Jak uprawiać borówki

Dobrze znane jako pożywienie bogate w składniki odżywcze, borówki amerykańskie są stosunkowo łatwe w uprawie i zapewniają gotowe zapasy skądinąd drogich owoców. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się uprawiać je w pojemnikach, czy sadzić w ziemi, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się obfitymi plonami soczystych jagód.

Najlepsze odmiany borówki

Dzikie jagody (Vaccinium myrtillus), znane również jako borówki europejskie lub borówki czarne, dają pyszne owoce, tak jak ich amerykańscy kuzyni. Jedyna różnica polega na tym, że dzika borówka ma prawdziwie niebieski miąższ i rośnie dziko w Wielkiej Brytanii w kwaśnych lasach i torfowiskach. Zasiej nasiona dzikiej borówki na tacach z ziemią wrzosowatą, aby spróbować uprawiać własne rodzime rośliny. Osiągając wysokość 30 cm, idealnie nadają się do skrzynek balkonowych.

Komercyjnie uprawiane borówki to często odmiany borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum). Są to wysokie, zdrewniałe, liściaste krzewy, które produkują duże, pulchne jagody. Odmiany borówki amerykańskiej kwitną wiosną i mają piękne jesienne kolory liści po owocowaniu we wrześniu. Niektóre z najpopularniejszych odmian to:

  „Pink Lemonade” – różowe kwiaty wiosną rozwijają się w słodkie różowe owoce w sierpniu i wrześniu. Odmiana dorasta do 150 cm wysokości.

  'Pink Blueberry’ – wiosną kwiaty różowo-białe, a latem owoce dojrzewające do ciemnego, błyszczącego różu.

  'Earliblue’ – odmiana owocująca od początek lipca o wysokości i rozpiętości 180 cm.

  ’Bluecrop’ – dobra do małych ogrodów i idealna do dużych doniczek. Ta sierpniowa odmiana osiąga wysokość 120 cm i rozpiętość 90 cm.

  ‘Berry Bux’ – super zwarta odmiana, która osiąga wysokość i rozpiętość 50 cm. Sadzić w pojemnikach lub jako niski żywopłot w ogrodzie.

Jak sadzić jagody

Wybierz kompaktową odmianę, taką jak jagoda „Berry Bux”, do pojemnika na taras lub balkon Zdjęcie: Jagoda „Berry Bux” z Suttons

Jagody potrzebują kwaśnej gleby do rozwoju. Jeśli masz rododendrony lub azalie kwitnące w twoim ogrodzie, twoja gleba prawdopodobnie jest kwaśna, ale możesz użyć zestawu do testowania pH, jeśli nie masz pewności. Po prostu wybierz dobrze przepuszczalne miejsce w pełnym słońcu lub półcieniu, osłonięte od dominujących wiatrów.

Jeśli twoja gleba jest silnie zasadowa, nadal możesz uprawiać własne jagody. Wybierz kompaktowe odmiany i posadź je w dużych pojemnikach z dużą ilością otworów drenażowych. Napełnij pojemnik kompostem z wrzosowatych, pozwalając mu osiąść kilka cali poniżej krawędzi doniczki, aby zapewnić miejsce na podlewanie i dodanie ściółki.

Jeśli twoja gleba jest neutralna, dość łatwo jest zwiększyć poziom kwasowości poprzez ściółkowanie mieszaniną kwaśnych igieł sosnowych lub ścinków drzew iglastych i kompostu z wrzosowatych.

Aby posadzić krzak borówki:

  Poluzuj dolną część bryły korzeniowej, aby zachęcić korzenie do rozprzestrzenienia się i zakotwiczenia w niej rośliny. 

  Wykop głęboki dół, upewniając się, że górna część bryły korzeniowej jest równo z powierzchnią gleby.

  Umocnij roślinę i dobrze ją podlej.

  Pamiętaj o oznaczeniu różnych odmian po posadzeniu.

Jagody są samopłodne, ale zapylenie poprawia się, jeśli posadzisz kilka krzewów obok siebie. Pszczoły i motyle są przyciągane wiosną przez lekko pachnące, bogate w nektar kwiaty.

Jak przycinać jagody

Krzewy jagodowe wspaniały pokaz jesienny Zdjęcie: Blueberry „Spartan” z Suttons

Jagody wymagają jedynie bardzo lekkiego przycinania. Owoce są produkowane na drewnie, które ma od dwóch do trzech lat, więc nigdy nie przycinaj rośliny bezpośrednio przy ziemi. Nowo posadzone krzewy pozostaw w spokoju na kilka lat, aż się ukorzenią, a następnie po prostu usuń martwy, chory lub obumierający materiał w okresie spoczynku zimowego.

Podczas przycinania używaj czystych i ostrych sekatorów i pamiętaj, aby spalić zainfekowany materiał lub wrzucić go do domowego kosza na śmieci, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby w ogrodzie.

Jak i kiedy zbierać jagody

Jagody dojrzewają stopniowo w miesiącach letnich. Zdjęcie: Blueberry Collection od Suttons

Gdy tylko latem zobaczysz na krzaku niedojrzałe jagody, załóż siatkę na swoje rośliny, aby ochronić je przed ptakami.

Jagody dojrzewają stopniowo w ciągu kilku tygodni, więc regularnie sprawdzaj krzewy. Delikatnie odkręć jagody, gdy staną się niebieskie lub różowe – powinny łatwo odchodzić w palcach, gdy będą gotowe. Możesz jeść je prosto z rośliny, zrobić z nich dżem lub kompot lub zamrozić, aby cieszyć się nimi przez cały rok.

Szybkie porady dotyczące uprawy borówek

Posadź Blueberry „Pink Lemonade”, aby uzyskać pyszne plony jasnoróżowych jagód. Zdjęcie: Blueberry „Pink Lemonade” z Suttons

Postępuj zgodnie z tymi krótkimi wskazówkami, aby utrzymać zdrowe krzaki jagód:

  Woda. Używaj zebranej wody deszczowej zamiast wody z kranu, aby gleba była kwaśna. Dobrze podlewaj krzewy w okresie wegetacji. Rośliny lubią przebywać w wilgotnej glebie przez cały czas, ale nigdy nie powinny być podmokłe.

  Zapylenie. Zgrupuj kilka krzewów blisko siebie i posadź kwiaty przyjazne zapylaczom, takie jak nasturcje i nagietek, aby przyciągnąć pszczoły.

  Nakarm. Nawozić borówki za pomocą paszy z wrzosowatych. Karmić raz w miesiącu podczas sezonu wegetacyjnego.

  Kwasowość. Upewnij się, że gleba ma pH 5,5 lub niższe. Użyj kompostu z wrzosowatych, jeśli masz jagody w pojemnikach i dodaj wiórki siarki i kwaśną ściółkę do gleby, jeśli chcesz obniżyć pH swoich łóżek ogrodowych.

Mamy nadzieję, że zawiera to wszystkie porady, których potrzebujesz, aby pomóc Ci wyhodować pyszne jagody. Niezależnie od tego, czy tworzysz zdrowe koktajle, czy pieczesz je w babeczkach, oznacz nas na swoich zdjęciach za pomocą #mysuttonsjourney, abyśmy mogli podzielić się Twoimi historiami sukcesu!

Zdjęcie: Blueberry (Vaccinium) Bluecrop z Suttons

Czytaj  Rośliny wykazujące odporność na suszę