Jak uprawiać cebulę

Oto kompletny przewodnik po uprawie cebuli. Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać własne zestawy cebuli, czy siać nasiona cebuli, mamy wszystko, czego potrzebujesz. A dla pewności zapoznaj się z naszymi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia, zbioru i przechowywania tych pełnych smaku i wszechstronnych warzyw.

Czy uprawiać cebulę z nasion czy z zestawów?

W przypadku cebuli o rozmiarach konkurencji, zasiej nasiona „Ailsa Craig”Zdjęcie: Nasiona cebuli „Ailsa Craig” z Suttons

Chociaż łatwiej jest uprawiać cebulę z zestawów, uprawa z nasion jest również realną opcją. Uprawa w ten sposób zajmuje trochę czasu i wysiłku, ale daje o wiele więcej odmian do wyboru.

Jeśli uprawiasz z nasion, rozpocznij w styczniu, aby dać sadzonkom czas na wystarczający wzrost do sadzenia wiosną. Wysiej nasiona cebuli do kompostu z nasionami, zachowując odległość centymetra od siebie. Gdy nasiona wykiełkują, wykop małe sadzonki i umieść je w świeżym kompoście, aby zapewnić im miejsce do wzrostu, gotowe do przesadzenia do ogrodu w marcu i kwietniu.

Jeśli brzmi to trochę kłopotliwie, idź po zestawy cebulowe. Są to cebule wyhodowane do niewielkich rozmiarów, które następnie są zrywane i przechowywane w stanie uśpienia przez zimę. Są powszechnie dostępne i bardzo wygodne. Możesz kupić zestawy cebul do sadzenia wiosennego lub zestawy cebulowe do sadzenia jesiennego, w zależności od tego, co wolisz.

Jak sadzić cebulę

Aby uzyskać wspaniały kolor i smak wspaniałej czerwonej cebuli, wypróbuj zestawy „Red Arrow” Zdjęcie: Zestawy cebuli „Red Arrow” firmy Suttons

Wybierz osłonięte miejsce w ogrodzie, które otrzymuje pełne słońce – cebula potrzebuje dużo światła słonecznego, aby mogła rosnąć i pęcznieć.

Niezależnie od tego, czy są to zestawy do sadzenia, czy sadzonki, wytyczne są takie same. Najpierw przygotuj ziemię, dodając do niej dużą ilość dobrze przegniłego kompostu i urabiając ją, aż stanie się miękka i krucha. Dobrze osuszone, niekwaśne gleby są najlepsze dla cebuli – nasiąkanie wodą sprzyja grzybom i gniciu.

Posadź swoje zestawy lub sadzonki w odległości około 10-15 cm od siebie, pozostawiając około jednej stopy między rzędami. Wystarczy delikatnie wcisnąć zestawy w ziemię, aż będą widoczne tylko same końcówki. Jeśli masz wybór, mniejsze zestawy są w rzeczywistości lepsze niż większe, które, ponieważ są bardziej rozwinięte, mają tendencję do szybszego skręcania.

Podczas sadzenia sadzonek cebuli należy ostrożnie obchodzić się z delikatnymi młodymi roślinami. Po posadzeniu delikatnie ujędrnij ziemię wokół korzeni, ale nie na tyle, aby je zgnieść.

Czytaj  Artisan Bumble Bee Mix Tomatoes

Podlewaj swoje zestawy i sadzonki za pomocą drobnej rozety, aby uniknąć naruszenia gleby. Zapobiegaj przeszkadzaniu ptaków w zestawach i sadzonkach, umieszczając nad nimi siatkę ogrodniczą, aż zaczną się rozwijać korzenie. Regularnie sprawdzaj sieci pod kątem uwięzionych ptaków.

Kiedy sadzić cebulę

Sadź cebulę bezpośrednio na zewnątrz w marcu i kwietniu lub październiku i listopadzie. Jesienna cebula będzie gotowa następnego lata; cebula posadzona wiosną będzie w pełni rozwinięta późnym latem lub wczesną jesienią.

Cebula jest dość mrozoodporna, więc nie przejmuj się zbytnio mrozem – jeśli będzie bardzo zimno, powinieneś okryć młode rośliny włókniną lub rozłożyć na nich kilkucentymetrową ściółkę, aż minie mróz, następnie odkryj młode rośliny, aby mogły dalej rosnąć.

Jak dbać o cebulę

‘Purplette’ to mała odmiana odpowiednia do uprawy w dużych pojemnikachZdjęcie: Nasiona cebuli ‘Purplette’ z Suttons

Cebula radzi sobie najlepiej, gdy jest dobrze odchwaszczona. Najbezpieczniej jest robić to ręcznie – cebula ma płytkie korzenie i łatwo ją uszkodzić, jeśli przypadkowo uderzysz ją motyką. Należy również regularnie podlewać, utrzymując glebę wilgotną – ale nie mokrą – zwłaszcza podczas gorących i suchych okresów.

Potraktuj każdą przezimowaną cebulę paszą z nawozem azotowym wczesną wiosną, aby zapewnić jej dobry start. Unikaj nawożenia zbyt późno w sezonie wegetacyjnym, ponieważ sprzyja to miękkiemu, świeżemu wzrostowi, który nie wysycha dobrze i może uniemożliwić dobre przechowywanie plonów.

Kiedy zbierać cebulę

Będziesz wiedział, że twoja cebula jest gotowa, gdy cebulki puchną, a liście żółkną i opadają. Jeśli posadziłeś swoje zestawy jesienią, będą gotowe na początku lata. Cebulki posadzone wiosną dojrzeją późnym latem i wczesną jesienią.

Poczekaj, aż prawie cały kolor zniknie z liści, a następnie spulchnij glebę widelcem przed wyciągnięciem cebulek. Przed przechowywaniem cebuli musisz najpierw upewnić się, że jest odpowiednio wysuszona.

Jak przechowywać cebulę

Cebula „Pink Panther” z suchą jak papier skórką, gotowa do przechowywaniaZdjęcie: Zestawy cebuli „Pink Panther” firmy Suttons

Jeśli pogoda jest sucha i słoneczna, zostaw cebulę na zewnątrz, aż skórka nabierze chrupiącego papieru. Jeśli pogoda nie jest zbyt dobra, zanieś je do szopy lub garażu i rozłóż je na stojakach lub umieść na gazecie w miejscu, gdzie jest duży przepływ powietrza. Właściwe przygotowanie cebuli do przechowywania na zimę zajmuje zazwyczaj kilka tygodni.

Czytaj  Hołd dla Chelsea: RHS Virtual Chelsea 2021

Aby przechowywać cebulę, możesz zapleść łodygi i powiesić je. W przeciwnym razie przytnij liście i umieść pojedyncze cebule na stojakach. Wybierz miejsce chłodne, suche i ciemne. Natychmiast użyj posiniaczonej cebuli, ponieważ nie będzie się przechowywać.

Najlepsze odmiany cebuli do uprawy z nasion

Borettana to tradycyjna włoska cebula, którą można wyhodować z nasion. Zdjęcie: Floramedia

  Ailsa Craig – ulubiona przez konkurencyjnych hodowców, ta cebula jest idealna dla tych, którzy chcą dużych cebul. Aby uzyskać największe cebule ze wszystkich, zasiej Ailsa Craig w grudniu i styczniu, gotowe do sadzenia w marcu.

  Purplette – smaczny mały wiosenny okaz o atrakcyjnej fioletowej skórce, fioletowy jest łatwy w uprawie, co czyni go doskonałym wyborem dla początkujących . Dobrze radzi sobie również w pojemnikach, dzięki czemu idealnie nadaje się dla każdego, kto pakuje małą przestrzeń z dużą ilością zdrowych produktów.

  Onion Borettana – coś dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej, Borettana to tradycyjna włoska cebula z płaską bulwą i cienką papierową skórką . Jest słodka i pyszna, idealna do duszenia i podawana jako dodatek do ryby lub kurczaka. Możesz też zamarynować go w słodkim balsamico i delektować się nim po włosku.

Najlepsze odmiany cebuli do uprawy z zestawów

Trudno się pomylić z zestawami cebuli „Troy”Zdjęcie: Zestawy cebuli „Troy” firmy Suttons

  Troy – dobra, wszechstronna cebula, która rozwija się w większości warunków, tworząc dobrej wielkości półkule z ciemnożółtą skórką i smacznym miąższem. Jest również odporny na pośpiechy, szkodniki i choroby i ogólnie jest bardzo wytrzymały. Jeśli chcesz, aby cebula rozwijała się pomimo twoich dobrych intencji, ta jest właśnie dla ciebie!

  Red Arrow – bardzo przyjemna czerwona cebula o łagodnym smaku, ta jest idealna do sałatek i kanapek, gdzie zapewnia pikantny kopniak bez zmuszania cię później do sięgnięcia po miętówki.

  Stuttgarter – ulubiona przez brytyjskich ogrodników, Stuttgarter to słodka cebula o łagodnym smaku, którą można sadzić wcześnie, aby zbierać wczesnym latem.

Od ratatouille do curry i ropuchy w dziurze, cebula to jedno warzywo, bez którego żaden kucharz nie może się obejść. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po uprawie cebuli dostarczy Ci wiedzy na temat uprawy własnej pysznej cebuli z zestawu lub z nasion. Zobacz nasz artykuł o tym, jak powstrzymać cebule przed pośpiechem, aby uzyskać więcej porad dotyczących uprawy.

Główny obraz: Onion „Stuttgarter” z Suttons/Prawa autorskie: Floramedia