj podlewanie czosnku w okresach suszy. Zdjęcie: Shutterstock/Encierro

Aby uzyskać najlepsze wyniki i najwyższe plony, musisz podlewać, karmić i chronić sadzonki czosnku przed chwastami. W sezonie wegetacyjnym należy podlewać czosnek w okresach suchych, ale całkowicie zaprzestać podlewania w ciągu ostatnich kilku tygodni jego wzrostu. Wczesną wiosną zastosuj nawóz o wysokiej zawartości potasu, aby dać roślinom impuls, gdy pogoda zacznie się ocieplać.

Kiedy mogę zebrać mój czosnek?

Uprawa własnego czosnku jest łatwa i satysfakcjonująca Zdjęcie: Czosnek „Tuscany Wight” firmy Suttons

Odmiany hardneck są gotowe do zerwania, gdy liście zaczynają zmieniać kolor, a odmiany softneck są gotowe, gdy liście opadają i leżą na ziemi. Twój czosnek powie ci, kiedy nadszedł czas na zbiory. Za wcześnie i przegapisz końcowy zryw wzrostu. Za późno i cebule zgniją w ziemi. Zasadniczo czosnek sadzony jesienią jest z grubsza gotowy do zbioru od wczesnego do późnego lata. Czosnek posadzony wczesną wiosną będzie z grubsza gotowy do zbioru późnym latem.

Jak przechowywać czosnek

Zapleć suszone główki czosnku, aby stworzyć atrakcyjną jadalną ekspozycję. Zdjęcie: Shutterstock/Tjeerd Kruse

Jeśli świeci słońce, po wyrwaniu zostaw czosnek do wyschnięcia na ziemi. Jeśli nadchodzi deszcz lub pogoda jest zbyt wilgotna, umieść czosnek w szklarni lub szopie, aby wyschnął pod zadaszeniem.

Czytaj  Przewodnik po uprawie drzew morelowych, brzoskwiniowych i nektaryn

Czosnek można zapleść po całkowitym wyschnięciu, aby stworzyć atrakcyjną wiszącą ekspozycję do kuchni. Ewentualnie przechowuj suche cebulki czosnku w chłodnym, suchym miejscu w temperaturze 5-10 ℃ do użytku przez zimę.

Czy mogę uprawiać czosnek w doniczkach?

Posadź pojemniki z czosnkiem, jeśli brakuje Ci miejscaZdjęcie: Shutterstock/andres barrionuevo lopez

Z powodzeniem można uprawiać czosnek w doniczkach i pojemnikach na tarasie. Posadź trzy goździki w doniczce o średnicy 15 cm (6 cali), sześć ząbków w doniczce o średnicy 20 cm (8 cali) i dziewięć ząbków w doniczce o średnicy 25 cm (10 cali). Utrzymuj pojemniki dobrze nawodnione i ustaw je na zewnątrz w słonecznym miejscu przez cały sezon wegetacyjny. Upewnij się, że twoje podłoże zawiera dużo materii organicznej i żwiru ogrodniczego, aby zapewnić dobry drenaż i zapobiec zamoczeniu doniczek. Alternatywnie, spróbuj wyhodować czosnek na podwyższeniu.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania dotyczące uprawy czosnku. Roślina wymagająca niewielkiej konserwacji, zajmująca bardzo mało miejsca, a zdrowotne właściwości czosnku sprawiają, że warto ją uprawiać. Aby uzyskać więcej porad na temat własnej uprawy owoców, warzyw i kwiatów, odwiedź nasze poradniki dotyczące uprawy już teraz.

Główny obraz: cebule czosnku „Cristo” od Suttons