Jak uprawiać cebulki kaladium

Jeśli szukasz fantastycznych liści, cebulki kaladium są niczym innym, jak tylko uderzającymi. Oferując duże, różnorodne liście w różnych odcieniach różu, czerwieni, bieli i zieleni, ta delikatna bylina (znana również jako „anielskie skrzydła” lub „uszy słonia”) jest doskonałym wyborem do rozjaśniania zacienionych obszarów ogrodu. Alternatywnie, tworzy wspaniałą roślinę doniczkową. Oto kilka najlepszych wskazówek, które pomogą Ci uprawiać kolorowe caladium.

Gotowy do złożenia zamówienia? Przejrzyj naszą kolekcję bulw Caladium, aby zobaczyć nowe i ekscytujące odmiany, lub odwiedź naszą sekcję dotyczącą cebulek wewnętrznych, aby uzyskać więcej inspiracji.

Skąd pochodzą caladium?

Ładnie zielone liście ‘Bottle Rocket’ mają uderzająco czerwone żyłki. Zdjęcie: Caladium Heart to Heart® ‘Bottle Rocket’ z Suttons

Caladium pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie rośnie w pstrokatym cieniu leśnych polan i brzegów rzek. Od dawna uprawiana jako roślina ozdobna w Wielkiej Brytanii i znana ze swoich pięknych liści i pokroju kochającego cień, tworzy wspaniałe rośliny doniczkowe, które latem można przenosić na zewnątrz. Idealnie nadają się do ożywienia cienistej granicy lub rogu patio.

Jak uprawiać kaladium w pomieszczeniu

Imponujące czerwone liście „Fast Flash” mają różowe plamki i zielone krawędzie. Zdjęcie: Caladium Heart to Heart® „Fast Flash” z Suttons

Aby uprawiać caladium w pomieszczeniu, weź pojemnik o głębokości co najmniej 15 cm i wystarczająco duży, aby pomieścić samą cebulkę, a także wystarczająco dużo miejsca na rozwój korzeni.

 • Napełnij pojemnik mieszanką uniwersalnego kompostu i wermikulitu – kaladium lubi żyzną, przepuszczalną glebę.
 • Zrób mały otwór w kompoście o głębokości od 5 do 8 cm i posadź cebulkę caladium ostrym końcem skierowanym do góry. Jeśli nie masz pewności, która strona jest właściwa, dobrze jest posadzić cebulkę na boku, a następnie przykryć ją kompostem i lekko poklepać.
 • Umieść pojemnik w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.
 • Podlewaj regularnie, utrzymując glebę wilgotną, ale nigdy nie podmokłą – uważaj, aby uniknąć przelania.
 • Dodawaj płynny nawóz raz w miesiącu, aby liście były kolorowe
 • Kiedy liście uschną, usuń je i przechowuj roślinę w doniczce w temperaturze 13 – 16C, aby była gotowa na następny sezon.
Czytaj  James Wong's Homegrown Recipes

Jak sadzić caladium na zewnątrz

Latem przenieś Caladium „Cherry Tart” na zewnątrz, aby uzyskać efektowną roślinę na patioZdjęcie: Caladium „Cherry Tart” z Suttons

Chociaż caladium jest często uprawiane w pomieszczeniach jako roślina doniczkowa, latem dobrze sprawdza się również jako roślina zewnętrzna. Możesz posadzić cebulki w zacienionym miejscu lub po prostu przenieść doniczki na patio lub taras. Dopóki twoje rośliny są w półcieniu, będą się dobrze rozwijać. Aby posadzić cebule caladium na zewnątrz, musisz wykonać następujące czynności:

 • Zanim posadzisz caladium na zewnątrz, upewnij się, że minęło niebezpieczeństwo mrozu, a gleba zdążyła się ogrzać w wiosennym słońcu. Kiedy jesteś zadowolony, że warunki są sprzyjające, wkop trochę bogatego kompostu w glebę, aby przygotować go na cebulki.
 • Wybierz osłonięte miejsce z przynajmniej częściowym cieniem.
 • Wykop dół o głębokości od 5 do 8 cm, umieść w nim cebulkę i przykryj ziemią.
 • Podlewaj regularnie, aby gleba była wilgotna, ale nie podmokła.
 • Jeśli hodujesz caladium w pojemnikach na patio, pamiętaj, aby raz w miesiącu karmić je płynnym nawozem, aby przyspieszyć wzrost.

Pamiętaj, że cebulki caladium są delikatne – po zakończeniu letniego pokazu i zwiędnięciu liści wykop bulwy na długo przed pierwszymi przymrozkami i przechowuj je w temperaturze 13 – 16C, gotowe do ponownego sadzenia w przyszłym roku.

Cebulki Caladium naprawdę tworzą piękne rośliny doniczkowe i dobrze sprawdzają się również w częściowo iw pełni zacienionych obszarach zewnętrznych. Szukasz więcej inspiracji na ciemniejsze zakątki swojego ogrodu? Na naszej stronie internetowej znajdziesz doskonałą listę roślin do uprawy w półcieniu.

Główne zdjęcie: Caladium Sweetheart z Suttons/©Visions BV, Holandia